Československo se dostalo na mapu díky úsilí o svobodu a nezávislost, míní Kiska

Význam vzniku Československa v roce 1918 přetrvává do dneška. Slovensko tehdy získalo nejen jasné hranice, ale i příležitost budovat politické, vzdělanostní a kulturní instituce. V prohlášení k 99. výročí založení společného státu Čechů a Slováků to napsal slovenský prezident Andrej Kiska.

„Nový stát nevymyslely vítězné mocnosti. Na mapu poválečné Evropy ho zakreslily díky dlouhodobému úsilí o svobodu a nezávislost, které bylo společným dílem domácích vlastenců a politiků, slovenských a českých krajanů v Americe i legionářů bojujících v Rusku,“ uvedl Kiska v textu zveřejněném na Facebooku.

Zápas o vznik Československa se podle Kisky spojuje s nenahraditelným státníkem Tomášem Garriguem Masarykem, charismatickým Milanem Rastislavem Štefánikem a nesmírně pracovitým Edvardem Benešem.

Hlava slovenského státu připomněla, že zástupci slovenského národa se ke společnému státu přihlásili deklarací z 30. října 1918.

„Nevídaným tempem se rodila vzdělaná střední třída, do veřejného života vstupovali starostové, primátoři, hejtmani, ministři, novináři, podnikatelé, rozvíjela se občanská společnost. Značka Československo vzbuzovala respekt, byli jsme ostrovem demokracie ve střední Evropě,“ uvedl slovenský prezident.

Dvacet let existence první ČSR, která se rozpadla před druhou světovou válkou, bylo podle Kisky příliš krátkou dobou na vyřešení řady problémů. „Nejprve jsme na prahu druhé světové války ztratili stát a po jeho obnovení jsme v roce 1948 ztratili jeho nejdůležitější charakteristiku – demokracii,“ poznamenal Kiska k poválečné obnově Československa, při které se k moci dostala komunistická strana.

Slovensko má podle Kisky důvod vzpomínat na vklad, který do jeho rozvoje vnesl společný stát Čechů a Slováků, jež se po politických a společenských změnách jako výsledku pádu komunistického režimu v roce 1989 později rozpadl.

Den vzniku ČSR si Slovensko na rozdíl od České republiky státním svátkem nepřipomíná. S návrhem povýšit na Slovensku 28. říjen z památného dne na státní svátek část slovenské opozice neuspěla ve sněmovně naposledy letos v září. 

Vydáno pod