Navalného spolupracovnici Sobolovou po dvou dnech propustili z vazby

Ruská policie propustila z vazby Ljubov Sobolovou. Spolupracovnice opozičního předáka Alexeje Navalného byla obviněna z nedovoleného vniknutí do bytu cizí osoby. Sobolová se v pondělí pokoušela dozvonit do bytu člena ruské tajné služby FSB, který nechtěně prozradil podrobnosti Navalného srpnové otravy. Ruský opozičník byl podle vědců otráven nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok. Moskva dlouhodobě popírá obvinění, ​​že má otravu na svědomí.

Sobolová působí jako právní poradkyně v organizaci Fond boje s korupcí (FBK), kterou založil Navalnyj. Zadržena byla v pátek na 48 hodin po celodenním výslechu. Policie v jejím bytě provedla razii.

Sobolová tvrdí, že zazvoněním u dveří bytu žádný zákon neporušila. Vyšetřovací výbor ji obvinil z násilného vniknutí, za které ji hrozí až dva roky vězení. Žena krátce po svém propuštění potvrdila, že byla formálně obviněna. Uvedla dále, že tento krok je „pomstou“ na Navalném.

Sobolová se podle Navalného snažila setkat se členem toxikologického týmu FSB

Navalnyj na webu upřesnil, že Sobolová se v pondělí snažila osobně setkat s členem toxikologického týmu ruské tajné služby FSB Konstantinem Kudrjavcevem. Ten se podle Navalného a jeho spolupracovníků zúčastnil operace, jejímž cílem bylo Navalného coby kritika Kremlu otrávit.

Když se Sobolová pokoušela dozvonit na Kudrjavcevův byt, z vedlejších dveří vyšla sousedka, podle Navalného šlo o Kudrjavcevovu tchyni. Sama Sobolová zveřejnila na internetu přímý přenos, v němž informovala, že se jí povedlo do bytu sousedícího s Kudrjavcevovým dostat.

V pondělí televize CNN citovala ze záznamu telefonátu, který jí poskytl Navalného tým a na němž Kudrjavcev v domnění, že hovoří s vysokým činitelem ruské bezpečnostní rady, mimo jiné uvedl, že toxická látka novičok byla Navalnému nastražena do spodního prádla. FSB záznam označila za podvrh.

Navalnyj byl otráven v létě

Čtyřiačtyřicetiletý Navalnyj je dlouhodobým kritikem ruského prezidenta Vladimira Putina a je známý také jako bojovník proti korupci. Hospitalizován byl 20. srpna, když zkolaboval na palubě letounu, kterým letěl ze sibiřského Tomsku do Moskvy. Téměř tři týdny byl v kómatu. Nejprve ho přijala nemocnice v Omsku, kde letadlo nouzově přistálo, krátce nato byl na naléhání jeho blízkých přepraven do Berlína. Tam se z otravy vyléčil.

Podle německé armádní laboratoře byl Navalnyj otráven zakázanou nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok. Výsledek analýzy potvrdily i laboratoře ve Francii a ve Švédsku, ke stejnému závěru došla také Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW).

Rusko ale tvrdí, že jeho vlastní testy stopy jedu v těle Navalného neodhalily. Evropská unie kvůli otravě aktivisty uvalila na Rusko sankce, Moskva pak zveřejnila vlastní sankční seznam se jmény představitelů EU. Navalnyj z otravy viní Kreml, ten obvinění odmítá.