Íránský exprezident Ahmadínežád nebude znovu kandidovat

Bývalý íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád nebude kandidovat v příštích prezidentských volbách, které se konají v květnu 2017. Oznámil to sám Ahmadínežád. Vyhověl tak přání duchovního vůdce Íránu ajatolláha Alího Chameneího, který varoval, že exprezidentova kandidatura by mohla přispět k rozdělení země.

„Abych vyhověl záměrům vůdce revoluce, nemám v plánu účastnit se příští rok voleb,“ uvedl Ahmadínežád. Bývalý íránský prezident se až do nynějška nijak nevyjadřoval na téma, zda hodlá kandidovat. V minulých měsících ale vystoupil s několika projevy a spekulovalo se, že se chce do voleb zapojit. Ahmadínežádovo oznámení znamená, že současný umírněný vůdce Hasan Rúhání přišel o jednoho ze svých hlavních soupeřů.

Ahmadínežád byl prezidentem v letech 2005 až 2013. Patří ke konzervativnímu křídlu v Íránu a na Západě nechvalně proslul zejména kontroverzními výroky o Izraeli i zpochybňováním holocaustu.

Íránská ústava dovoluje zastávat prezidentský úřad dva čtyřleté mandáty po sobě. Rúháního popularita se zvýšila, když se Teheránu po letech neúspěšných rozhovorů loni podařilo vyjednat se světovými velmocemi dohodu o jaderném programu. Írán tím získal zrušení mezinárodních sankcí.

Vydáno pod