Cessnou přímo proti železné oponě. Rustův let odskákalo celé vedení Rudé armády

Osmnáctiletý německý mladík Mathias Rust před 30 lety zkomplikoval život nejen sovětským pohraničníkům, kteří slavili svůj den, ale i vysoce postaveným generálům. V pomalé cessně, se kterou odstartoval z Helsinek, překonal 750 kilometrů přísně střeženého vzdušného prostoru, než 28. května 1987 večer přistál na mostě nedaleko Rudého náměstí. Kromě Rusta, odsouzeného ke čtyřem letům, na jeho let doplatila i řada činitelů, kteří stáli v cestě Michailu Gorbačovovi.

„Chtěl jsem svým letem vybudovat pomyslný most mezi Východem a Západem. Ukázat, že řada Evropanů touží po zlepšení vzájemných vztahů mezi bloky,“ popisoval po letech Rust svou motivaci k činu, který se dostal do médií na obou stranách železné opony.

Přičinil se k tomu i britský lékař Robin Stott, který zrovna pobýval v Moskvě na protijaderné konferenci a mladíkovo přistání v centru sovětské metropole natočil. Noviny po celém světě otiskly i fotografie bílé cessny zaparkované na dohled Kremlu.

Mathias Rust
Zdroj: ČTK/AP

„Na všechny kolem to udělalo velký dojem, i milicionáři říkali, jaký je to statečný kluk,“ vzpomínal doktor Stott na atmosféru na místě předtím, než Rusta po dvou hodinách konečně zatkli.

Velkou dávku odvahy mladíkův čin opravdu vyžadoval, sovětská protiletecká obrana platila v půlce 80. let za prakticky neprostupnou a její velitelé neváhali dát povolení k použití zbraní. Důkazem bylo sestřelení korejského boeingu nad Sachalinem, při kterém v září 1983 zahynulo 269 lidí.

Ovšem možná právě tahle tragédie, která vyvolala po celém světě vlnu nevole, v kombinaci se zmatky a notnou dávkou štěstí, zachránila Rustovi život. „Počítal jsem s tím, že mé šance na přežití jsou padesát na padesát,“ přiznal později Mathias Rust.

Sověti jej zprvu podezírali, že let byl součástí širšího spiknutí (ráno 28. května z mostu, na němž přistál, kvůli údržbě sundali trolejbusové dráty, které se vrátily o den později), nakonec ale moskevská justice uznala, že jednal sám.

Záběr ze soudu se západoněmeckým občanem Mathiasem Rustem v budově Nejvyššího soudu SSSR v Moskvě .
Zdroj: ČTK

Trest byl ovšem tvrdý, zejména pro mladíka ze Západu, který teprve v červnu 1987 oslavil 19. narozeniny. V září 1987 dostal Rust za nezákonný vstup, porušení pravidel letecké dopravy a výtržnictví čtyři roky v pracovním táboře. Trest si sice mohl odpykat v moskevské věznici Lefortovo, přesto to pro něj bylo tvrdé. „Třiadvacet hodin denně jsem byl zavřený na cele, nemohl jsem pořádně jíst a dost jsem zhubl.“

Rustův let odstartoval mohutnou čistku v armádě

Na čin mladého německého pilota, který před svým historickým letem strávil za řídicími pákami pouhých 50 hodin, doplatila i část sovětského vedení. Zejména vysoce postavení představitelé armády, kteří stáli v opozici Gorbačovově politice perestrojky a glasnosti.

K odchodu na odpočinek byl přinucen ministr obrany Sergej Sokolov, skončil šéf protivzdušné obrany i dalších více než 150 důstojníků. Uvádí se, že to byla největší čistka ve vedení Rudé armády od 30. let.

Michail Gorbačov během televizního projevu, ve kterém oznámil rezignaci na funkci sovětského prezidenta
Zdroj: AP/Reuters

Na svobodu mladý Němec vyšel krátce po moskevském summitu, na kterém Ronald Reagan s Michailem Gorbačovem dokončili proces uzavírání Smlouvy o likvidaci raket středního a kratšího doletu (INF). Díky tomuto gestu dobré vůle, jak bylo Rustovo propuštění vykládáno, strávil ve vězení jen 14 měsíců.

„Myslím, že to svědčí i o celkovém zlepšení vztahů mezi našimi zeměmi,“ řekl sovětské agentuře TASS krátce předtím, než nastoupil v Moskvě do letadla, které jej dopravilo domů.

Po návratu do Německa se Rust stal celebritou, jeho život však nabral nečekaný směr. V roce 1989 během civilní služby v nemocnici pobodal sestřičku, která jej odmítla políbit a byl odsouzen na dva a půl roku.

