Sedm českých europoslanců debatovalo v Událostech, komentářích o koncepci evropské bezpečnostní politiky. Shodli se na přínosu koordinace mezi státy, ale rozcházeli se v míře zapojení do struktur Severoatlantické aliance a využití možností evropské integrace. V pořadu také zazněla otázka bezpečnostních vazeb Evropy na Spojené státy americké.
Europoslanci se přeli o koordinaci obrany na evropské úrovni
„Nezbytné je vybudovat evropský pilíř NATO,“ řekl europoslanec Jan Farský (STAN). Spolupráci evropských armád popsal jako nedostatečnou a poukázal na možnosti Evropské unie. „Když budeme společně a koordinovaně vydávat (peníze) na to, že postavíme evropskou síť, která bude propojená dopravně, datově i energeticky, tak to obraně, ale i průmyslu výrazně pomůže,“ dodal.
„Tato koordinace existuje v rámci NATO,“ podotkl europoslanec Filip Turek (za Přísahu a Motoristé sobě) a odmítl koordinaci evropských armád pod vedením EU. Nicméně připustil, že bude nutné víc zvýšit investice do obrany. Konkrétní částka, kterou by Česko mělo dávat, podle něj záleží na tom, jaké zbraňové systémy je potřeba pořídit.
Europoslanec Jaroslav Bžoch (ANO) říká, že koordinace evropských armád probíhá v rámci NATO i v rámci EU. „Jediné, co jsme dosud neměli, byli společné nákupy,“ poznamenal Bžoch. Podle něj je potřeba se věnovat kybernetické bezpečnosti a připomněl, že Česká republika se v rámci NATO zavázala vybudovat mechanizovanou brigádu, což zatím nenaplnila.
Bezpečnostní vztahy USA a Evropy
V oblasti bezpečnosti musí EU doznat značných změn, řekla europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti). „Já se domnívám, že úplně všechny členské státy Evropské unie by (výdaje na obranu) konečně měly dorovnat na ta dvě procenta HDP,“ prohlásila a připustila i potřebu navýšit obranné výdaje nad tuto hranici. Zároveň poukázala na to, že participace budoucího amerického prezidenta Donalda Trumpa v NATO může být nejistá.
Europoslankyně Veronika Vrecionová (ODS) zdůraznila, že vztahy Evropy a Spojených států jsou „velmi cenné a je potřeba o ně pečovat“. Zmínila, že evropské státy do rozpočtu Aliance přispívají výrazně méně peněz než USA. „Musíme se připravit na to, že budeme dodávat aspoň polovinu,“ řekla Vrecionová.
Podle europoslankyně Kateřiny Konečné (KSČM) musí nastat diskuze o nové evropské bezpečností architektuře, která by měla dosáhnout nezávislosti na USA. Zdůraznila, že nejde o vlastní evropskou armádu. Podle Konečné je potřeba investovat do toho, „abychom byli schopni zaručit vlastní bezpečnost“.
„Armádu potřebujeme, abychom odradili jakéhokoliv útočníka od útoku. Aby tím případným útokem utrpěl takové škody a ztráty, aby ten útok nerealizoval,“ prohlásil europoslanec Ivan David (SPD). Připustil, že je výhodné zvyšování obranyschopnosti koordinovat na evropské úrovni, ale zároveň zdůraznil, že primární je pro něj zajistit obranu České republiky.