Hvězda prvního dne? Žena, která proměnila rozpaky demokratů v jásot

Její sok odjížděl z republikánského sjezdu ve velkém stylu. Hillary Clintonová by nyní více než kdy jindy potřebovala ukázat sílu a odhodlanost – nejen sebe, ale hlavně své strany. Začátek Demokratického sjezdu měl prezidentskou kandidátku nakopnout, přesto jde spíše o těžkou zkoušku před vrcholem kampaně. K tomu „přispěly“ nepříjemné dohry kolem e-mailů, rezignace šéfky strany i poslední odpor Sandersových příznivců. Největším povzbuzením tak byl emotivní projev manželky současného prezidenta Michelle Obamové.

Oba národní sjezdy letošních voleb v USA mají jedno společné. Čím jasnější byl předem jejich výsledek, o to více se probíraly vedlejší aféry. Zatímco u republikánů minulý týden v Clevelandu vedla zamlčená inspirace minulostí, demokraté naopak řeší více otevřenosti, než by si přáli. S přispěním vnějšího útoku – organizovaného zřejmě z Ruska – se celý svět o víkendu dozvěděl o důvěrných e-mailech, podle kterých vedení demokratů navzdory slibu neutrality stranilo Clintonové.

Důsledkem je rezignace šéfky strany Debbie Wassermanové-Schultzové, pro níž měly paradoxně přijít nejdůležitější čtyři dny v její funkci. Na otřes ve vedení strany reagovala také řada stoupenců Bernieho Sanderse, kteří se nechtějí s nominací Clintonové smířit. Jednoznačná Sandersova slova o podpoře nominantky tak nesli jen velmi neradi a doprovázeli pískotem. Už během primárek měli ostatně podezření, že vedení nepřistupuje k stranickému souboji spravedlivě.

Počáteční rozpaky tak rozředila první dáma Michelle Obamová, jejíž proslov byl hodnocen jako nejzdařilejší z prvního dne. Prezidentské klání označila za souboj pozitivního příkladu pro děti (Clintonová) s tím negativním (Trump).

„Tyto volby – ostatně jako každé – jsou o tom, kdo bude mít moc spoluovlivňovat výchovu našich dětí a prostředí, ve kterém vyrůstají. Dnes tady stojím, protože v těchto volbách je jen jedna osoba, které v této věci věřím… a to je Hillary Clintonová,“ prohlásila za potlesku publika.

Přivedl mě sem příběh generací lidí, kteří cítili na zádech biče otrokářů, okovy segregace, ale kteří vytrvali, doufali a dělali, co bylo nutné vykonat. Každý den se probouzím v domě, který postavili otroci, a dívám se na své krásné inteligentní černošské dcery, jak si hrají na trávníku se psy. A moje dcery stejně jako vaši potomci díky Hillary Clintonové berou za samozřejmost, že i žena může být prezidentem USA.
Michelle Obamová

Spojené státy mají mít podle Obamové takového prezidenta, který „bude naše děti učit, že v této zemi na každém jedinci záleží.“ Clintonová prý navíc dokázala, že v čele Spojených států může být také žena.

Její projev se nesl v duchu optimismu, a ačkoliv proti Donaldu Trumpovi v minulém půlroce ostře vystoupila, ve Filadelfii jeho jméno z úst Obamové přímo nezaznělo. „Když máte v rukou nukleární kódy a velíte ozbrojených silám, nemůžete dělat unáhlená rozhodnutí,“ řekla s odkazem na impulzivní chování Trumpa. Uvedla také, že prezident musí být stálý v názorech a dobře informovaný. „Když je někdo krutý a chová se jako tyran, nesmíme klesnout na jeho úroveň,“ uvedla také Obamová.

Projev manželky dosluhujícího prezidenta přitom není jen formálním příspěvkem, který v mnoha dalších na sjezdu zapadne. Demokraté jsou si dobře vědomi, jak důležitou roli může právě Obamová hrát v boji o voliče z řad žen, afroameričanů, hispánců a především mladých voličů. Právě ty Clintonová během primárek mnohdy postrádala ve prospěch konkurenta Sanderse.

Sotva první dáma dokončila své 14minutové vystoupení na sjezdu demokratů, už ji pochválil na Twitteru manžel. „Neuvěřitelný projev neuvěřitelné ženy,“ napsal prezident Barack Obama.

Demokrati i republikáni letos jen těžko skrývají své vnitřní rozbroje - zatím je nejvíc spojuje odpor k lídrovi té druhé strany.
Martin Řezníček

Servítky vůči Trumpovi si naopak nebrala senátorka za stát Massachusetts Elizabeth Warrenová, která je oblíbenkyní liberálního křídla demokratů. „Amerika stojí na rozcestí, vybírá si nového prezidenta. Na jedné straně je muž, který zdědil po svém otci bohatství, které udržuje podváděním lidí, utíkáním od dluhů, který se stará jen o sebe,“ řekla. „Na druhé straně pak stojí jeden z nejchytřejších, nejtvrdších a nejhouževnatějších lidí na této planetě,“ uvedla. „A já stojím za Hillary,“ dodala.

