Francouzské prezidentské volby. O postup do 2. kola svedou zřejmě velmi tuhý boj čtyři kandidáti

3 minuty
Události: necelý týden do 1. kola prezidentských voleb ve Francii
Zdroj: ČT24

Do prvního kola francouzských prezidentských voleb zbývá necelý týden. A jeho výsledek je čím dál nejasnější. Průzkumy ukazují, že o dvě místa ve finále svedou těsný souboj hned čtyři kandidáti. A řada evropských politiků se začíná obávat možnosti, že se ve 2. kole utkají dva odpůrci Evropské unie – nacionalistka Marine Le Penová a zástupce krajní levice Jean-Luc Mélenchon. Právě on v poslední době zaznamenal prudký nárůst preferencí. První kolo je na pořadu v neděli 23. dubna.

V posledních týdnech Mélenchon září. Jeho mítinky přitahují davy, kterým se líbí mimo jiné i jeho řečnické umění a smysl pro humor. Zdanění bohatých, ukončení francouzských vojenských intervencí v zahraničí i odpor vůči Evropské unii jsou témata, na která někteří levicoví voliči slyší. „Je to dobře, že se mu daří přetáhnout socialistické voliče. Už bylo načase,“ míní Pauline, příznivkyně Jeana-Luca Mélenchona.

Ostatní tři favorité v boji o Elysejský palác v preferencích stagnují. Jejich kampaň provázejí i drobné incidenty a přehmaty. Na aférami pronásledovaného konzervativce Fillona občas létají vejce nebo mouka. Středový Macron se stal terčem posměchu, když francouzské zámořské území, které je na pevnině, označil za ostrov. A nacionalistce Le Penové se pokusili podpálit pařížský štáb, policie si ji chce předvolat kvůli aférám a její francouzský nacionalismus narazil na nacionalismus korsický.

Hollande zatím mlčí

Podle posledních průzkumů je zatím mírně v čele Emmanuel Macron – k potěše německých sousedů. Je totiž z favorizovaného kvarteta kandidátů jediným bezpodmínečným zastáncem Evropské unie. U Francouzů mu ale může uškodit mlhavý program.

„Jeho dnešní touha zalíbit se co největšímu počtu lidí, zatímco jen pramálo naznačuje, co chce opravdu dělat, může vyvolat otázky,“ tvrdí Anne Fuldová, která o centristickém kandidátovi napsala knihu. Přímou podporu svému bývalému ministru hospodářství zatím nevyjádřil ani stávající prezident Hollande. Asi proto, aby ho nepoškodil svou mizivou oblibou. 

Varování kandidátům před možností útoků

Francouzská tajná služba (DGSI) tento týden varovala hlavní prezidentské kandidáty před vážnou hrozbou útoků na ně a na jejich akce v předvolební kampani. Informoval o tom list Le Journal Du Dimanche (JDD).

Ministr vnitra Mathias Fekl odmítl tuto informaci komentovat. Zároveň ale ujistil, že volby budou provázet silná bezpečnostní opatření. V pohotovosti budou v rámci operace Sentinel všechny speciální síly, jimž poskytne podporu také na 10 000 příslušníků armády.

Napětí před francouzskými volbami neustále stoupá a podle informací JDD pracovníci tajné služby v posledních dnech upozornili hlavní kandidáty na konkrétní hrozbu, která se týká bezpečnosti jak jich samotných, tak jejich volebních štábů. Policejní složky pověřené jejich ochranou prý už v této souvislosti dostaly podrobné instrukce.

Tato upozornění, která podle listu naznačují „vážnou a bezprostřední“ hrozbu, bere pařížská prokuratura pověřená bojem s terorismem velmi vážně. Zahájila kvůli tomu předběžné vyšetřování a odpovídající operace. „Byli jsme informováni o hrozbě vůči Francoisi Fillonovi před několika dny,“ potvrdila JDD osoba blízká tomuto pravicovému kandidátovi. Podobně se vyjádřilo i blízké okolí Macrona. 

