Kriminalita v Německu je na nejnižší úrovni od sjednocení, tvrdí ministerstvo vnitra. Policejní odbory pochybují

2 minuty
Události: Pokles kriminality v Německu
Zdroj: ČT24

Kriminalita v Německu loni podle statistik klesla na nejnižší úroveň od sjednocení země. Úřady zaznamenaly 5,76 milionu trestných činů, což je nejméně za posledních 25 let. Podle policejních odborů má však statistika, kterou představil spolkový ministr vnitra Horst Seehofer, omezenou vypovídací hodnotu. Jejich předseda proto navrhuje zavedení širšího přehledu o bezpečnostní situaci.

„Německo se stalo bezpečnějším. Zároveň ale není důvod polevit v obezřetnosti. Máme toho ještě spoustu na práci,“ prohlásil při prezentaci výroční zprávy Seehofer.

Znatelný pokles zaznamenaly loupeže, vloupání i násilné trestné činy. V náladě veřejnosti se ale čísla úplně neodrážejí. „Podle průzkumů se 87 procent Němců na veřejném prostranství cítí bezpečně. Avšak 44 procent se jich v současnosti cítí méně bezpečně než v minulých letech,“ zdůraznil ministr.

Horst Seehofer představil zprávu o bezpečnosti v Německu
Zdroj: ČTK/AP/Kay Nietfeld

Roste i objasněnost trestných činů

Nejnižší, a to dokonce za uplynulých 30 let, je podle ministerstva vnitra míra kriminality v poměru k počtu obyvatel země. Na 100 000 obyvatel v roce 2017 připadalo méně než sedm tisíc případů.

Objasněnost trestných činů loni dosáhla 55,7 procenta, což je nejvíce od začátku sledování tohoto ukazatele v roce 2005. Do tohoto údaje se ovšem nezapočítávají delikty cizinců jako například ilegální vstup na německé území.

Podíl objasněných případů se ale silně liší v závislosti na konkrétní trestné činnosti. Například u vloupání do bytů dosahuje jen 17,8 procenta, zatímco trestné činy spojené s úmrtím byly objasněny z 95,6 procenta.

Trestné činy v Německu
Zdroj: ČT24

Obětí dokonaných trestných činů nebo pokusů o ně se loni stalo 74 400 policistů, což je o 2600 případů více než v roce 2016.

Mírně narostl také počet případů antisemitismu. V roce 2017 jich úřady registrovaly 1504, tedy o 2,5 procenta více než o rok dříve. Seehofer souhlasí s hodnocením kancléřky Angely Merkelové, která nedávno uvedla, že v zemi vznikají „nové formy antisemitismu“. Podle Seehofera odstartovalo ministerstvo vnitra projekt, který má pomoct sblížit policii a občanskou společnost. Ministerstvo si od něj slibuje větší důvěru veřejnosti a ochotu hlásit nenávistné útoky, o kterých se jinak policie nedozví.

Výrazně stoupl počet deliktů spojených s šířením pornografie, a to téměř o 13 procent. Německé úřady také loni evidovaly nárůst trestných činů s levicově extremistickým pozadím. Hlavním důvodem jejich nárůstu byly násilnosti provázející hamburský summit skupiny G20.

Škody na ulici po demonstraci v Hamburku
Zdroj: Fabian Bimmer/Reuters

Statistika není přesná, tvrdí policejní odbory

Hlášené trestné činy
Zdroj: ČT24

Klesl i počet podezřelých cizinců a běženců. Ve statistikách ovšem zůstávají nadprůměrně zastoupeni. Kriminologové to přičítají faktu, že je mezi nimi více mladých mužů, kteří častěji sklouzávají ke zločinu. Upozorňují také, že pravděpodobnost ohlášení stoupá, pokud podezřelý není rodilý Němec. Záleží i na typu deliktu. Podle průzkumů na policii skončí spíš vloupání než znásilnění.

„To znamená, že obyvatelé Německa mají v každodenním životě co do činění s trestnými činy, se situacemi, kdy čelí ohrožení, které nejsou policii vůbec oznámeny,“ říká předseda policejních odborů Oliver Malchow.

