Mezi Kubou a USA létá po 50 letech pravidelný spoj

Lety mezi Kubou a USA obnovené po půl století (zdroj: ČT24)

Spojené státy a Kuba navázaly po více než 50 letech pravidelné letecké spojení. První let na pravidelné lince společnosti JetBlue z Miami do Santa Clary odstartoval v 10:05 místního času (16:05 SELČ). Na palubě letadla, které potřebuje k cestě zhruba hodinu, byl mimo jiné třeba americký ministr dopravy Anthony Foxx. Zhruba polovinu ze 150 sedadel obsadili běžní cestující, z velké části kubánského původu.

Povolení k pravidelným letům na Kubu letos získalo šest aerolinek. Kromě JetBlue to jsou American Airlines, Frontier, Silver Airways, Southwest Airlines a Sun Country. Celkem by měly týdně vypravovat 155 zpátečních letů. Nejvíc z nich, 56 párů spojů, připadne na American Airlines.

Dosud existovalo přímé spojení mezi oběma státy jen formou charterové dopravy. Cena za takovou letenku ale byla zhruba 500 dolarů (12 tisíc Kč), pravidelné linky by měly být výrazně levnější.

Americká a kubánská vlajka před hotelem v Havaně
Zdroj: Reuters/Alexandre Meneghini

Zájem o lety Američanů na Kubu výrazně vzrostl od roku 2014, kdy začalo uvolňování vztahů mezi Washingtonem a Havanou. Loni navštívilo Kubu nepracovně téměř 160 tisíc Američanů spolu s dalšími stovkami tisíc amerických Kubánců, kteří tam letěli navštívit svou rodinu. 

Kvůli masám lidí ale ostrov praská ve švech. „Kuba musí modernizovat svou infrastrukturu, jestli má masovou turistiku zvládnout,“ míní turista Julio Ayala. Hotelových pokojů je málo a většina je zamluvená na půl druhého roku dopředu.

obrázek
Zdroj: ČT24

Američané zatím smějí na Kubu jen v organizovaných skupinách. Pokud ale Washington povolí individuální turistiku, na ostrov jich podle odhadů zamíří až 10 milionů ročně. Turisty láká azurové moře a kouzlo omšelé koloniální Havany. Zářivou tvář Kuby ukázala po letech první pompézní přehlídka z dílny Karla Lagerfelda.

Už v únoru podepsaly obě země dohodu o obnovení pravidelného leteckého spojení mezi oběma zeměmi, která umožní až 110 letů denně mezi USA a Havanou a dalšími devíti destinacemi na karibském ostrově. Obnovena je i pravidelná lodní doprava, průkopníky znovusbližování Kuby se západní kulturou se stali hudebníci z kapely Rolling Stones.

Vydáno pod