Velký potlesk sklidil podle BBC na sjezdu také senátor Cory Booker svým výrokem: „V Americe láska vždy vítězí nad nenávistí.“

Během sjezdu jsou očekávány projevy řady dalších prominentních řečníků, včetně prezidenta Baracka Obamy, viceprezidenta Joea Bidena či bývalého demokratického prezidenta Billa Clintona, manžela předpokládané kandidátky.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Zemřel architekt Tančícího domu Frank Gehry

Ve věku 96 let zemřel americký architekt Frank Gehry, jeden z autorů Tančícího domu na Rašínově nábřeží v Praze, píše deník The New York Times. Stalo se tak po krátkém respiračním onemocnění v jeho domě ve městě Santa Monica v Kalifornii, sdělila listu jeho spolupracovnice Meaghan Lloydová.
21:21Aktualizovánopřed 5 mminutami

Ruské útoky na Ukrajinu zabily několik lidí

Dvanáctiletého chlapce zabil a další tři lidi zranil nálet ruských dronů na Dněpropetrovskou oblast na jihovýchodě Ukrajiny, sdělil předseda oblastní správy Vladyslav Hajvanenko. Charkovská oblastní prokuratura během dne podle stanice BBC informovala o dvou zabitých při ruském útoku na nákladní vůz v Izjumu. Ukrajinské drony během noci opět útočily v hloubi Ruska, informují média a místní úřady. Rusko tvrdí, že dobylo další ves na východě Ukrajiny, Bezimjane v Doněcké oblasti.
12:24Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Komise vyměřila Muskově síti X pokutu 120 milionů eur

Evropská komise (EK) obvinila americkou internetovou síť X miliardáře Elona Muska z porušení unijních pravidel, konkrétně nařízení Evropské unie o digitálních službách (DSA). Za to jí vyměřila pokutu 120 milionů eur (2,9 miliardy korun). Konkurenční společnost TikTok se trestu vyhnula díky ústupkům, které učinila. Američtí představitelé pokutu odsoudili, mezi jiným viní Unii z toho, že tím „útočí na americký lid" a snaží se tak „dotovat svůj kontinent brzděný vlastními dusivými regulacemi“.
13:10Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Burkina Faso propustila vězněného Čecha

Osm zaměstnanců mezinárodní nevládní organizace INSO, včetně českého občana, kteří byli v uplynulých měsících zadrženi v Burkina Fasu a nařčeni ze špionáže, bylo propuštěno na konci října, napsala s odvoláním na prohlášení organizace agentura AFP. V Nizozemsku sídlící INSO poskytuje bezpečnostní analýzy humanitárním organizacím působícím v regionu.
17:23Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Výbor v USA chce zrušit doporučení očkovat novorozence proti žloutence B

Americký poradní výbor pro očkování hlasoval pro ukončení dlouhodobého doporučení, aby byly všechny děti ve Spojených státech bezprostředně po narození očkovány proti hepatitidě B. Informovala o tom agentura AP. Činnost komise, jejíž všechny členy po svém nástupu do funkce vyměnil současný ministr zdravotnictví Robert F. Kennedy, známý odpůrce očkování, je přitom ve Spojených státech terčem silné kritiky odborné veřejnosti.
před 3 hhodinami

Netflix se dohodl na převzetí části Warner Bros. Discovery za 72 miliard dolarů

Americký provozovatel streamovací platformy Netflix se domluvil na převzetí části mediální skupiny Warner Bros. Discovery za 72 miliard dolarů (asi 1,5 bilionu korun). Společnost to oznámila v tiskové zprávě. Netflix podle dohody získá filmová studia Warner Bros. a také streamingovou divizi, včetně konkurenční platformy HBO Max.
13:51Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Němečtí poslanci schválili novou podobu vojenské služby

Němečtí poslanci schválili novou podobu vojenské služby. Zákon zavádí plošné odvody a stanovuje také cíle počtů nových rekrutů. Pokud se jich nepodaří v daném roce dosáhnout, budou moci poslanci Spolkového sněmu odhlasovat takzvanou povinnou vojenskou službu z potřeby. Školáci a studenti na řadě míst Německa proti zákonu protestují.
11:38Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Jednota USA a Evropy je klíčová pro podporu Ukrajiny, řekl Macron v Číně

Jednota mezi Evropou a Spojenými státy je klíčová pro podporu Ukrajiny, uvedl na návštěvě Číny francouzský prezident Emmanuel Macron. Je podle něj také potřeba zvýšit ekonomický tlak na Rusko, informovaly agentury AFP a Reuters. Německý deník Der Spiegel už předtím napsal, že Macron i další evropští státníci vyjádřili vůči USA nedůvěru při jednáních s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.
před 6 hhodinami
Načítání...