Českým nosorožcům se v Keni daří skvěle

Nairobi - Bílým nosorožcům ze zoo ve Dvoře Králové se v Keni podle ošetřovatelů daří skvěle. O jejich záchraně nyní debatují odborníci po celém světě. A to zejména poté, co českou snahu pochválil britský princ Wiliam. Zoo ve Dvoře Králové poslala před měsícem do Keni čtyři nosorožce z celkem osmi kusů žijících na světě, aby se rozmnožili. Objevila se navíc zpráva, že Rusové našli v Súdánu další tři tato zvířata.

Nosorožcům se v jejich novém prostředí rezervace Ol Pejeta Conservation v centrální části Keni daří skvěle, shodují se odborníci z Čech, Británie i z Keni.

Nosorožci prozatím bydlí ve výběhu, který kopíruje ten, který měli v české zoo. Odsud jsou pravidelně vypouštěni do větších výběhů, které jsou oplocené. To proto, aby nosorožci neutekli a byli chráněni před možnými predátory a hlavně před pytláky. Po měsíci budou zvířata vypuštěna do větších a větších prostorů, aby si pomalu zvykala na volnou přírodu.

4 minuty
Studio 6 o nosorožcích v Keni
Zdroj: ČT24

Záchrana nejistá

Transport nosorožců je pokusem o záchranu druhu. Severní bílí nosorožci jsou kriticky ohrožení. Pokud odborníci nenajdou do konce příštího roku volně žijící jedince, bude druh prohlášen za vyhynulý. Všichni ale doufají, že mise bude úspěšná, první narozené mládě by se pak vrátilo zpět do zoo ve Dvoře Králové, druhé by zůstalo v rezervaci. V zajetí žije ještě samec a samice v americkém San Diegu. Podle posledních údajů prý v Súdánu odborníci objevili tři jedince, samce, samici a mládě. Pokud jsou informace správné, pokusí se je převézt také do keňské rezervace. Žádné hmatatelné důkazy o jejich existenci však zatím nikdo nepodal.

Jestli se poddruh bílého nosorožce podaří zachránit, není vůbec jisté. Pokud bude záchrana druhu závislá pouze na dvou českých párek, je šance přinejlepším pouhých 50 procent.

V královédvorské zoo stále zůstaly dva kusy vzácného nosorožce. Nejstarší samice Nesárí na tom není zdravotně nejlépe. „Ve svých 38 letech na tom není dostatečně dobře, aby transport mohla absolvovat,“ míní Jan Žďárek, ošetřovatel nosorožců. Druhá samice bohužel není schopná reprodukce.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Útočník pobodal tři ženy v pařížském metru

Útočník v pátek v několika stanicích metra v centru Paříže nožem zranil tři ženy. Z míst činů uprchl, uvedla agentura AFP s odvoláním na dopravní podnik francouzské metropole. List Le Figaro napsal, že policie podezřelého zadržela v Sarcelles na severním předměstí Paříže.
19:22Aktualizovánopřed 55 mminutami

Palestinec přejel muže a ubodal ženu na severu Izraele

Dva životy si v pátek vyžádal útok Palestince, který na severu Izraele najel do davu lidí, přejel jednoho muže a pak ubodal mladou ženu. S odvoláním na izraelskou policii to napsala agentura AP. Izrael už zakročil v obci na Západním břehu, odkud podle něj útočník pocházel, a chystá se zbourat jeho dům.
15:58Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Venezuela propustila desítky lidí uvězněných po prezidentských volbách

Venezuelské úřady propustily šest desítek oponentů režimu autoritářského prezidenta Nicoláse Madura, kteří byli uvězněni po loňských široce zpochybňovaných prezidentských volbách. Informovala o tom ve čtvrtek agentura AFP s odvoláním na venezuelskou nevládní organizaci zabývající se situací politických vězňů v zemi. Vládní úřady tvrdí, že propustily 99 lidí.
11:48Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Při explozi v mešitě v Sýrii zemřelo nejméně osm lidí

Nejméně osm lidí zemřelo a 18 dalších utrpělo zranění při výbuchu v mešitě v syrské provincii Homs v oblasti, kde žijí převážně menšinoví alavité, píše agentura AFP. K útoku, který syrské úřady podle agentury Reuters označily za teroristický, se přihlásili ultrakonzervativní sunnité. Útok odsoudily některé blízkovýchodní země i Česká republika.
13:55Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Izrael jako první stát na světě uznal nezávislost Somalilandu

Izrael jako první stát na světě oficiálně uznal nezávislost Somalilandu, samozvané republiky odtržené od Somálska. S odvoláním na komuniké šéfa izraelské vlády Benjamina Netanjahua o tom informovala agentura AFP. Uznání odmítli ministři zahraničí Egypta, Somálska, Džibutska a Turecka.
před 5 hhodinami

Babiš telefonoval s Trumpem, mluvili o migraci či Evropě

Premiér Andrej Babiš (ANO) v pátek telefonicky hovořil s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Na sociální síti X Babiš uvedl, že dlouho mluvili o válce, migraci, Evropě, visegrádské čtyřce či o návštěvě v Bílém domě, při které se politici spolu s manželkami Monikou a Melanií setkali v březnu 2019.
16:35Aktualizovánopřed 6 hhodinami

USA udeřily v Nigérii na teroristy z Islámského státu, oznámil Trump

Spojené státy podnikly několik úderů na severozápadě Nigérie na cíle teroristů z takzvaného Islámského státu. Podle agentury Reuters to oznámil americký prezident Donald Trump. USA akci uskutečnily v koordinaci s místními úřady. Podle šéfa Bílého domu se teroristé dopouštějí masakrů na křesťanech, jeho země proto jednala v odvetě.
00:42Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Zelenskyj se chce v neděli sejít s Trumpem kvůli mírovému plánu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se chce v neděli setkat s šéfem Bílého domu Donaldem Trumpem, aby s ním projednal dosud nevyřešené otázky mírového plánu. „Nemá nic, dokud to neodsouhlasím,“ řekl k tomu Trump v rozhovoru pro server Politico. Nicméně dodal, že očekává dobrou schůzku.
před 9 hhodinami
Načítání...