Kyjev se rozloučil se zabitým novinářem. Bombu mu nejspíše nastražila do auta neznámá žena

V ukrajinských médiích se objevilo nepříliš kvalitní video, na kterém je vidět, jak někdo ukládá výbušninu do vozu, ve kterém ve středu v Kyjevě zahynul novinář Pavel Šeremet. Podle těchto záběrů z pouličních kamer u Šeremetova bydliště připravovala žurnalistovu smrt dosud neznámá žena a její společník. Se Šeremetem se ve čtvrtek přišly v ukrajinské metropoli naposledy rozloučit stovky lidí. Vlastní pohřeb se má konat v sobotu.

Vozidlo, kterým jel Šeremet z domova do práce, explodovalo po ujetí několika desítek metrů v 07:45 místního času. Auto patřilo vedoucí pracovnici a majitelce deníku Ukrajinska pravda Oleně Prytulové, která ve voze nebyla. Nálož byla podle kriminalistů odpálena na dálku.

Smrt čtyřiačtyřicetiletého novináře vyvolala šok i asociace s vraždou jiného bojovníka proti korupci, žurnalisty Heorhije Gongadzeho, která otřásla zemí. Oba zavraždění novináři pracovali ve stejném deníku.

Šeremet byl v 90. letech v běloruské vlasti odsouzen za kritiku prezidenta Alexandra Lukašenka. Před pronásledováním uprchl do Ruska, kde se stal hvězdou televizních obrazovek.

Posledních pět let pracoval na Ukrajině, kde podporoval reformy a tepal do korupce či oligarchů. Býval také velkým přítelem ruského opozičního politika Borise Němcova, loni zavražděného v Moskvě.

O možném motivu vraždy se zatím vedou jen spekulace

Po novinářově vraždě ukrajinští politici v čele s prezidentem Petrem Porošenkem naznačili možnost „cizích zájmů“ v tomto pokusu o destabilizaci poměrů v zemi, Kreml na oplátku vyjádřil znepokojení nad vraždou ruského občana.

Kromě „ruské“ a „běloruské“ stopy se v médiích spekulovalo i o tom, že se Šeremet mohl znelíbit i ukrajinským nacionalistům či dokonce lidem z Porošenkova okolí svým odhalováním korupčních vazeb.