Ministr zahraničí Kulhánek přivezl do Arménie výzvu ke smíření s Ázerbájdžánem

Nahrávám video

Uplynul rok od vypuknutí krvavé války o Náhorní Karabach. Konflikt, který skončil porážkou Arménie, stále doznívá. Jerevan žaluje Baku za údajné rasově motivované válečné zločiny u Mezinárodního soudu. A snaží se obnovit ekonomiku poškozenou ztrátou významného území. Výzvu ke smíření a spolupráci přivezl do Arménie český ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD). Informoval o tom zpravodaj ČT Andreas Papadopulos.

Místní hořce říkají, že jen málokterý Armén tady nemusel pochovávat své blízké. V kopci Jerablur nad Jerevanem leží padlí ze všech válek o Náhorní Karabach. Od zatím posledního konfliktu, který vypukl loni v září a trval 44 dní, se tady počet hrobů zdvojnásobil.

Během poslední války s Ázerbájdžánem zemřely tisíce Arménů, uvedl zpravodaj. Přesný počet mrtvých zatím neznají ani úřady. I po roce se nacházejí nové ostatky padlých a pohřby jsou zde na denním pořádku. 

Při posledním konfliktu ztratili Arméni na rozdíl od těch předchozích velké území. To, které podle protivníka i mezinárodního společenství neprávem okupovali. Ázerbájdžán měl drtivou převahu v moderní výzbroji. Porušovaný klid zbraní platí od listopadu.

„Chtěli bychom podpořit další jednání. Uvidíme, jak se to bude vyvíjet. Ochota tu jistá je, ale bude to velmi složité,“ řekl k tomu ministr zahraničí Kulhánek. V arménské metropoli nyní vybídl ke smíření. Uctil památku padlých i obětí arménské genocidy před více než sto lety. Tyto dvě rány připomíná věčný oheň. Který podle místních, podobně jako konflikt na hranicích, jen tak nevyhasne, dodal Papadopulos.

  • Ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek (ČSSD) navštívil 30. září a 1. října Arménii v čele delegace podnikatelů. V Jerevanu zahájil podnikatelské fórum, kterého se zúčastnila více než desítka zástupců českých firem. Setkal se s prezidentem Armenem Sarkisjanem, ministrem zahraničí Araratem Mirzojanem a předsedou vlády Nikolou Pašinjanem. Společným tématem jednání byla především ekonomická spolupráce.
  • Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Ukrajina podnikla jeden z největších útoků na Rusko, to udeřilo na Kyjev a další města

Ukrajina v noci na neděli podnikla jeden z dosud největších vzdušných útoků na Rusko. Uvedla, že zasáhla podnik na výrobu paliva pro rakety. Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že zničilo 822 dronů. Ruské síly zase ráno zaútočily na Kyjev balistickými raketami. V několika částech metropole vypukly požáry a nejméně tři lidé byli zraněni, dva lidé pak zemřeli a třináct lidí bylo zraněno při útoku na město Kryvyj Rih. Celkem čtyři mrtvé hlásí také úřady v Doněcké, Chersonské a Záporožské oblasti.
04:51Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Na řeckém ostrově Salamina kvůli požárům zemřeli dva lidé, úřady nařídily evakuaci

Při dvou požárech, které v neděli vypukly na řeckém ostrově Salamina nedaleko Athén, zahynuli dva lidé. S odkazem na místní hasiče o tom informovala agentura AFP. Podle médií se těla zatím nepodařilo identifikovat. Úřady nařídily evakuaci stovek místních obyvatel i turistů.
16:21Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Počet obětí po nehodě trajektu v Zimbabwe vzrostl na osmdesát

Na osmdesát vzrostl počet obětí nehody přetíženého trajektu, který se na začátku týdne převrátil na jezeře Kariba v Zimbabwe. S odkazem na sdělení policie to uvedla agentura Reuters. Původní bilance v sobotu večer činila 72 mrtvých.
před 2 hhodinami

Při nehodě polského autobusu v Maďarsku zahynulo dvanáct lidí

Dvanáct lidí přišlo o život a dalších nejméně deset utrpělo zranění při noční nehodě polského autobusu na dálnici v Maďarsku, uvedl předseda maďarské vlády Péter Magyar. Policie předpokládá, že nehodu způsobil řidič, který usnul za volantem. Podle polských úřadů vezl autobus polské občany z pouti v Bosně.
08:21Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Chorvatská policie zadržela čtyři lidi podezřelé ze založení lesních požárů

Chorvatská policie uvedla, že zadržela čtyři osoby podezřelé ze založení ničivých lesních požárů, které v posledních dnech vypukly na pobřeží Jaderského moře, informovala agentura AFP. Od čtvrtka na pobřeží v několika lokalitách zuří či zuřilo kolem desítky požárů. Při největším z nich, u Omiše na jihu země, zemřel jeden člověk a zhruba čtyřicet dalších utrpělo zranění. Na dva tisíce lidí muselo být v pátek evakuováno, z toho asi tři sta českých turistů.
před 4 hhodinami

V Belgii stále zuří jeden z nejhorších lesních požárů v tamní historii

Belgie třetím dnem bojuje s jedním z nejhorších lesních požárů ve své historii, živel v těžko přístupné přírodní rezervaci na východě země už spálil téměř tři tisíce hektarů, informovaly v neděli tiskové agentury. Belgie spoléhá na letecké posily z několika zemí, které v sobotu přislíbila Evropská unie.
12:44Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Stíhačka nad Rumunskem sestřelila dron, podle NATO byl zřejmě ruský

Nad rumunským územím byl sestřelen dron, který neoprávněně narušil vzdušný prostor země. Oznámilo to podle agentury Reuters v neděli rumunské ministerstvo obrany. Velitelství NATO uvedlo, že šlo patrně o ruský bezpilotní prostředek. V Rumunsku je to letos již čtvrtý sestřelený dron.
06:13Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Když oteplování nezpomalí, může Indie čelit fatálním horkům, varuje studie

Člověk má problémy s adaptací, už když teploty překročí 37 stupňů, tedy jeho běžnou tělesnou teplotu. V Indii už ale místy teploty překračují i 45 stupňů, což znamená, že v takovém vedru už lidé bez pomoci techniky nemohou přežívat. Vědci se teď podívali, jak by to dopadlo, kdyby se naplnily pesimistické scénáře klimatické změny.
před 9 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.