Kauza Knoxová se vrací k italskému soudu

Řím - Italský nejvyšší soud dnes zrušil osvobozující verdikt odvolacího soudu v případu více než pět let staré vraždy britské studentky Meredith Kercherové a nařídil nový proces s původně obžalovanými, tedy Američankou Amandou Knoxovou a jejím někdejším italským přítelem Raffaelem Sollecitem.

V roce 2009 byli Knoxová a Sollecito odsouzeni k 26, respektive k 25 letům vězení za to, že 1. listopadu 2007 v Perugii ubodali tehdy 21letou Britku. Oba byli předloni překvapivě zproštěni obvinění pro nedostatek důkazů. Prokuratura proti tomu podala dovolání k nejvyššímu soudu. Případ přitáhl značnou pozornost italských i amerických médií.

Obhajoba odmítala nový proces s tím, že za vraždu je odpovědný jen Rudy Guede z Pobřeží slonoviny, zadržený v Německu. Již dříve byl v samostatném procesu odsouzen k 16 letům vězení. Guede stále tvrdí, že on nevraždil.

Amanda Knoxová po návratu do USA
Zdroj: AP Photo/Elaine Thompson

Rodina zabité rozhodnutí přivítala

Prokuratura argumentovala před nejvyšším soudem tím, že osvobozující rozsudek se opíral hlavně o neprůkaznost testů DNA na noži, kterým byla dívka zabita. Generální prokurátor Luigi Riello označil osvobozující rozsudek odvolacího soudu za „vzácnou směs mezi porušováním zákona a nedostatkem logiky“. „Nejedná se o nějaké odsouzení, ale o zrušení (osvobozujícího odvolacího verdiktu) s návratem před jiný soud,“ řekla Sollecitova advokátka Giulia Bongiornová. Je přesvědčena, že její 29letý klient je nevinný.

Rozhodnutí soudu uvítala rodina zavražděné a označila dnešek za velký den pro italskou justici. Naopak Knoxová řekla, že jí rozhodnutí způsobuje bolest. „Obžalování se opakovaně ukázalo jako nepodložené a nespravedlivé,“ uvedla mladá Američanka.

Raffaele Sollecito, Meredith Kercherová a Amanda Knoxová
Zdroj: ČTK/AP/AP Photo

Knoxová se nového procesu nezúčastní

Nový proces by mohl začít ještě letos, pravděpodobně ve Florencii. Konal by se ale nejspíše v nepřítomnosti Knoxové, protože USA svoje občany nevydávají ke stíhání v zahraničí. Hned po osvobozujícím rozsudku, jemuž předcházely čtyři roky v italském vězení, se Knoxová vrátila do rodného Seattlu.

Kercherová byla nalezena polonahá v krvi s podříznutým hrdlem a čtyřmi desítkami bodných ran ve své ložnici v bytě, který sdílela s Knoxovou. Obě studovaly na univerzitě v Perugii, kde je hodně zahraničních studentů. Oběť byla před smrtí také znásilněna. Prokuratura vinila Američanku a Itala z perverzní, sexuálně motivované vraždy. Oba ale tvrdili, že nebyli v době vraždy v bytě. Kde byli si ale prý nepamatují, protože byli pod vlivem marihuany a alkoholu.

Žaloba při prvním soudu uvedla, že Knoxová přesvědčila svého přítele Sollecita a tehdy 22letého známého Rudyho Guedeho z Pobřeží slonoviny, aby Kercherovou sexuálně obtěžovali. Angličanka se podle žaloby odmítala sexuálních hrátek zúčastnit a Američanka s Italem jí zasadili osudné rány.

Případ Knoxová se vrací k soudu (zdroj: ČT24)