Kaddáfího opouštějí další spojenci, rebelové drží Závíji

Tripolis – Vládnoucí režim v Libyi se sotva drží nad hladinou a z Tripolisu prchají současní i bývalí Kaddáfího spojenci. Ze země uprchl Abdas Salám Džallúd, někdejší druhý muž země, který v 90. letech upadl v nemilost. Do zahraničí se uchýlil i ministr energetiky a ropného průmyslu Umrán Abúkráa. Kaddáfí ztratil také další dvě města, povstalecké jednotky se dostaly do centra města Závíja vzdáleného asi 40 kilometrů od Tripolisu. Boje opět vypukly v centru ropné těžby - v městě Briga.

Jaká je situace v Záviji, dosud nebylo zřejmé. Už v pátek sice rebelové oznámili, že strategické město dobyli, vládní síly to ale popíraly. Dnes se centrem města prošel redaktor agentury AP a sdělil, že náměstí je plné aut opozičních jednotek a také jejích bojovníků. Přes velké ztráty postupují povstalecké jednotky také u města Zlitán.

Brigu nakrátko ovládlly protivládní síly celou. Během dne ale opět vypukly boje a Kaddáfího jednotky po bombardování nepřátelských pozic dobyly zpět průmyslovou část města.

S tím, jak se opoziční síly blíží k libyjské metropoli, opouštějí Muammara Kaddáfího další stoupenci. Rebelové oznámili, že se k nim připojil Abdas Salám Džallúd, který s rodinou zmizel z Tripolisu. Džallúd, který byl jedním z hlavních důstojníků, kteří provedli státní převrat, jenž vynesl k moci Kaddáfího, byl dlouhá léta považován za muže číslo dvě Kaddáfího režimu. Počátkem devadesátých let ale mezi nimi došlo k rozporu a důstojník upadl v nemilost. V roce 1994 mu byl zabaven pas. „Z bezpečnostních důvodů nemůžeme říci, kde se přesně nachází,“ řekl vojenský mluvčí povstalců Ahmad Banídodal Baní.

Z Tuniska potom přišla zpráva, že se do země uchýlil Kaddáfího ministr energetiky a ropného průmyslu Umrán Abúkráa. Byl na cestě v Itálii, odkud už se do Libye nevrátil. Během libyjské občanské války je to už druhý ministr ropného průmyslu, který Kaddáfího opustil. Abúkráanův předchůdce Šukrí Ghaní na jaře uprchl z Libye a vyjádřil podporu povstalcům.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

CBS: Ministerstvo spravedlnosti USA vyšetřuje politiky kritizující zásah ICE

Americké ministerstvo spravedlnosti zahájilo vyšetřování představitelů státu Minnesota a města Minneapolis kvůli údajnému spiknutí s cílem mařit práci federálních imigračních agentů. Informovala o tom stanice CBS s odvoláním na informované zdroje. Mezi vyšetřovanými představiteli jsou podle CBS guvernér státu Tim Walz a starosta města Jacob Frey. Oba politici kritizovali zastřelení 37leté Renée Goodové agentem Úřadu pro imigraci a cla (ICE) v Minneapolisu 7. ledna. Zástupci administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa tvrdí, že agent ICE střílel v sebeobraně.
před 1 hhodinou

USA a Slovensko podepsaly dohodu o spolupráci v jaderné energetice

Spojené státy a Slovensko podepsaly mezivládní dohodu o spolupráci v oblasti civilní jaderné energetiky, píše Reuters. Slavnostní podpis v budově ministerstva energetiky ve Washingtonu následoval po pracovní schůzce slovenského premiéra Roberta Fica (Smer) s americkým ministrem energetiky Chrisem Wrightem. Součástí dohody je výstavba jaderného bloku o výkonu 1200 megawattů podle amerického návrhu v jaderné elektrárně Jaslovské Bohunice.
před 2 hhodinami

V Radě pro Pásmo Gazy jsou Blair, Rubio či Kushner, předseda je Trump

Bílý dům v pátek večer oznámil složení vedení Rady míru pro Pásmo Gazy, jejíž vznik inicioval americký prezident Donald Trump. Ten bude orgánu předsedat. V radě mimo jiné zasedají americký ministr zahraničí Marco Rubio, Trumpův speciální vyslanec Steve Witkoff, zeť amerického prezidenta Jared Kushner či britský expremiér Tony Blair. Vysokým představitelem pro Pásmo Gazy se stal bývalý blízkovýchodní zmocněnec OSN a bulharský diplomat Nikolaj Mladenov.
před 2 hhodinami

Ukrajina už nemá ani jednu plně funkční elektrárnu, řekl Šmyhal

Ukrajina již nemá ani jednu plně funkční elektrárnu, uvedl tamní ministr energetiky Denys Šmyhal. Země chce dovážet více elektřiny a chystá jednání se spojenci, dodal. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podle portálu listu Ukrajinska pravda prohlásil, že Ukrajina nedokáže pokrýt více než třetinu energetických potřeb. Už v polovině týdne prezident vyhlásil v energetickém sektoru stav nouze.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Kopečný: Babiš neměl o muniční iniciativě kompletní informace. Otočil i díky chvále partnerů

Premiér Andrej Babiš (ANO) dříve v opozici nemohl mít vhled do fungování muniční iniciativy, sdělil v Interview ČT24 někdejší vládní zmocněnec pro rekonstrukci Ukrajiny Tomáš Kopečný. Proto podle něj předseda vlády po svém jmenování z původního postoje, že Česko projekt úplně zruší, ustoupil. K tomu, že Babiš svolil ke koordinaci iniciativy, ač do ní země nebude finančně přispívat, pomohla podle Kopečného i mezinárodní situace. Od významných českých partnerů totiž slyšel, že má smysl, míní.
před 5 hhodinami

Vidím ve Venezuele začátek přechodu k demokracii, říká Machadová

Vůdkyně venezuelské opozice María Corina Machadová vidí ve své zemi začátek přechodu k demokracii, řekla v pátek na tiskové konferenci po čtvrtečním setkání s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Podle ní se Venezuela stane svobodnou díky podpoře Spojených států a právě amerického prezidenta. Zmínila také, že by se v její zemi mohly konat volby, napsala média. Trump v pátek uvedl, že hodlá s Machadovou opět hovořit.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Francie vyšetřuje sexuálního násilníka Pelicota z dalších zločinů

Francouzské policejní oddělení pro nevyjasněné případy zahájilo vyšetřování Dominiqua Pelicota, který byl loni odsouzen za organizování hromadného znásilňování své tehdejší manželky Gisèle Pelicotové. Cílem nového vyšetřování je zjistit, zda se Pelicot v minulosti nedopustil dalších závažných zločinů a zda neexistují další oběti. Agentuře AFP to v pátek sdělila francouzská prokuratura.
před 6 hhodinami

Volodymyr Zelenskyj předal Petru Pavlovi řád za zásluhy o Ukrajinu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po pátečním jednání v Kyjevě předal českému prezidentovi Petru Pavlovi Řád knížete Jaroslava Moudrého nejvyššího stupně za osobní přínos ke spolupráci a za obhajobu územní celistvosti země. Ukrajina udělila Pavlovi tento řád již loni v srpnu, ale oficiálně si ho převzal až nyní. Český prezident pokračuje druhým dnem v návštěvě země. Podle něj česká iniciativa zajišťuje polovinu dodávek munice pro ukrajinskou armádu.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami
Načítání...