Izrael udeřil na město Džabalíja, údajně cílil na setkání teroristů

Izraelská armáda provedla úder na město Džabalíja v severní Gaze, informovala agentura Reuters. Podle Izraelců byl cílem útoku areál bývalé školy. Uvedli, že se tam ukrývaly desítky teroristů z palestinského hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu. Naopak podle tamního ministerstva zdravotnictví ovládaného Hamásem škola sloužila jako útočiště pro uprchlíky a při úderu na ni zemřelo nejméně 28 lidí a dalších 98 bylo zraněno. Tamní úřady také tvrdí, že jedenáct lidí v důsledku izraelského úderu zahynulo ve městě Gaza.

Izraelská armáda podle Reuters oznámila, že provedla cílený úder mířící na místo setkání členů teroristických hnutí Hamás a Palestinský islámský džihád v objektu, který „v minulosti sloužil jako Škola Abú Hasana“. Armáda dále uvedla, že na místě byly desítky bojovníků, a poskytla jména některých z nich.

Města Bajt Hanún, Džabálija a Bajt Lahíja jsou podle Reuters zcela izolována jednotkami izraelské armády. Pohyb osob je umožněn pouze rodinám, které mají povolení potřebné k nařízené evakuaci. Tamní obyvatelé tvrdí, že armáda židovského státu v Džabáliji pokračuje v ničení budov leteckými údery, tankovými střelami i odpalováním výbušnin na dálku.

Jeruzalém zahájil na začátku října v Džabáliji rozsáhlou pozemní ofenzivu za použití tankových jednotek, protože podle něj v místě operují přeskupené síly teroristického hnutí Hamás. Podle humanitární organizace Lékaři bez hranic jsou však v Džabáliji uvězněny tisíce lidí.

Izraelská armáda od začátku této pozemní operace blokovala zásobování místa a přísun humanitární pomoci. Spojené státy i EU vyzvaly židovský stát k podniknutí kroků potřebných ke zlepšení humanitární situace. První kamiony s pomocí Izrael na sever Gazy pustil po téměř dvou týdnech v pondělí.

Úder na syrské město Latákíja

V noci na čtvrtek také izraelská armáda provedla úder na syrské přístavní město Latákíja. Protivzdušná obrana země se nad městem střetla s izraelskými cíli, dva lidé utrpěli zranění a došlo k poškození soukromých nemovitostí, uvedla státní média s odvoláním na vojenské prohlášení.

Agentura Reuters připomněla, že Izrael v Sýrii provádí údery proti cílům s vazbami na Írán už několik let, ale takové nálety ještě zesílil po 7. říjnu minulého roku, kdy palestinské teroristické hnutí Hamás provedlo útok v jižním Izraeli.

Tato událost odstartovala konflikt mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy, který se postupně rozšířil. V posledních týdnech se Izrael zaměřoval i na ofenzivu proti teroristickému šíitskému hnutí Hizballáh na jihu Libanonu.

8 minut
Václav Černohorský o situaci na Blízkém Východě
Zdroj: ČT24

Pokračující válka s Hizballáhem

Izrael ve čtvrtek dopoledne rovněž vyzval k evakuaci obyvatele lokalit v údolí Bikáa na východě Libanonu. Podle deníku Ha'arec je to poprvé od začátku současného konfliktu, co armáda vydala příkaz k evakuaci v této části země. Dopoledne mluvčí zveřejnil obdobnou výzvu také pro obyvatele obce poblíž přístavního města Súr (známého též jako Týr či Týros).

Libanonská média zhruba hodinu po zveřejnění výzvy k evakuaci v údolí Bikáa informovala o izraelském úderu. Vzdušný úder na jižním předměstí Súru poté zachytila na vlastních záběrech i agentura AFP a potvrdila jej také libanonská státní tisková agentura. Informace o případných obětech nebyly bezprostředně k dispozici. Jeruzalém se k samotným úderům nevyjádřil.