3 minuty
Problémy francouzského venkova před volbami
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Beninská armáda uvedla, že zmařila pokus o puč

Skupina vojáků oznámila v neděli ráno v beninské státní televizi, že rozpustila vládu, odvolala prezidenta Patriceho Talona a převzala moc, informovaly tiskové agentury. AFP o něco později s odvoláním na okolí hlavy státu uvedla, že Talon je v bezpečí, armáda zmařila pokus o puč a převzala zpět kontrolu nad situací. Tyto informace následně potvrdilo ministerstvo vnitra. Pokus o převrat odsoudily Africká unie a Hospodářské společenství západoafrických států (ECOWAS).
11:34Aktualizovánopřed 13 mminutami

Rusko pokračuje v ničení ukrajinské energetiky, zasáhlo i hráz přehrady

Rusko v noci na neděli opět cílilo na ukrajinskou energetickou infrastrukturu. Škody na ní hlásí Poltavská oblast, rozsáhlý útok mířil i na tamní město Kremenčuk. Pravidelné odstávky proudu, které kvůli opravám zažívá každý den většina napadené země, se přitom už po masivním ruském náletu z předchozí noci prodloužily až na šestnáct hodin denně. V Charkovské oblasti zasáhli okupanti hráz přehrady, v Černihivské oblasti hlásí po ruském náletu jednoho mrtvého. Ruská média zaznamenala v sobotu zřejmě další případ, kdy tamní armáda omylem svrhla bombu na ruské město.
09:47Aktualizovánopřed 43 mminutami

Lyžování v Itálii se tuto zimu kvůli olympiádě citelně prodraží

V tuzemsku roste zájem o lyžování v Alpách. Letos se tam chystá o desetinu Čechů víc než loni, vyplývá z dat cestovních kanceláří a rezervačních platforem. Tuto sezonu si ale lyžaři budou muset připlatit. V době zimní olympiády, která v Itálii začíná 6. února, se v tamních střediscích zvýší ceny až na pětinásobky. Kvůli tomu se zvedá zájem i o menší lyžařské areály – a to i v sousedním Rakousku nebo ve Francii.
před 50 mminutami

Čínské stíhačky namířily na japonský letoun radar navádějící střely, tvrdí Tokio

Čínské armádní stíhačky během letu nad mezinárodními vodami dvakrát namířily na japonský letoun radar navádějící střely před palbou, uvedl podle agentur Reuters a AFP japonský ministr obrany. Tokio kvůli incidentu, který označuje za provokaci, protestovalo u čínských úřadů. Peking uvedl, že se zmíněné letadlo nebezpečně přiblížilo cvičení čínského námořnictva.
08:44Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Při požáru v indickém nočním klubu zemřelo minimálně 25 lidí

Nejméně 25 lidí zemřelo při sobotním požáru v nočním klubu v indickém státě Góa, informují světové tiskové agentury. Mezi oběťmi plamenů v oblasti vyhledávané zahraničními návštěvníky jsou nejméně čtyři turisté. Tuzemské ministerstvo zahraničí uvedlo, že nemá informace o tom, že by mezi oběťmi byli čeští občané. Dalších šest lidí je zraněných.
01:08Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Kreml vítá novou strategii USA, která neoznačuje Rusko za přímou hrozbu

Moskva vítá novou bezpečnostní strategii Spojených států, která nehovoří o Rusku jako o přímé hrozbě, uvedl v neděli mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Americký dokument mimo jiné volá po „strategické stabilitě“ USA s Ruskem a tvrdí, že se už nebude rozšiřovat Severoatlantická aliance.
05:53Aktualizovánopřed 4 hhodinami

„Dealeři si kupují mlčení“. Ve Francii přibývá násilí spojeného s drogami

Ve Francii narůstá obchodování s drogami i násilné činy, které s jejich prodejem, užíváním a distribucí souvisí. Problém mají zejména velká města – třeba Marseille. Podle francouzského centra boje proti drogám zkusí kokain alespoň jednou za rok víc než milion lidí v zemi. Překupníci navíc zavádějí nové způsoby distribuce narkotik a na policejní zátahy pružně reagují.
před 7 hhodinami

Zóna ČT24 se věnovala i americkému postoji k Venezuele

Pokud Spojené státy zaútočí na Venezuelu, chtějí o tom někteří zákonodárci znovu vyvolat hlasování v Kongresu. Od září provádí Američané údery převážně proti rybářským lodím v Karibiku a Pacifiku. Administrativa prezidenta Donalda Trumpa tvrdí, že k tomu schválení členů Sněmovny reprezentantů a Senátu nepotřebuje. Argumentuje tím, že nejde o válku, ale o útoky proti drogovým kartelům. Některé z nich označila za teroristické organizace. Někteří kongresmani z obou stran ale tvrdí, že Trump už čtvrtý měsíc vede vojenskou operaci nezákonně. Na téma se zaměřil pořad Zóna ČT24.
před 16 hhodinami
Načítání...