Islámský stát prý použil při bojích v Sýrii jedovatý plyn

Damašek - Bojovníci Islámského státu prý použili koncem června v severovýchodní Sýrii zatím blíže neupřesněný jedovatý plyn, potvrdily kurdské milice, které v Sýrii bojují proti Islámskému státu, a Syrská organizace pro lidská práva. Kurští bojovníci byli terčem útoků jedovatým plynem 28. a 29. června v provincii Hasaká, řekl mluvčí kurdských milicí Redur Xelil. Druh použitého plynu zatím nebyl určen. Žádný z bojovníků, kteří byli zasaženi plynem, nezemřel, protože byli rychle převezeni do nemocnice, dodal mluvčí.

Chemický útok na kurdské milice v Iráku spáchali údajně radikálové z IS 21. nebo 22. června. Projektil s „tekutou chemikálií“ prý vypálili na kontrolní stanoviště kurdských pešmergů (bojovníků) u přehrady v Mosulu. „Vlastnosti a klinické účinky použité chemické látky odpovídají chlóru,“ uvádí se v prohlášení, vydaném podle prvních poznatků kurdskými a zahraničními experty. Bojovníci IS ostřelovali „podomácku vyrobenými chemickými projektily“ město Hasaká, které je správním střediskem stejnojmenné provincie, a pozice kurdských milicí severovýchodně od něj u města Tal Brak. Druh použitého plynu zatím nebyl určen.

Kurdské síly v Sýrii v uplynulých čtyřech týdnech zabavily bojovníkům IS plynové masky používané v průmyslových provozech. To je podle kurdských milicí důkaz, že bojovníci IS „jsou připraveni a vybaveni na vedení chemické války“ v daném sektoru.

Islámský stát se přihlásil také k pátečnímu masakru na tržišti v Iráku

Při útoku silný výbuch zabil na tržišti asi 25 kilometrů od Bagdádu nejméně 100 lidí a dalších 50 zranil. Sebevražedný atentátník měl ve svém autě tři tuny výbušnin. Oběti, mezi nimiž je podle místních úřadů mnoho žen a dětí, slavily ve městě Chán Baní Saad v provincii Dijála svátek íd al-fitr, který je oslavou konce postního měsíce ramadánu.

Silná exploze mnohé oběti roztrhala a zničila i několik domů. „Někteří lidé sbírali pozůstatky dětských těl do beden od zeleniny,“ popsal Ahmad Tamímí, jeden z policistů zasahujících na místě atentátu. Po výbuchu se na místo tragédie seběhli přeživší a ze vzteku začali kameny rozbíjet okna kolemstojících vozů. Vedení provincie Dijála vyhlásilo třídenní smutek. Také nařídilo dočasně uzavřít všechny parky a další místa, kde se tradičně hromadně slaví, aby se předešlo dalším útokům islamistů.

Obyvatelé Bagdádu a jeho okolí jsou v poslední době téměř denně svědky bombových útoků páchaných příslušníky radikální sunnitské organizace Islámský stát. Ta útočí především na šíitské muslimy, jejichž představitelé například vládnou v Iráku. Ovládá už rozsáhlé oblasti na severu a západě Iráku a na severu a východě sousední Sýrie. Od začátku bojů s IS v roce 2014 už zahynulo podle OSN více než 15 000 civilistů.