Teroristické hnutí Hizballáh zase v prohlášení uvedlo, že jeho bojovníci poblíž hranice s Izraelem zaútočili řízenými střelami na dva izraelské tanky Merkava. Útok podle nich vedl k požáru a obětem. Izraelská armáda se k tomu nevyjádřila. Podle izraelské veřejnoprávní stanice Kan byla z Libanonu na sever Izraele odpálena salva asi třiceti raket, přičemž některé z nich zneškodnila protivzdušná obrana, jiné dopadly na otevřené prostranství. Oběti nejsou hlášeny.

Americké údery v Jemenu

V Jemenu, odkud proíránští povstalečtí hútíové od propuknutí izraelské ofenzivy proti Hamásu často útočí mimo jiné na lodě v Rudém moři, v noci americké síly provedly údery na jejich sklady zbraní. Televize al-Masíra, patřící hútíům, hlásila, že americko-britské vzdušné údery brzy ráno mířily na jemenské hlavní město Saná a město Saada.

„Americké síly se zaměřily na několik podzemních zařízení hútíů s různými zbraňovými komponentami typů, které hútíové používají k útokům proti civilním a vojenským plavidlům v regionu,“ uvedl americký ministr obrany Lloyd Austin. Na náletech se podle něj podílely i neviditelné bombardéry B-2. Pentagon upřesnil, že se jednalo o pět skladů zbraní.

Střet Izraele s misí UNIFIL

Pokračuje napětí mezi Izraelem a mezinárodní misí UNIFIL, která spadá pod organizaci OSN. Podle ní výstřel z izraelského tanku poškodil dvě kamery a pozorovací věž na postu mírové mise, řekl zahraniční zpravodaj ČT Václav Černohorský.

Izrael prohlásil, že úmyslně necílí na jednotky pod záštitou OSN. Mise zůstává „pod tlakem“, ale její představitelé prohlásili, že zůstanou na svých pozicích, upozornil Černohorský.

Mluvčí německého ministerstva obrany agentuře Reuters řekl, že německá válečná loď působící v rámci mise UNIFIL ve čtvrtek ráno severozápadně od Nákury, v jejíž blízkosti se nalézá také sídlo mise, sestřelila kontrolovaně do vody neidentifikovaný bezpilotní letoun. Německé plavidlo ani jeho posádka neutrpěly žádné škody a korveta Ludwigshafen am Rhein po incidentu pokračovala ve službě, dodal. O události jako první informovala německá agentura DPA, podle níž jde v poslední době o první takový incident, kdy zasahovalo německé námořnictvo.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Rusko shromažďuje přes padesát tisíc mužů u Sumské oblasti, řekl Zelenskyj

Rusko shromažďuje přes padesát tisíc vojáků poblíž ukrajinské Sumské oblasti, ale Kyjev podnikl kroky, aby zabránil Moskvě v rozsáhlé ofenzivě v tomto regionu, uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podle agentury Reuters. Sumská oblast sousedí s ruskou Kurskou oblastí, do které loni překvapivě pronikly ukrajinské jednotky. Ruský vládce Vladimir Putin nedávno řekl, že ruská armáda vytváří „nárazníkovou bezpečnostní zónu“ podél hranic s Ukrajinou.
06:21Aktualizovánopřed 5 mminutami

Čína je dle české vlády odpovědná za kyberkampaň proti resortu zahraničí

Česká vláda označila Čínu za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z komunikačních sítí ministerstva zahraničí. Úřad to ve středu oznámil na webu. Šéf diplomacie Jan Lipavský (nestr.) na síti X dodal, že nechal kvůli kyberútokům předvolat čínského velvyslance v Praze. Na ministerstvu zahraničí šéf resortu zavedl nový a podle něj bezpečnější komunikační systém.
10:43Aktualizovánopřed 12 mminutami

