Mučení v Guantánamu mají na svědomí i tamní zdravotníci, tvrdí studie

Londýn – Kontroverzní praktiky při vyšetřování údajných teroristů nejsou cizí ani lékařům a sestrám, kteří působí při americké armádě. Uvádí to podle BBC zpráva nezávislého panelu vojenských a zdravotnických expertů. Etické standardy prý Pentagon i CIA změnily tak, aby se na mučení mohli podílet právě zdravotníci. Oba úřady to ale odmítají.

Podle zprávy tajná spolupráce se zdravotníky začala po útocích z 11. září 2001 proti Spojeným státům, a to v amerických věznicích v Afghánistánu, na základně Guantánamo na Kubě a v dalších tajných věznicích CIA. „Zjistili jsme, že ministerstvo obrany a CIA skutečně změnily základní etické standardy pro usnadnění účasti zdravotníků na týrání zadržovaných osob,“ řekl BBC spoluautor studie Leonard Rubenstein. A podle něj tento stav trvá.

Ve zprávě se uvádí, že zatímco některé praktiky, jako je waterboarding, byly již zakázány, po lékařích se stále požaduje, aby například vězně nutili proti jejich vůli nadměrně jíst, což se děje prý v Guantánamu. Další kritizovanou činností je účast na výsleších, při nichž zdravotníci hledají u vězňů jejich slabá místa, jichž vyšetřovatelé mohou využívat.

Porušovány jsou tím prý etické standardy světové lékařské asociace a americké lékařské skupiny. Zpráva proto vyzývá americký senátní výbor zabývající se tajnými službami, aby provedl šetření lékařské činnosti v tajných věznicích. Mluvčí CIA Dean Boyd tvrdí, že zpráva „obsahuje závažné nepřesnosti a chybné závěry“. „Je důležité zdůraznit, že CIA nedrží žádné vězně ve vazbě a prezident (Barack) Obama zastavil program vydávání, zadržování a vyslýchání osob v roce 2009,“ řekl.

Mluvčí Pentagonu Todd Breasseale řekl, že nikdo z kritiků vězeňské péče neměl přístup k zadrženým, jejich zdravotní dokumentaci nebo výslechovým procedurám na Guantánamu. Lékaře a sestry pracující na Guantánamu označil za „nezávislé profesionály“. Podle Breassealeho se vězňům dostává dokonce lepší zdravotní péče, než na jakou kdy v životě předtím narazili.