Evropská komise proti rasismu. Brusel chce etnickou vyváženost mezi úředníky

Evropská komise hodlá apelovat na členské země EU, aby lépe bránily rasové diskriminaci ze strany svých policejních složek. Zároveň požaduje i lepší kontrolu dodržování evropských pravidel o zákazu diskriminace. Unijní exekutiva připouští, že evropský blok má v přístupu vůči rasové diskriminaci a nesnášenlivosti stále rezervy. Komise proto mimo jiné hodlá sáhnout k nápravě ve vlastních řadách a zajistit, aby sbor unijních úředníků byl etnicky vyvážený.

„Je čas přestat jen vysvětlovat, proč musíme jednat. Je čas skutečně jednat,“ prohlásila místopředsedkyně Komise Věra Jourová. Narážela na to, že unijní činitelé i evropští lídři sice dlouhodobě dávají najevo, že s rasismem je třeba bojovat, avšak v praxi se to ne vždy projevuje.

Komise vyzvala členské státy, aby účinněji předcházely možné rasové diskriminaci ze strany policie a snažily se zvýšit důvěru veřejnosti v bezpečnostní složky. V souvislosti s vlnou protestů ve Spojených státech se letos konaly demonstrace proti údajně diskriminačnímu přístupu policie také v některých evropských městech.

Komise v rámci rozsáhlého plánu pro příštích pět let chystá řadu vlastních iniciativ. Mezi prvními chce prověřit, jak členské země přistupují k dodržování směrnice o rasové rovnosti, která zakazuje jakoukoli diskriminaci na základě etnické příslušnosti. V příštím roce vypracuje hodnoticí zprávu, která by mohla posloužit při případných pozdějších řízeních proti zemím, které by pravidla porušovaly.

Zjistěte poměr etnik mezi úředníky, vyzvala evropské instituce Komise

Brusel rovněž vytvoří funkci koordinátora, jehož úkolem bude dohlížet na to, aby unijní orgány postupovaly jednotně ve všech oblastech, do nichž může rasová diskriminace zasahovat. Podle Jourové to je například bydlení, vzdělání, zaměstnanost, zdravotnictví či kultura.

Některé nevládní organizace či europoslanci vyčítají Komisi, že v boji proti rasismu sama není dostatečně aktivní. Šéfka Komise Ursula von der Leyenová se loni chopila funkce s tím, že chce dosáhnout vyváženého počtu mužů a žen, což se jí téměř podařilo. Kritici však podotýkají, že v jejím 27členném týmu jsou pouze lidé bílé barvy pleti.

Komise v této souvislosti chce, aby unijní instituce zjistily, jaký je poměr etnik mezi jejich zaměstnanci. Sama hodlá „podniknout kroky k významnému zvýšení reprezentativnosti“ kolektivu více než 30 tisíc lidí, kteří pro ni pracují.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

V Myanmaru proběhly první „volby“ od převratu. Podle kritiků jsou nesvobodné

V Myanmaru se v neděli konaly první parlamentní „volby“ od vojenského převratu v roce 2021. Hlasování se z bezpečnostních důvodů koná ve třech kolech, poslední se uskuteční 25. ledna, podotýká agentura Reuters. Lidé míří k urnám v době, kdy ve velké části země zuří občanská válka. Vládnoucí vojenská junta tvrdí, že „volby“ pro zemi znamenají šanci na nový politický a ekonomický začátek. Západní kritici však zpochybňují důvěryhodnost hlasování. Předpokládá se totiž, že junta zůstane i nadále u moci.
05:11Aktualizovánopřed 43 mminutami

Zemřela francouzská filmová legenda Brigitte Bardotová

Zemřela francouzská herečka a filmová ikona Brigitte Bardotová. Bylo jí 91 let, uvedla v neděli dopoledne agentura AFP s odkazem na Nadaci Brigitte Bardotové. V nedávné době se herečka zotavovala po pobytu v nemocnici. Bardotová zahájila svou hereckou kariéru na začátku 50. let a věnovala se jí přes dvacet let. Podle agentury AFP hrála ve zhruba pěti desítkách snímků. V posledních letech se téměř výhradně věnovala ochraně práv zvířat a péči o ně.
10:53Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Lidé v Kosovu jdou podruhé v roce k parlamentním volbám

Lidé v Kosovu v předčasných parlamentních volbách rozhodují o novém vedení země. Nový termín hlasování vyhlásila prezidentka Vjosa Osmaniová poté, co se původně vítěznému hnutí Sebeurčení nepodařilo ani na druhý pokus sestavit vládu. Kosovo od února nemá funkční parlament a balkánská země doufá, že nové volby vyřeší patovou situaci, píše Deutsche Welle.
09:08Aktualizovánopřed 3 hhodinami

„Miliardy lidé utratí jinde.“ Cestovní ruch v USA oslabují i kroky Trumpa

Nová pravidla nastolená vládou Donalda Trumpa pro cestování do Spojených států amerických negativně dopadla na cestovní ruch. Podle statistik poklesly počty zahraničních návštěvníků oproti loňsku už sedmý měsíc v řadě. Podle představitelů turistického průmyslu se navíc odvětví dosud nevzpamatovalo z covidové pandemie. V příštím roce přitom USA čeká fotbalové mistrovství světa a výročí 250 let od vyhlášení nezávislosti země.
před 6 hhodinami

Rusko blokuje levné volání, cizí aplikace chce nahradit vlastní, do níž „vidí“

Ruský cenzurní úřad Roskomnadzor začal plošně blokovat levné telefonování přes mobilní aplikace. Oficiálně tvrdí, že služby jako FaceTime, WhatsApp, Snapchat nebo Telegram mohou zneužívat teroristé. Podle části Rusů jde ale hlavně o snahu prosadit státem podporovanou komunikační službu Max se státním a zpravodajským dohledem.
před 7 hhodinami

Bouře Johannes si ve Švédsku vyžádala dva životy

V důsledku bouře Johannes, která sužuje Švédsko, Norsko a Finsko, zahynuli dva lidé. Desetitisíce domácností zůstaly bez dodávek elektřiny, uvedla agentura AFP. Švédský meteorologický a hydrologický ústav vydal varování před silným větrem pro velkou část severní poloviny země.
před 13 hhodinami

Kanada poskytne Ukrajině dodatečnou finanční pomoc, uvedl premiér Carney

Ottawa poskytne Ukrajině dodatečnou pomoc ve výši 2,5 miliardy dolarů (51,42 miliardy korun), uvedl v sobotu v podvečer SEČ premiér Mark Carney po setkání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, který severoamerickou zemi navštívil před svou cestou do Spojených států. Podle Carneyho tato podpora pomůže Kyjevu uvolnit financování z Mezinárodního měnového fondu, informovala agentura Reuters. Následně si se Zelenským telefonovali evropští lídři.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Podezřelý z útoku nožem v pařížském metru skončil na psychiatrii

Podezřelý z pátečního útoku nožem v pařížském metru byl propuštěn z vazby a převezen do psychiatrického zařízení. Podle agentury AFP to v sobotu uvedla pařížská prokuratura, podle které pokračování vazby není slučitelné se zdravotním stavem muže. Pachatel ve třech stanicích metra zranil tři ženy, žádná z nich podle agentury nebyla zraněna vážně.
před 14 hhodinami
Načítání...