Macron se chce vyrovnat s koloniální minulostí, o omluvě ale neuvažuje

Francouzský prezident Emmanuel Macron chce podniknout „symbolické kroky“ k vyrovnání se s francouzskou koloniální minulostí v Alžírsku, ale o oficiální omluvě neuvažuje, uvedl úřad prezidenta. Macron tak reaguje na výsledky zprávy o kolonizaci a válce v Alžírsku, kterou osobně zadal k vypracování historiku Benjaminu Storovi, píší francouzská média.

Alžírský prezident Abdal Madžíd Tabbúni loni prohlásil, že jeho země od Francie očekává oficiální omluvu za koloniální okupaci, připomíná agentura AP.

Stopadesátistránková zpráva, na které historik Stora pracoval od července loňského roku, chce předložit „spravedlivý a přesný soupis pokroku dosaženého ve Francii v otázce paměti o kolonizaci a alžírské válce“, píše agentura AFP.

Zpráva uvádí několik návrhů, jak se vyrovnat s koloniální minulostí, nejdůležitější je podle Story vznik komise „Paměti a pravdy“. Alžírsko by také uvítalo návrat historického meče Abda al-Kádira, hrdiny protifrancouzského odboje. Stora navrhuje také sepsání jmenného seznamu všech obětí alžírské války za nezávislost nebo univerzitní a vědeckou spolupráci.

Francouzský prezident se zúčastní oslav 60. výročí nezávislosti Alžírska na Francii, které se uskuteční letos na podzim a vyvrcholí v březnu 2022 připomínkou dohod, kterými Francie zaručila Alžírsku nezávislost.

Francie začala okupovat Alžírsko v roce 1830, později z něj učinila nedílnou součást Francouzské republiky. Během francouzské nadvlády byla v zemi řada povstání proti kolonizátorům, která vyvrcholila válkou za nezávislost v letech 1954 až 1962. Společná koloniální minulost dodnes komplikuje vzájemné diplomatické vztahy obou zemí.