KLDR odpálila podle Jižní Koreje dvě balistické rakety

Severní Korea ve středu podle jihokorejské armády odpálila dvě balistické rakety. Japonsko uvedlo, že střely dopadly poblíž jeho výlučné ekonomické zóny ve vodách mezi jeho územím a Korejským poloostrovem. Informovala o tom agentura AP.

„Severní Korea odpálila dvě neznámé balistické střely z centrální vnitrozemské oblasti směrem k východnímu pobřeží. Jihokorejská a americká rozvědka provádějí podrobnou analýzu, aby zjistily další informace,“ uvedl jihokorejský Společný sbor náčelníků štábů. 

K odpalu došlo poté, co KLDR v pondělí oznámila, že otestovala novou řízenou střelu dlouhého doletu. Japonský premiér Jošihide Suga označil odpálení balistických raket za „nehorázné“ a ostře tento krok odsoudil jako hrozbu pro mír a bezpečnost oblasti. On i jihokorejský prezident Mun Če-in svolali své národní bezpečnostní rady, aby nový vývoj projednaly.

V Soulu zasedají také ministři zahraničí Jižní Koreje a Číny. Na programu je severokorejský raketový test a stagnující rozhovory o denuklearizaci mezi KLDR a USA. Čínský ministr zahraničí Wang I v reakci na odpálení střel řekl, že „by všechny strany měly spolupracovat při snaze prosadit mír a stabilitu na Korejském poloostrově“.

„Nejen Severní Korea, ale také další země provádějí vojenské aktivity,“ citovala Wanga agentura Reuters. „My všichni bychom měli vyvíjet snahu takovým způsobem, který pomůže obnovit dialog,“ míní šéf čínské diplomacie.

Čínský ministr zahraničí Wang I
Zdroj: AP/ČTK/Kamil Zihnioglu

První test raket od března

Pondělní test byl první od března, kdy Severní Korea zkušebně odpálila dvě balistické rakety krátkého doletu. KLDR také provedla test řízené střely v lednu, jen několik hodin poté, co americký prezident Joe Biden nastoupil do úřadu.

KLDR dlouhodobě obviňuje Spojené státy a Jižní Koreu z nepřátelské politiky vůči Pchjongjangu. Rozhovory zaměřené na odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova a ukončení severokorejských raketových balistických programů výměnou za uvolnění sankcí nepokročily od roku 2019, kdy summit vůdce KLDR Kim Čong-una a bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa v Hanoji skončil neúspěchem.