Francie investovala do diskreditace výzkumu svých jaderných testů

Francouzská Komise pro atomovou energii (CEA) utratila desetitisíce eur ve snaze znevěrohodnit výzkum, který odhalil, že Paříž podceňuje zničující vliv svých jaderných testů ve Francouzské Polynésii v 60. a 70. letech minulého století. Podle deníků Le Monde a The Guardian to naznačují dokumenty získané investigativní platformou Disclose. Stalo se tak jen několik dní předtím, než má svoji zprávu o testech předložit parlamentní vyšetřovací komise.
před 39 mminutami

Kosmická loď Starship předčasně explodovala, Musk let označuje za úspěch

Společnost SpaceX miliardáře Elona Muska v úterý vyslala na devátý zkušební let svou kosmickou loď Starship, informují světové agentury. Největší a nejsilnější raketa na světě, měřící 123 metrů, odstartovala z kosmodromu v jižním Texasu v úterý v 18:35 místního času (01:35 SELČ). Zhruba po půl hodině nad ní ale SpaceX ztratila kontrolu.
před 1 hhodinou

Francie učinila první krok k povolení asistovaného úmrtí

Francouzští poslanci v prvním čtení schválili návrh zákona, který umožní podat nevyléčitelně nemocným lidem smrtící preparát. Norma o asistovaném úmrtí vyvolala v zemi velkou debatu a její podoba vznikala dlouhá léta, uvedla agentura AFP. Návrh podle ní neobsahuje výrazy asistovaná sebevražda nebo eutanazie, které řada politiků odmítala, a stanovuje striktní podmínky, za kterých má pacient na pomoc s ukončením života právo.
před 1 hhodinou

V ruském zajetí zemřelo přes 200 vojáků, hlásí Ukrajina. Přeživší mluví i o mučení

O víkendu proběhla zatím největší výměna válečných zajatců mezi Ruskem a Ukrajinou. Navracející se vojáci však hovoří o děsivých podmínkách věznění, mučení i týrání. Válčící strany si vyměňují také těla padlých a při jejich ohledání lékaři nacházejí stopy brutálního zacházení. Kyjev potvrdil, že v ruském zajetí prokazatelně zemřelo 206 příslušníků ukrajinské armády. Seznam mrtvých se ale podle odhadů úřadů bohužel ještě výrazně rozroste. Korektní zacházení s válečnými zajatci přitom jasně upravuje mezinárodní humanitární právo. Jeho vymáhání je ale v Rusku za současné situace prakticky neproveditelné. Z toho důvodu Ukrajina i mezinárodní organizace vše důkladně mapují.
před 3 hhodinami

V Řecku obvinili členy pobřežní stráže za ztroskotání lodě s běženci

Řečtí vyšetřovatelé obvinili sedmnáct členů pobřežní stráže v souvislosti s předloňským ztroskotáním lodě s běženci. Při největším takovém neštěstí ve Středozemním moři za poslední dekádu utonulo u ostrova Pylos až 650 lidí. Řecké úřady dosud jakoukoli vinu za potopení přeplněného plavidla odmítaly. Obviněné nyní čekají v příštích týdnech výslechy. Teprve pak soud rozhodne, jestli s nimi zahájí standardní řízení. Zatím není jasné ani to, jaký trest by jim mohl hrozit.
před 4 hhodinami

Jedna z nejnebezpečnějších hranic světa je „načrtnutá krví“

Indicko-pákistánská hranice v Kašmíru zůstává i po uzavření křehkého klidu zbraní jednou z nejmilitarizovanějších oblastí světa. Takzvaná Linie kontroly byla s menšími změnami určena už po první válce mezi asijskými mocnostmi koncem 40. let a není mezinárodně uznaná – vznikla tam, kde se zastavily armády. Pákistán navíc v dubnu pozastavil klíčovou dohodu ze Šimly, což vyvolává u expertů obavy z dalšího vyhrocení konfliktu a regionální nestability.
před 5 hhodinami
Načítání...