Hamás propustil 24 rukojmí, z izraelských věznic se dostalo 39 odsouzených Palestinců

Palestinské teroristické hnutí Hamás propustilo 24 rukojmí včetně 13 izraelských žen a dětí, které od říjnového útoku drželo v zajetí v Pásmu Gazy. Informoval o tom Mezinárodní výbor Červeného kříže, který pomáhal s převozem osvobozených lidí přes hraniční přechod Rafáh do Egypta. Mezi propuštěnými je rovněž deset Thajců a jeden občan Filipín, uvedlo katarské ministerstvo zahraničí. Izrael na základě dohody o čtyřdenním příměří propustil ze svých věznic 39 palestinských žen a dospívajících chlapců, kteří si odpykávali tresty za zločiny spáchané v Izraeli nebo na Západním břehu.

  • 0:00

    On-line přenos pro tuto chvíli končí. Pokračovat bude v pátek 1. prosince. Děkujeme za pozornost.

  • 23:24

    Mluvčí katarské diplomacie, která v jednáních dělá prostředníka, ve čtvrtek večer podle agentury Reuters uvedl, že výměnou za deset rukojmí Izrael propustí dalších 30 Palestinců, kteří jsou vězněni v Izraeli. Jedná se o sedm žen a 23 nezletilých. 

  • 22:18

    Izraelská armáda informovala, že dalších šest rukojmí zadržovaných v Pásmu Gazy bylo předáno pracovníkům Červeného kříže a nyní jsou na cestě zpět do Izraele. Celkem tak bylo ve čtvrtek propuštěno osm rukojmí, píše agentura Reuters.

Podle dohody o dočasném příměří má Hamás během čtyř dní propustit dohromady padesátku rukojmí výměnou za propuštění 150 Palestinců z izraelských věznic. Mezi pátečními propuštěnými Izraelci jsou pouze ženy a děti, 12 z nich podle stanice Channel 12 pochází z kibucu Nir Oz.

Propuštěné izraelské ženy a děti si u přechodu Rafáh na egyptské straně hranice převzala izraelská armáda, která je pak letecky dopravila do vlasti.

„Před chvílí se ze základny Chacerim vzneslo několik vojenských helikoptér a rozlétly se všemy směry. To by mohlo napovídat tomu, že se jedná o transport rukojmí do čtyř izraelských nemocnic,“ hlásí zpravodaj ČT David Borek z Ofakimu. „I od přítomných policistů a vojáků tu ale kolují zprávy, že se možná ještě nacházejí na cestě,“ dodal.

Mezi 13 izraelskými občany, které Hamás propustil, jsou čtyři děti a šest seniorek. Jmenný seznam propuštěných, kteří už jsou na izraelském území, zveřejnily izraelské úřady. Nejstarší ženě je 85 let.

9 minut
Zpravodaj ČT Borek k propuštění části rukojmí z Pásma Gazy
Zdroj: ČT24

Propuštění Palestinci

Izrael v rámci dohody propustil ze svých věznic zatím 39 palestinských žen a dětí. Na síti X to uvedlo ministerstvo zahraničí Kataru.

Propuštění první skupiny vězňů je naplněním izraelských závazků vztahujících se k prvnímu dni platnosti dohody o příměří, které má trvat čtyři dny. Skupina propuštěných by měla zahrnovat 24 žen, z nichž některé byly odsouzeny za pokus o vraždu při útocích na izraelské síly, a 15 dospívajících, kteří byli odsouzeni například za házení kamenů na izraelské síly.

7 minut
Události: V Izraeli čekají na propuštěné rukojmí
Zdroj: ČT

Příměří začalo v pátek ráno

„Humanitární přestávka“, vyjednaná za přispění Kataru, Egypta a Spojených států, přichází ve chvíli, kdy válka mezi Izraelem a Hamásem vstoupila do 49. dne, připomněla ráno agentura AFP.

„Katar a Egypt stojí o to, aby válka skončila co nejdříve. Zároveň jsou to jediné země, které mají páky na hnutí Hamás, takže bylo logické, že budou hrát v jednáních o příměří nejdůležitější roli prostředníka,“ uvedl pro ČT blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Štěpán Macháček. 

Dodal, že se dá těžko hovořit o tom, že by pro někoho byla dohoda výrazně výhodná. „Spíše k tomu obě strany přistoupily tak, že je to nejlepší ze špatných řešení,“ uvedl Macháček. „Izrael několikrát zdůraznil, že bylo těžké rozhodnutí dohodu s Hamásem přes prostředníky uzavřít. Pro Hamás to nějaké výhody má – získá čas, a to je pro něj asi to nejdůležitější,“ dodal. 

Do Gazy vjely humanitární kamiony

Asi hodinu a půl po začátku dočasného příměří vjely podle agentury Reuters přes Rafáh do Pásma Gazy první dva egyptské humanitární kamiony s nápisy „Pro naše bratry v Gaze“ či „Společně k humanitě“. Právě humanitární pomoc byla také součástí dohody o příměří.

