Na jihu Indie při přistání havarovalo letadlo. Zemřelo sedmnáct lidí

Na letišti Kalikut na jihu Indie v pátek při přistávacím manévru havarovalo letadlo společnosti Air India Express, na jehož palubě bylo 190 lidí. Letoun, který letěl z Dubaje, se při havárii rozlomil a skončil mimo přistávací dráhu. Zahynulo sedmnáct osob, 123 cestujících se zranilo, nejméně patnáct z nich je v kritickém stavu, uvedla agentura AP.

Na palubě Boeingu 737-800 bylo 190 osob - 184 pasažérů a šest členů posádky. Podle místních televizních stanic stroj při přistávání v hustém dešti a za špatné viditelnosti přejel ranvej, sjel více než deset metrů dolů po svahu a pak se jeho trup rozlomil na dvě části. Letadlo bylo v provozu dva roky.

Nehoda se stala ve městě Kalikut ve státě Kérala. Přistávací dráha je na kopci a po obou stranách ji lemují hluboké rokle; přistávání je tu náročné i za příhodných podmínek.

„Kvůli špatnému počasí nemohl pilot napoprvé přistát, tak se se strojem otočil a pokusil se naletět na přistání z jiné strany,“ uvedl indický ministr pro civilní letectví.

Mezi mrtvými jsou podle informací aerolinek oba piloti letadla. Letoun po havárii nezačal hořet a cestující bylo možné evakuovat. Záchranná akce už byla oficiálně ukončena.

Agentura Reuters uvedla, že 173 osob bylo po nehodě hospitalizováno. Jednalo se o repatriační let z Dubaje, kterým se do Indie vraceli indičtí občané ze zahraničí. Pravidelné komerční lety byly zrušeny kvůli pandemii nemoci covid-19.

Nejhorší letecká katastrofa se v Indii stala 12. listopadu 1996, kdy se nad státem Harijána srazil letoun společnosti Saudi Arabian Airlines s letem Kazakhastan Airlines. Zahynulo všech 349 osob na palubě obou letadel.