Peking - Čína dnes slaví desáté výročí návratu bývalé portugalské kolonie Macau pod kontrolu Pekingu. Ze zaostalého území se stal nový asijský hospodářský tygr. Velkým zdrojem příjmu jsou kasina a hazard, nachází se zde vůbec největší kasino na světě. Macau je přitom stát ve státě, Číňané, kteří sem chtějí jet, musí mít víza. Platí zde navíc portugalský právní systém, podobně jako v Hongkongu britský.
Bývalá portugalská provincie Macau je čínským Las Vegas
Portugalská minulost je v Macau stále silně přítomna, a to nejen v architektuře. Jako před deseti lety tu hordy turistů obdivují staré památky. Na první pohled jako by se ve starém městě za poslední dekádu let nic nezměnilo. Jenže zdání klame. Po převzetí provincie Čínou se Macau stalo rychle rostoucí ekonomikou.
Prvním cílem čínské vlády bylo stimulovat hospodářský růst kolonie. To se povedlo díky liberalizaci hazardu, na který měla do roku 1999 monopol jediná společnost. Dnes je v Macau šest mezinárodních společností, které provozují 34 kasin. Provincie dnes na hazardu vydělává víc než např. Las Vegas. Letos se čeká až 30 milionů turistů, město jich zvládne ještě víc.
„V USA, Austrálii a některých evropských zemích hazard tvoří až 2 procenta národního příjmu. To by v Číně znamenalo jeden a půl bilionu korun. Macau ale generovalo 250 miliard, tedy pouhou pětinu potencionálního příjmu,“ počítá Davis Fong z University of Macau. Součástí předávací dohody byla i podmínka, že Macau bude mít na 50 let velkou míru autonomie. Region má vlastní měnu a Číňané cestující do Macau stále potřebují víza.
Tak jako všude na světě i v Macau přináší hazard problémy. Hlavně organizovaný zločin a prostituci. Odborníci ale tvrdí, že přínos je větší než negativa. Třeba proto, že Macau má po Japonsku druhý nejvyšší HDP na hlavu v celé Asii. Přes světovou hospodářskou krizi, ekonomové odhadují, že průměrný roční nárůst HDP v Macau za poslední dekádu činil přes třináct procent. Převzetí Macau Čínou se tedy považuje nejenom v Asii, ale na celém světě za obrovský hospodářský úspěch.