Izraelská armáda zabila šéfa Hamásu Sinvára již ve středu

Horizont ČT24: Velitel teroristů v Gaze je po smrti (zdroj: ČT24)

Vůdce teroristické organizace Hamás Jahjá Sinvár byl zabit ve středu v jednom z domů ve městě Rafáh na jihu Pásma Gazy. Uvedl to ve čtvrtek večer mluvčí izraelské armády Daniel Hagari. Armáda nyní pátrá po Sinvárově bratru Mohamedovi, dodal. Informaci o smrti šéfa teroristického hnutí izraelské bezpečnostní složky několik hodin prověřovaly s využitím analýzy DNA a otisků chrupu. Smrtí Sinvára však válka nekončí, varuje izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Podle něj je další prioritou přivést domů rukojmí, která drží Hamás od svého útoku na Izrael z loňského 7. října.

Izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac informoval, že Sinvára zlikvidovali izraelští vojáci. „Je to velký vojenský a morální úspěch pro Izrael,“ zdůraznil. Sinvára označil za „hromadného vraha“ a doplnil, že jeho smrt otevírá možnost rychlého návratu unesených izraelských rukojmí z Pásma Gazy. Podle vyjádření armády byl Sinvár zabit při operaci, která začala ve středu na jihu Pásma Gazy, píše agentura Reuters.

Izraelská armáda večer Sinvárovu likvidaci potvrdila společně s tajnou službou Šin Bet. Náčelník generálního štábu armády Herci Halevi podle serveru The Times of Israel potvrdil informace tisku, že izraelští vojáci při útoku na skupinu členů Hamásu nevěděli, že mezi nimi je i Sinvár. Armáda však měla zpravodajské poznatky, že se v oblasti skrývají vysocí činitelé Hamásu. Izraelská armáda také uvedla, že skupinu ozbrojenců včetně Sinvára zabila při bojích na jihu Pásma Gazy ve středu.

Identitu Sinvára podle úřadů nejdříve potvrdily záznamy o chrupu a otisky prstů, a pak také analýza DNA. Sinvár strávil několik desetiletí v izraelském vězení, takže o něm tamní úřady mají podrobné záznamy. Policie podle agentury AFP oznámila, že nařídila převést Sinvárovo tělo do Tel Avivu, aby ho podrobila další analýze.

Informace později upřesnil mluvčí izraelské armády. Na šéfa Hamásu vojáci narazili náhodou při běžné hlídce v Rafáhu, když vyšlo najevo, že se v jednom z domů před nimi ukryl „terorista“. Na dům vypálili a poté jej šli prohledat. „Našli jsme ho v neprůstřelné vestě, se zbraní a 40 tisíci šekely (245 tisíc korun),“ dodal mluvčí Hagari.

Sinvár se podle něho patrně pohyboval v oblasti pomocí sítě podzemních tunelů a přemísťoval se z domu do domu. Ve snaze uniknout stahující se smyčce izraelského prohledávání oblasti se zřejmě pokoušel přesunout do severní části Pásma Gazy, poznamenal mluvčí.

Sinvár je považován za strůjce teroristického útoku na Izrael z loňského 7. října, kterým začala nynější válka v Pásmu Gazy. Sinvár vedení Hamásu převzal poté, co v červenci při výbuchu v Íránu, který je připisován židovského státu, zahynul předchozí vůdce hnutí Ismáíl Haníja.

Minulý týden zmocněnec Bílého domu pro Blízký východ Brett McGurk uváděl, že podle amerických poznatků je Sinvár živý, pravděpodobně se ukrývá v tunelech pod Pásmem Gazy a má s sebou skupinu rukojmí unesených teroristy 7. října.

Podle armády však v budově, kde byla zmíněná skupina členů Hamásu zlikvidována, žádná rukojmí nebyla.

Scénáře dalšího vývoje konfliktu

Zpravodaj ČT na Blízkém východě Václav Černohorský zmínil některé možné scénáře, které mohou nyní nastat po smrti šéfa Hamásu. Příbuzní unesených izraelských rukojmí – v zajetí jich zůstává zhruba stovka – nadále požadují uzavření příměří s Hamásem.

„Uvažování izraelské vlády míří však jiným směrem,“ upozornil zpravodaj. Premiér i ministr obrany apelovali na samotné Palestince, teroristy z Hamásu, aby se vzdali, složili zbraně a propustili rukojmí. Netanjahu se podle něj vyjádřil, že těm, kteří přivedou rukojmí živá, se nic nestane.

Další variantou je pokračování současného konfliktu, dodal zpravodaj. „Hamás je rozhodně oslabený tím, že přišel o lídra, který prosazoval taktiku pokračovat v boji. Doufal, že se na Blízkém východě rozhoří větší konflikt, který ještě víc oslabí pozice Izraele,“ nastínil. Izraelští „jestřábi“ pak vyzvali premiéra, aby „udržel nohu na plynu a vytrval ve vojenské akci.“

Ředitelka Herzlova centra izraelských studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Irena Kalhousová nepředpokládá, že by zabití šéfa Hamásu znamenalo pro hnutí fatální ránu. „Nečekám, že by se Hamás vzdal a rozpadl. Myslím, že je schopen bojovat i bez centrálního vedení. A to guerillovým způsobem, ještě nějakou dobu,“ zmínila.