Spolkové ministerstvo vnitra sice za svou statistikou stojí, v jejím úvodu ale píše, že ji může ovlivnit řada faktorů a čísla v ní obsažená nenabízí věrný odraz kriminální skutečnosti, nýbrž větší či menší přiblížení se realitě.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Výbor v USA chce zrušit doporučení očkovat novorozence proti žloutence B

Americký poradní výbor pro očkování hlasoval pro ukončení dlouhodobého doporučení, aby byly všechny děti ve Spojených státech bezprostředně po narození očkovány proti hepatitidě B. Informovala o tom agentura AP. Činnost komise, jejíž všechny členy po svém nástupu do funkce vyměnil současný ministr zdravotnictví Robert F. Kennedy, známý odpůrce očkování, je přitom ve Spojených státech terčem silné kritiky odborné veřejnosti.
před 1 mminutou

Komise vyměřila Muskově síti X pokutu 120 milionů eur

Evropská komise (EK) obvinila americkou internetovou síť X miliardáře Elona Muska z porušení unijních pravidel, konkrétně nařízení Evropské unie o digitálních službách (DSA). Za to jí vyměřila pokutu 120 milionů eur (2,9 miliardy korun). Konkurenční společnost TikTok se trestu vyhnula díky ústupkům, které učinila. Američané pokutu odsuzují, mezi jiným viní Unii z toho, že se tak snaží dotovat svůj kontinent brzděný vlastními dusivými regulacemi.
13:10Aktualizovánopřed 17 mminutami

Burkina Faso propustila vězněného Čecha

Osm zaměstnanců mezinárodní nevládní organizace INSO, včetně českého občana, kteří byli v uplynulých měsících zadrženi v Burkina Fasu a nařčeni ze špionáže, bylo propuštěno na konci října, napsala s odvoláním na prohlášení organizace agentura AFP. V Nizozemsku sídlící INSO poskytuje bezpečnostní analýzy humanitárním organizacím působícím v regionu.
před 1 hhodinou

Netflix se dohodl na převzetí části Warner Bros. Discovery za 72 miliard dolarů

Americký provozovatel streamovací platformy Netflix se domluvil na převzetí části mediální skupiny Warner Bros. Discovery za 72 miliard dolarů (asi 1,5 bilionu korun). Společnost to oznámila v tiskové zprávě. Netflix podle dohody získá filmová studia Warner Bros. a také streamingovou divizi, včetně konkurenční platformy HBO Max.
13:51Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Němečtí poslanci schválili novou podobu vojenské služby

Němečtí poslanci schválili novou podobu vojenské služby. Zákon zavádí plošné odvody a stanovuje také cíle počtů nových rekrutů. Pokud se jich nepodaří v daném roce dosáhnout, budou moci poslanci Spolkového sněmu odhlasovat takzvanou povinnou vojenskou službu z potřeby. Školáci a studenti na řadě míst Německa proti zákonu protestují.
11:38Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Jednota USA a Evropy je klíčová pro podporu Ukrajiny, řekl Macron v Číně

Jednota mezi Evropou a Spojenými státy je klíčová pro podporu Ukrajiny, uvedl na návštěvě Číny francouzský prezident Emmanuel Macron. Je podle něj také potřeba zvýšit ekonomický tlak na Rusko, informovaly agentury AFP a Reuters. Německý deník Der Spiegel už předtím napsal, že Macron i další evropští státníci vyjádřili vůči USA nedůvěru při jednáních s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.
před 2 hhodinami

Němečtí poslanci schválili důchodový balík

Německý Spolkový sněm navzdory odporu části koaličních poslanců schválil vládní důchodový balík. Spor o něj v posledních týdnech vyvolal krizi ve vládě kancléře Friedricha Merze (CDU). Postavila se proti němu totiž část mladých poslanců vládní konzervativní unie CDU/CSU, podle kterých představují některá opatření balíku příliš velkou zátěž pro státní rozpočet a mladou generaci. Návrh nakonec prošel pohodlnou většinou hlasů, hlasovalo proti němu jen sedm vládních poslanců.
13:34Aktualizovánopřed 2 hhodinami

BBC: V Gruzii rozháněli demonstranty toxickou látkou. Tbilisi stanici zažaluje

Slovy o „provokaci plánované zahraničními zpravodajskými službami“ reagovala vládnoucí strana Gruzínský sen na článek BBC, který mluví o použití chemické zbraně z první světové války proti demonstrantům ze strany tamních bezpečnostních složek. Strana již avizovala žalobu na britský server. Ten díky sesbíraným svědectvím popsal i následky použití dráždivé substance – pálení očí či zvracení měly trvat týdny.
před 3 hhodinami
Načítání...