Největší zabavený majetek v dějinách Malajsie. Expremiér měl doma tisíce šperků a stovky luxusních kabelek

Malajsií hýbe korupční skandál kolem bývalého premiéra Najiba Razaka. V jeho nemovitostech se našly věci v hodnotě v přepočtu za 6,1 miliardy korun. Mezi předměty je 12 tisíc šperků, 567 kabelek, 423 hodinek a 234 slunečních brýlí. Podle šéfa vyšetřovatelů Amara Singha jde o největší zabavený majetek v dějinách Malajsie. Razak tvrdí, že stovky milionů dolarů dostal od Saúdů a kabelky pak od zetě.

Prohlídka šesti nemovitostí bývalého premiéra se konala už před několika týdny, ale osm týmů čítajících více než 150 policistů a externích spolupracovníků potřebovalo téměř měsíc, aby bylo možné všechny zabavené předměty a peníze spočítat, uvedl šéf vyšetřovatelů.

Zabavená hotovost byla podle informací agentury Reuters ve 26 různých měnách a počítali ji policisté ve spolupráci s 22 zaměstnanci centrální banky a šesti sčítacích strojů. Šperky podle Singha zahrnují celkem 2200 prstenů, 1400 náhrdelníků, 2100 náramků, 2800 párů náušnic, 1600 broží a 14 korunek.

Umístěny byly ve 25 taškách a nejdražší jednotlivou položkou mezi nimi byl náhrdelník ze žlutého zlata vykládaný diamanty, který experti ocenili na 6,4 milionu ringgitů (přes 35 milionů korun). Zabavené kabelky byly od 37 různých luxusních značek, jako je Hermes, Prada, Channel, Judith Leiber a Bijan. Jen hodnota kabelek značky Hermes byla odhadnuta
na 51,3 milionu ringgitů (přes 282 milionů korun).

Sbírka hodinek zahrnovala více než 100 značek, mezi nimiž nechyběly Rolex, Chopard a Richard Mille. Nejcennějším kouskem pak mezi nimi byly hodinky Paul Newman Rolex Daytona, oceněné na 3,5 milionu ringgitů (přes 19 milionů korun).

Expremiér založil fond 1MDB s cílem změnit Kuala Lumpur ve finanční centrum a podpořit malajsijskou ekonomiku strategickými investicemi. Z fondu ale byly ukradeny asi čtyři miliardy dolarů (přes 89 miliard korun) a o případ se zajímá Švýcarsko i Spojené státy.

Obvinění z korupce vedly k šokující porážce Razakovy koalice v letošních květnových volbách. Expremiérovi a jeho manželce následně úřady zakázaly opustit zemi; oba jakékoli pochybení odmítají.

Horizont ČT24: Korupce malajského premiéra (zdroj: ČT24)

Razak tvrdí, že mu stovky milionů dolarů poslali Saúdi

Bývalý šéf vlády prohlásil, že 681 milionů dolarů přišlo na jeho osobní účet od Saúdů. Prý se tak stalo na pokyn, který vydal zesnulý král Abdalláh ibn Abdal Azíz Saúd. Razak také tvrdí, že o transakcích na svém kontě nevěděl, neboť jeho správou pověřil ředitele bývalé jednotky 1MDB.

V případě kabelek šlo podle něj o dary pro jeho manželku a dceru, které pocházely například od jeho zetě. Ten je synovcem autoritářského prezidenta Kazachstánu Nursultana Nazarbajeva.

Vydáno pod