V roce 2001 se dostal do křížku se zákonem znovu, a to kvůli ukradenému svetru, později byl stíhán i pro podvody. Živil se různě, zkoušel třeba profesionálně hrát poker, a když se před pěti lety připomínalo půlkulaté výročí jeho činu, pracoval pro investiční banku a také učil jógu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Jen USA mohou ochránit Grónsko, řekl Trump v Davosu

Pouze Spojené státy americké mohou ochránit Grónsko, řekl prezident USA Donald Trump ve svém projevu na Světovém ekonomickém fóru (WEF) v Davosu. Grónsko je autonomním územím Dánska. A zatímco zástupci dánské vlády vůbec nedorazili na WEF, pozornost na konferenci přilákala početná americká delegace. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v úterý podmínil svou účast na WEF podpisem bezpečnostních záruk ze strany USA. Trump se s ním setká ve čtvrtek.
13:19Aktualizovánopřed 1 mminutou

Europarlament podpořil půjčku Ukrajině, dohodu s Mercosurem poslal k soudu

Evropský parlament (EP) schválil první návrh nutný pro spuštění půjčky Ukrajině za devadesát miliard eur (2,2 bilionu korun). Peníze bude moci Ukrajina použít na financování svých potřeb v letošním a příštím roce. Poskytnutí půjčky dojednali unijní lídři na prosincovém summitu EU v Bruselu. Europoslanci také chtějí, aby obchodní dohodu s uskupením Mercosur přezkoumal Soudní dvůr EU. Evropští zákonodárci rovněž pozastavili projednávání návrhů k loňské obchodní dohodě s USA.
15:04Aktualizovánopřed 20 mminutami

Vojenský soud uložil Uzbekovi doživotí za atentát na významného ruského generála

Doživotí vyměřil ve středu ruský vojenský soud muži z Uzbekistánu, kterého uznal vinným z atentátu na náčelníka sil radiační, chemické a biologické ochrany ruské armády Igora Kirillova z roku 2024. Další tři obžalovaní v případu dostali tresty od 18 do 25 let vězení, informovaly tiskové agentury AFP a Interfax.
před 39 mminutami

Svět čelí nevratnému vyčerpání zásob vody, varují vědci z OSN

Změny v nedostatku vody, které vypadaly dříve jako přechodné nebo dočasné, se mění na trvalé a nevratné. Konstatuje to rozsáhlá zpráva, která ale navrhuje také možná řešení.
před 47 mminutami

Kanadský premiér v Davosu parafrázoval Havlovu Moc bezmocných

Kanadský premiér Mark Carney ve svém proslovu na Světovém ekonomickém fóru v Davosu odkázal na esej Moc bezmocných, kterou napsal bývalý český prezident Václav Havel. Carney prohlásil, že země střední velikosti musí přestat předstírat, že řád založený na pravidlech stále funguje, semknout se proti hrozbám velmocí, vytvářet koalice s novou „hustou sítí vazeb“.
16:20Aktualizovánopřed 48 mminutami

Agentury: Izraelská armáda zabila v Gaze jedenáct lidí

Počet obětí středeční izraelské palby při několika různých incidentech v Pásmu Gazy stoupl na jedenáct, mezi zabitými jsou také dvě děti, jedna žena a tři novináři včetně spolupracovníka agentury AFP, informovaly tiskové agentury s odvoláním na zdravotníky v Gaze. Izraelská armáda se k jednotlivým incidentům bezprostředně nevyjádřila, dříve pouze uvedla, že zabila osobu, kterou označila za teroristu a která podle ní vstoupila na území pod její kontrolou a představovala pro izraelské vojáky hrozbu.
před 51 mminutami

Německá policie hlásí zadržení proruské špionky a dvou podporovatelů terorismu

Německá policie ve středu zadržela tři různé osoby podezřelé z napomáhání Rusku. Žena zadržená v Berlíně je podezřelá ze špionáže pro ruskou tajnou službu, dvojice mužů chycená v Braniborsku zase prý měla podporovat zahraniční teroristické organizace, konkrétně Moskvou řízené a podporované „republiky“ na východě okupované Ukrajiny.
před 2 hhodinami

Většina Kyjeva zůstává kvůli ruským útokům bez elektřiny

V Kyjevě je po ruských útocích nadále šedesát procent města bez elektřiny a čtyři tisíce budov bez tepla, uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Po místních úřadech žádá větší úsilí. Ukrajina kvůli intenzivním ruským útokům na energetický systém čelí v současné době mimo jiné dlouhým výpadkům v dodávkách proudu, což nutí podniky fungovat na generátorech deset i více hodin.
před 3 hhodinami
Načítání...