Do Pásma Gazy v pátek dorazily dvě stovky nákladních aut s humanitární pomocí, na palestinské území se tak hned první den příměří mezi Izraelem a hnutím Hamás podařilo doručit největší zásilku s pomocí od 7. října. Informovaly o tom izraelské úřady. Úřad pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA) předtím uvedl, že se už podařilo vyložit 137 kamionů.

9 minut
Daniel Štrobl hovořil o příměří v Izraeli
Zdroj: ČT24

Podle OCHA do jednoho ze skladů úřadu OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA) v Gaze směřovaly mimo jiné potraviny, voda, léky a zdravotnický materiál. Auta dovezla také skoro 130 tisíc litrů paliva.

Zhruba dvě stě kamionů by mělo podle serveru BBC do Pásma Gazy vjet každý den příměří. Přivézt mají zdravotnický materiál, léky, potraviny a vodu. Úřad COGAT izraelského ministerstva obrany, který má na starost civilní aktivity na palestinských územích, uvedl, že Izrael umožní každý den příměří vstup také čtyřem cisternám s palivem a čtyřem kamionům s plynem na vaření.

Palivo a plyn bude pro humanitární organizace OSN, které ho potřebují pro rozvoz pomoci. Podle BBC ho mají dostat i nemocnice na jihu a má být zaručeno, aby se nedostalo do rukou Hamásu.

Podle televize Sky News Arabia do Pásma Gazy přes Rafáh vjela i vozidla přepravující polní nemocnici, kterou poskytly Spojené arabské emiráty (SAE). Nemocnice má mít 150 lůžek.

12 minut
Ředitelka Herzlova centra izraelských studií Kalhousová o příměří mezi Izraelem a hnutím Hamás
Zdroj: ČT24

Arabské státy i USA chtějí trvalé příměří

Joe Biden představitelům Egypta a Kataru za zprostředkování jednání mezi Izraelci a poděkoval. Katar si přeje, aby přestávka v bojích nakonec vedla k trvalému příměří. Podobné přání již ve středu vyjádřilo několik dalších arabských států. 

Biden v pátek řekl, že existuje „reálná šance“, že se dohoda o příměří mezi Izraelem a Hamásem prodlouží. Z dlouhodobého hlediska je řešením konfliktu vznik samostatné Palestiny, zdůraznil na tiskové konferenci americký prezident.

Biden uvedl, že na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua apeloval, aby se snažil omezit počet civilních obětí, když naplňuje „legitimní cíl zničení Hamásu“. Palestinci podle Bidena „ohromně trpí“ a „Hamás na ně kašle“. V odpovědi na novinářský dotaz, jak dlouho bude válečný konflikt trvat, Biden odvětil, že neví. „Doufám, že časem bude zbytek arabského světa na obě strany tlačit, aby boje ukončily,“ řekl prezident.

10 minut
Horizont ČT24: Příměří a vyjednávání v Izraeli
Zdroj: ČT24

„Vidíme, že tlak na to, aby se z dočasného příměří stalo de facto finální, je veliký – vidíme to i ze strany USA, což je asi klíčový hráč v tomto konfliktu. Prezident Joe Biden je pod stále větším tlakem z progresivnější demokratické základny, aby USA přestaly podporovat izraelskou vojenskou ofenzivu,“ uvedla ředitelka Herzlova centra izraelských studií Irena Kalhousová.

Dodala, že Biden varuje Izrael před tím, aby pozemní ofenzivu v podobě, která byla na severu, rozšířil i na jižní části. „Je tam koncentrováno přes dva miliony Palestinců, je tedy obrovsky obtížné vést vojenskou operaci bez toho, aby došlo ke ztrátám na životech, což je něco, čemu už USA nebudou schopny dát zelenou.“

Zmínila také, že v něčem je větším vítěz Hamás, protože on si z větší části diktoval požadavky. Na druhou stranu podle ní ale není Izrael „poražený,“ protože i izraelská armáda potřebuje trošku oddych a také se částečně uleví rodinám, že se unesení vrátí domů. „I když to bude takové hořkosladké, protože od Hamásu víme, že například nepropustí celé rodiny, pokud je unesl celé, a že ty mužské příslušníky si ponechá,“ podotkla. 

Intenzivní noční ostřelování

V hodinách, které předcházely začátku klidu zbraní, varovaly sirény před raketovým útokem izraelské obce sousedící s Pásmem Gazy. Podle serveru The Times of Israel v noci přišly zprávy o intenzivním izraelském ostřelování v Gaze, jak se armáda snažila co nejvíce pokročit ve svém tažení proti Hamásu v posledních hodinách před začátkem klidu zbraní. Server BBC News také informoval o izraelském náletu podniknutém méně než hodinu před ohlášeným příměřím.

