Kolumbie žaluje Hugo Cháveze - šance na propuštění rukojmích klesá

Bogotá/Caracas - Kolumbijská vláda zažaluje venezuelského prezidenta Huga Cháveze u Mezinárodního soudního dvora v Haagu. Prohlásil to dnes kolumbijský prezident Álvaro Uribe, podle něhož důvodem žaloby je podezření, že Chávez finančně podporoval největší kolumbijskou levicovou gerilu, Revoluční ozbrojené síly Kolumbie (FARC).

Uribe svá obvinění zakládá na údajích, které Bogotá získala z počítače Raúla Reyese, jednoho z vůdců FARC. Reyes sám zahynul při sobotním útoku kolumbijské armády na základnu gerily na ekvádorském území. Podle získaných informací prý Chávez poskytl FARC, které Evropská unie i USA uvádějí na svých seznamech teroristických organizací, 300 milionů dolarů (4,9 miliardy korun). 
 
Podle Uribeho údaje z Reyesova počítače dokládají, že Chávez měl styky s FARC už od 90. let. Povstalci mu údajně poslali peníze, když byl v letech 1992-1994 ve vězení po neúspěšném pokusu o státní převrat. Caracas však jakákoli podobná obvinění popírá a tvrdí, že Bogotá dokumenty zfalšovala.
 
Venezuelské úřady v reakci na roztržku dnes rozhodly uzavřít hranici mezi oběma zeměmi. Zablokování hraničních přechodů bude mít podle agentury Reuters velký dopad na obchod mezi Venezuelou a Kolumbií, který ročně dosahuje objemu přes šest miliard dolarů (98 miliard korun).
 
Přeshraniční útok na Reyese vyvolal ostrý konflikt mezi Kolumbií na jedné a Ekvádorem a Venezuelou na druhé straně. Quito a Caracas obvinily Bogotu z narušení ekvádorské suverenity a vyslaly ke kolumbijským hranicím asi 10.000 vojáků. Ekvádor v noci na dnešek také přerušil veškeré diplomatické styky s Kolumbií.
 
Kvůli konfliktu se dnes večer sejde na mimořádné schůzce stálý výbor Organizace amerických států (OAS). Ekvádorský prezident Rafael Correa, který podle Bogoty usiloval o prohloubení vztahů s FARC, ještě před zasedáním OAS zahájil rychlou cestu po pěti latinskoamerických zemích, v nichž se pro sebe snaží získat podporu.

Luis Edgar Devia Silva alias Raúl Reyes byl jakýmsi mezinárodním mluvčím FARC. Nad jeho smrtí vyjádřila politování Francie, podle níž byl povstalec její spojkou při jednáních o propuštění zadržované kolumbijské političky Ingrid Betancourtové, která má i francouzské občanství a jejíž zdraví v šestiletém povstaleckém zajetí značně utrpělo. Kolumbijští povstalci podle agentury Reuters uvedli, že zabití Reyese vážně narušilo šanci na to, že propustí další ze zadržovaných rukojmích.

Kolumbijský prezident Álvaro Uribe
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

USA podnikly další vlnu úderů na Írán. Teherán útočil v Kuvajtu a Jordánsku

Americké oblastní velitelství na Blízkém východě (CENTCOM) podniklo další vlnu úderů na Írán, její ukončení oznámilo v sobotu brzy ráno. Šlo již o sedmou noc v řadě, kdy armáda USA zasahovala cíle v zemi. Americká armáda údajně zasáhla vojenskou infrastrukturu a armádní cíle. Íránská média tvrdí, že si americké útoky i vyžádaly nejméně tři oběti v provincii Hormozgán na jihu země, píší tiskové agentury.
00:30Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Írán hlásí požár dvou tankerů u Hormuzu, USA to označily za nepravdivé

Íránské revoluční gardy tvrdí, že dva ropné tankery vybuchly a začaly hořet poté, co propluly zaminovaným pásmem jižně od Hormuzského průlivu. Informovaly o tom agentury Reuters a AFP. Podle Teheránu je tato významná námořní cesta mimořádně nebezpečná a zcela uzavřená. Podle serveru CNN se tvrzení Íránu nepodařilo nezávisle ověřit. Americká armáda označila toto prohlášení za nepravdivé.
00:58Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Požár na jihu Norska zranil tři lidi, přes sto domů je zničených

Požár u města Drammen na jihu Norska zničil přes sto domů. Desítky hasičů se v silném větru snaží dostat plameny pod kontrolu. Okolnosti vzniku požáru nejsou zatím známy. Úřady nehlásí oběti ani pohřešované, jsou ale nejméně tři zranění, napsaly agentura Reuters a místní média. Podle nich jde o nejničivější požár za posledních sto let.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Bilance obětí červnových zemětřesení ve Venezuele přesáhla pět tisíc

Bilance obětí dvou červnových zemětřesení ve Venezuele vzrostla na 5069. Dalších 16 740 lidí je zraněno a 17 907 je bez domova, uvedl podle agentury Reuters předseda tamního parlamentu Jorge Rodríguez. Počet obětí uváděný ve čtvrtek byl 4930, počet zraněných a vysídlených je již několik dní stejný.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Lidé v Kyjevě protestovali proti odvolání Fedorova

Tisíce lidí v pátek večer v Kyjevě demonstrovaly proti rozhodnutí ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského odvolat při rekonstrukci vlády ministra obrany Mychajla Fedorova, napsala agentura AFP. Podobné protesty se konaly i ve čtvrtek. Pětatřicetiletý Fedorov se těší značné oblibě a byl vnímán jako reformátor ukrajinské armády, která pátým rokem vzdoruje ruské invazi.
před 10 hhodinami

Ministr USA Mullin prohlásil, že vláda odhalila statisíce neoprávněných voličů

Podle amerického ministra vnitřní bezpečnosti Markwaynea Mullina identifikoval jím vedený resort 250 tisíc lidí, kteří nejsou americkými občany, a jsou přesto registrovaní k volbám ve státech Kalifornie, Pensylvánie, New Jersey a Nevada. Ministr pro to nepředložil žádné důkazy, podotkla agentura Reuters. Toto tvrzení přichází poté, co prezident Donald Trump bez poskytnutí důkazů zpochybňoval volební systém ve Spojených státech, a to jen několik měsíců před listopadovými volbami do Kongresu, připomínají média.
před 11 hhodinami

Ukrajina zničila Rusku bombardér osm set kilometrů od hranic, prohlásil Zelenskyj

Síly ukrajinské zpravodajské služby SBU zničily ruský bombardér Tupolev Tu-95, oznámil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Zničení stroje potvrdila i SBU. Letoun byl na letišti Engels v Saratovské oblasti ve vzdálenosti asi osm set kilometrů od ukrajinsko-ruské hranice. Rusko se k tomu nevyjádřilo. Kyjev později ohlásil také zásah ruské rafinerie v Jaroslavli, jedné z největších v zemi, a dvou tankerů a remorkéru v Azovském a Černém moři. Pokračovaly rovněž ruské útoky na Ukrajinu.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Izrael udeřil během pohřbu v Gaze, zemřelo osm lidí

Při izraelském vzdušném úderu na účastníky pohřbu v uprchlickém táboře v Pásmu Gazy zahynulo nejméně osm lidí a dvacet jich bylo zraněno, píše agentura Reuters s odvoláním na zdravotníky. Izraelská armáda se k incidentu nevyjádřila. Při dalších úderech v palestinské enklávě byli zabiti nejméně čtyři lidé.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.