Epidemie HIV je v Rusku dál na vzestupu. Pozitivních je už milion lidí

Ruské úřady oznámily, že počet lidí nakažených virem HIV, který způsobuje nemoc AIDS, oficiálně dosáhl jednoho milionu. Experti ale odhadují, že skutečný počet může být i o půl milionu lidí vyšší.

„Do databáze údajů o HIV pozitivních občanech byl 20. ledna oficiálně zapsán údaj o miliontém pacientovi,“ oznámil Vadim Pokrovskij, který řídí federální středisko pro prevenci a boj s AIDS.

Miliontým nositelem HIV se podle něj stala šestadvacetiletá žena, která se nechala vyšetřit v Rostově na Donu. Nakazila se při pohlavním styku, což je podle Pokrovského typické: každý padesátý Rus mezi 25 až 40 lety je totiž HIV pozitivní.

  • První případ HIV byl v Rusku zaznamenán v roce 1987. Od té doby nemoci podlehlo okolo 205 tisíc Rusů. Předloni bylo mrtvých 24 416, což bylo o devět procent více než v předchozím roce. Ještě v roce 2010 bylo HIV pozitivních půl milionu Rusů. Každý měsíc se podle úředních údajů objeví v zemi 8000 nových případů.

Rusko je jednou z mála zemí, kde je epidemie HIV/AIDS stále na vzestupu. Loni na jaře se udávalo, že virem HIV je infikováno asi půl procenta populace - a téměř každý stý ve věkové skupině 14 až 49 let.

Během novoročních oslav se mohlo nakazit až šest tisíc lidí

Pokrovskij odhadl, že za loňský rok přibylo více než 93 000 nových případů, což je nejvíce za celou dobu. „Je zcela pravděpodobné, že jen během veselých novoročních svátků se nakazilo dalších pět až šest tisíc Rusů,“ poznamenal expert.

Země letos hodlá zvojnásobit výdaje na boj proti HIV, mnoho lékařů se ale obává, že ani to nebude stačit.

Vydáno pod