„Izraelská armáda včera (ve čtvrtek) naznačovala, že pokud by dopadla jedna či dvě rakety, tak by to nepovažovala nutně za porušení příměří, ale za akci osamělého bojovníka a ne nutně by byla dohoda zrušena,“ uvedla česká velvyslankyně v Izraeli Veronika Kuchyňová Šmigolová.

7 minut
Velvyslankyně v Izraeli mluvila o dočasném příměří
Zdroj: ČT24

Izraelská armáda v pátek ráno shazovala nad Pásmem Gazy letáky, v nichž obyvatele varuje, aby se nevraceli do svých domovů na severu, neboť tato oblast i přes vyhlášené příměří zůstává válečnou zónou, napsal server ToI. „Bude se tam dále bojovat, bude to stále nebezpečná oblast a lidé mají zůstat na jihu,“ dodala také Šmigolová.

Palestinští představitelé podle serveru Tol vyzvali vysídlené obyvatele Gazy, aby se po zahájení příměří vrátili do svých domovů.

„První věc, kterou chci udělat, je vyspat se,“ řekl Chalíd Loz před začátkem ohlášené čtyřdenní přestávky v bojích stanici al-Džazíra. „Jsem unavený z toho neustálého bombardování,“ dodal. Stejně jako mnoho dalších lidí v Gaze považuje zastavení bojů za první šanci trochu si oddechnout. „Chceme zajistit vodu pro naše domovy, chceme sehnat domů potřebné zboží místo prázdných obchodů, kde nenajdeme, co potřebujeme,“ podotkl.

Izrael zahájil rozsáhlé bombardování a poté pozemní operaci v Gaze v reakci na útok, při němž teroristé Hamásu v jižním Izraeli pozabíjeli okolo dvanácti set lidí a přes dvě stě odvlekli jako rukojmí do Pásma Gazy.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Syrský prozatímní prezident Šará jmenoval členy nové přechodné vlády

Syrský prozatímní prezident Ahmad Šará v sobotu večer jmenoval členy nové přechodné vlády, píší světové agentury. Bude mezi nimi i jedna žena, která patřila k odpůrkyním předchozího režimu Bašára Asada. Vytvoření kabinetu je klíčovým milníkem v procesu přechodu po desetiletí trvající vládě rodiny Asadů. Země se také snaží zlepšit vztahy se Západem, připomíná agentura Reuters.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 8 hhodinami

České firmy s neklidem sledují přízrak obchodní války mezi USA a Unií

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Evropskou unií je rizikem pro celé české hospodářství. Oznámená americká cla ve výši 25 procent na vozy a autodíly ho podle profesních organizací mohou zpomalit.
před 9 hhodinami

Počet mrtvých po zemětřesení v Myanmaru překročil 1600

Počet obětí pátečního mohutného zemětřesení v Myanmaru stoupl na 1644, uvedla podle agentury AFP v sobotu odpoledne vládnoucí vojenská junta s tím, že dalších 3408 lidí utrpělo zranění. Předchozí sobotní bilance čítala 1002 mrtvých a přes 2,3 tisíce zraněných. Vůdce vládnoucí vojenské junty Min Aun Hlain už v pátek připustil, že se počet obětí bude ještě zvyšovat. Agentura AP v sobotu napsala, že hlavní opoziční hnutí v zemi vyhlásilo částečné příměří s vojenskou juntou, aby tak usnadnilo přístup k humanitární pomoci.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

V římské bazilice svatého Petra se konala mše v češtině

V nejslavnějším katolickém chrámu na světě, bazilice svatého Petra, se uskutečnila mše v češtině. Šlo o vrchol Národní pouti v Římě. Zúčastnilo se jí více než dva tisíce lidí. A dočkali se i náhrady za neuskutečněnou audienci u papeže Františka. Pontifik, který se zotavuje po pobytu v nemocnici, jim adresoval osobní poselství. „Ze srdce žehnám vám i vašemu národu a prosím, modlete se za mě,“ napsal v něm.
před 10 hhodinami

Z jejich domovů jsou sutiny. ČT natáčela v palestinském uprchlickém táboře

Izraelská armáda dál útočí na infrastrukturu Hamásu a jeho bojovníky v Pásmu Gazy. Organizace Lékaři bez hranic upozorňuje na zhoršenou humanitární situaci Palestinců vysídlených rozsáhlou izraelskou operací na severu okupovaného Západního břehu. O situaci palestinských uprchlických táborů v Dženínu nebo Tulkarmu informoval zpravodaj ČT Václav Černohorský.
před 10 hhodinami

Istanbul zažil další velkou demonstraci proti zadržení exstarosty

Nejméně desetitisíce lidí se v sobotu v Istanbulu zúčastnily demonstrace, kterou svolala turecká opozice proti zadržení bývalého starosty tohoto největšího tureckého města a významné osobnosti opozice Ekrema Imamoglua. Pokračují tak největší demonstrace v Turecku za posledních více než deset let, píše agentura Reuters.
před 16 hhodinami

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 16 hhodinami
Načítání...