Nejtěžší to mají arabské ženy v Egyptě

Káhira - Egypt skončil na poslední příčce žebříčku dodržování práv žen v arabském světě. Egypťanky jsou podle srovnání, které si nechala vypracovat agentura Reuters, nejvíce vystaveny sexuálnímu obtěžování a mrzačení genitálií. Vlivem vzrůstajícího islamismu pak jsou více než jiné Arabky vydány napospas násilí.

Průzkum týkající se 22 arabských zemí provedla nadace Thomson Reuters. Agentura Reuters v komentáři poznamenala, že ačkoli měly být ženy mezi těmi, komu měla revoluce přinést příznivou změnu, je tomu právě naopak. Revolty zanesly do společností konflikt, nestabilitu, přesuny obyvatel a vliv islamistů.

Egyptská novinářka Muna Tahávíová napsala, že z průzkumu je jasné, že „ženy potřebují dvojí revoluci - jednu proti diktátorům, kteří zničili státy, a druhou proti jedovatému mísení kultury s náboženstvím, které ničí životy žen“.

Komory, Omán a Kuvajt uspěly

Z přehledu vyplývá, že jen o trochu lépe než Egypťanky jsou na tom ženy v Iráku. Třetí nejhorší situace je pro ženy v Saúdské Arábii, následuje Sýrie a Jemen. Nejlépe z ankety vyšly ženy žijící na Komorách. Tam zastávají například pětinu vládních úřadů a po rozvodu jim zůstává majetek i dům. Za Komorami se pak umístil Omán, Kuvajt, Jordánsko a Katar.

V průzkum odpovídalo na dotazy přes 330 specialistů na srovnání situace mužů a žen. Dotazy byly sestaveny s ohledem na hledisko Výboru OSN pro odstranění diskriminace žen (CEDAW), k němuž se připojilo 19 arabských států. Posuzovala se míra násilí, jemuž jsou ženy ze zemí Ligy arabských států vystaveny, postavení žen v rodině, politice a ekonomice a jejich integrace do společnosti.

Ilustrační foto
Zdroj: Manu Brabo/ČTK/AP

Sexuální obtěžování zažily prakticky všechny Egypťanky

Na špatnou situaci Egypťanek upozornila už v dubnu v jiné zprávě OSN. Uvádí se v ní, že sexuálnímu obtěžování je vystaveno přes 99 procent egyptských žen. Organizace Human Rights Watch tvrdí, že 91 procent žen, které se letos účastnily protestů proti prezidentovi Muhammadovi Mursímu na káhirském náměstí Tahrír, bylo buď znásilněno, nebo sexuálně napadeno.

V Egyptě jsou také rozšířeny vynucené sňatky nebo prodávání žen do manželství. „Na okrajích Káhiry i jinde v Egyptě existují celé vesnice, jejichž ekonomika stojí na prodeji žen do vynucených sňatků,“ tvrdí Zahra Radwanová z americké organizace Global Fund for Women. Znetvoření genitálií se podle údajů UNICEF týká 91 procent Egypťanek. V tomto ohledu Egypt předčí pouze Džibutsko.

Saúdské Arabky protestují proti zákazu řízení pro ženy
Zdroj: Change.org/ČTK/AP

V Iráku se zhoršila situace žen od svržení bývalého prezidenta Saddáma Husajna. Nestabilita a dlouhý konflikt přinesly zvýšení negramotnosti a také rozšíření prostituce. Desetina žen pak v bojích přišla o manžela.

Saúdská Arábie je sice na žebříčku třetí nejhorší, ale přitom se tam situace žen poněkud lepší. Jsou zapojeny do poradního sboru, který radí králi, a začíná se hovořit o reformách. Nedávno se do médií dostal boj Saúdských Arabek o právo řídit automobil. Poukazuje se na dodržování systému opatrovnictví, v němž ženy potřebují souhlas muže k vycestování do ciziny, otevření bankovního konta nebo i k zápisu na univerzitu.