Zdůraznila však, že Sinvárova smrt hnutím určitě otřese. Promýšlel totiž taktiku a strategii a byl hlavní tváří. Prestiž hnutí tak výrazně utrpí. „Jeho členové si nyní budou klást otázku, kam dál a co je teď cílem,“ uvedla. Záleží podle ní také na tom, zda bude někdo oficiálně jmenován novým šéfem Hamásu. Pokud by byl v Gaze, okamžitě by se dostal do hledáčku Izraele. Pokud by přebýval v Kataru, tak je otázka, jaký bude mít vliv na dění v Gaze, upozorňuje Kalhousová. „V každém případě je velmi radikální představitel hnutí pryč, a může to výrazně zamíchat kartami v tom, jak se bude organizace chovat dál,“ doplnila.

Zmínila také starší spekulace, že Izrael je připraven nabídnout zbývajícím členům Hamásu svobodný odchod, když přivedou rukojmí a vzdají se vlády nad Gazou. V podobném duchu se přitom nyní po smrti lídra teroristů Netanjahu opravdu vyjádřil. Dříve byla tato nabídka Sinvárem odmítnuta, nyní však nastala nová situace. „Třeba na něco takového přistoupí. A nebo budou chtít pokračovat v guerillové válce.“ Jako jednoho z možných nástupců Sinvára zmínila jeho bratra Muhammada, který je v Gaze. Většina dalších kandidátů je pak podle ní v Kataru.

Kalhousová: Izrael potřebuje „vítězné foto“

„Měsíce se spekuluje o tom, že Izrael potřebuje ‚vítězné foto‘, něco, co mu umožní odejít z Gazy se vztyčenou hlavou. Smrt Sinvára to splňuje, nic víc už asi nemůže být,“ poznamenala Kalhousová. Přesto je podle ní těžké spekulovat, co to bude znamenat pro válku.

„Nevím, jestli političtí představitelé Izraele jsou připraveni válku v Gaze ukončit,“ připouští. „Nevím, jestli nebudou dále tvrdit, že Hamás stále není zničen a je potřeba dostat ven rukojmí skrz vojenský tlak,“ doplňuje. Každopádně by Sinvárova smrt rozvířila debatu v Izraeli, co dále s Gazou, míní Kalhousová.

„Sinvár byl symbolem a lídrem Hamásu. Hnutí je již velmi oslabeno, ale stále mělo lídra. Většina ostatních velkých jmen je již po smrti – pokud by byl mrtvý i Sinvár, znamenalo by to velkou ránu. Největší otázkou je, kdo by nahradil Sinvára ve vyjednávání s Izraelem,“ upozorňuje.

Politoložka Irena Kalhousová o dění na Blízkém východě (zdroj: ČT24)

Podle bezpečnostního analytika Milana Mikuleckého by smrt Sinvára rozhodně neznamenala tak fatální úder, aby to ukončilo teroristickou činnost Hamásu. „Nicméně bude to silná rána pro morálku příslušníků hnutí, kteří dále bojují proti Izraeli. A byl bych velmi mírným optimistou v tom, že by mohly v Hamásu převážit rozumnější hlasy, které by boje zastavily. V minulosti již takové byly, nicméně vždy ztroskotaly právě u Sinvára,“ doplnil.

Samozřejmě bude záležet na tom, kdo by byl novým lídrem, zdůraznil Mikulecký. „Druhá věc je, nakolik Sinvárova nástupce uznají všichni, kdo v Pásmu Gazy bojují. Není to pouze Hamás, je tam celá řada dalších teroristických entit, které nepřijímají vůdčí roli hnutí a vedou své vlastní malé války,“ upozorňuje.

Mikulecký nepředpokládá, že by mohlo dojít k nějaké větší eskalaci střetů, i kdyby si to bojovníci Hamásu přáli. „Po roce války na to nemají kapacity. V tuto chvíli spoléhají na to, že západní svět bude unavený délkou konfliktu a ovlivněný mrtvými civilisty, kteří jsou negativním jevem izraelské operace v Gaze,“ zmínil.

Bezpečnostní analytik Milan Mikulecký o dění na Blízkém východě (zdroj: ČT24)

Hamás se Sinvárem cílem Izraele

Na začátku října izraelská armáda oznámila, že na severu Pásma Gazy v létě zabila pravou ruku Sinvára a šéfa tamní správy Rúhího Muštahu. Stalo se tak při leteckém úderu na jeden z tunelů, jejichž síť v oblasti Hamás v minulých letech vybudoval.

Při útoku z loňského 7. října teroristé zavraždili na dvanáct set lidí a dalších 250 bylo uneseno. V reakci na to izraelští představitelé zahájili vojenskou operaci v oblasti Pásma Gazy s cílem zničit vojenské kapacity Hamásu. Cílem armády byl i samotný Sinvár.

Od loňského října v Pásmu Gazy zemřelo kvůli válce přes 42 tisíc lidí, tvrdí místní úřady, které kontroluje Hamás. Údaj nerozlišuje mezi civilisty a bojovníky.