Biskupové tváří v tvář obětem sexuálního zneužívání kněžími. Papež zahájil bolavé setkání

Události: Biskupové hledají opatření proti zneužívání v církvi (zdroj: ČT24)

Papež František ve čtvrtek ve Vatikánu zahájil summit katolických představitelů o ochraně mladistvých a nezletilých. Zdůraznil, že římskokatolická církev cítí odpovědnost a že katolíci očekávají konkrétní opatření. Vůbec první podobně významné jednání, které potrvá do neděle, se koná na pozadí skandálů se sexuálním zneužíváním mladistvých kněžími. České katolíky zastupuje předseda České biskupské konference, kardinál Dominik Duka.

Římskokatolická církev by měla „slyšet pláč maličkých, hledajících spravedlnost“, řekl papež v úvodním prohlášení. Zdůraznil, že katolíci a oběti neočekávají jednoduché a předvídatelné odsudky, ale „konkrétní a účinná opatření“. Zlo sexuálního zneužívání dětí kněžími musí být podle něj proměněno v porozumění a očištění.

František před zhruba 190 účastníky summitu prohlásil, že církev musí „vyléčit vážné rány, které způsobil pedofilní skandál mladistvým a věřícím“. Papež podle agentury AP chce biskupy přesvědčit o tom, že téma zneužívání je globální problém, který vyžaduje globální odpověď.

Papež také předložil 21 návrhů, které by měla církev v boji proti sexuálnímu zneužívání zvážit. Figuruje mezi nimi například sestavení rukověti, jak v případech sexuálního zneužívání postupovat, dále zavedení standardizovaného postupu, je-li obviněn biskup, či zvýšení věkové hranice nezbytné podle kanonického práva pro uzavření sňatku na 16 let (pro dívky nyní platí 14 let).

Návrhy pamatují také na regulaci přesunů seminaristů a duchovních – v minulosti bývali podezřelí ze sexuálního zneužívání překládáni do jiných diecézí a kongregací. Kandidáti pro život v celibátu by podle nich měli být posouzeni psychology. Navrhuje se též, aby světští odborníci měli snazší přístup k vyšetřování případů sexuálního zneužívání.

Studio 6: Dramaturg náboženské tvorby ČT Martin Horálek o setkání ve Vatikánu (zdroj: ČT24)

Konec tutlání

Čtyřdenní schůzka začala modlitbami a pokračovala projevy. Na programu jsou i semináře o ochraně dětí, o prevenci před zneužíváním a o zastavení snah tutlat provinění. K jednáním se sešly téměř dvě stovky čelných katolických představitelů z desítek zemí, představení mužských i ženských řádů i experti.

Mezi účastníky jsou i lidé, kteří zveřejnili své, většinou mnoho let staré, traumatizující zkušenosti a hodlají přesvědčit Vatikán, aby mimo jiné zajistil potrestání viníků i duchovních, kteří jejich počínání kryli. Organizace zastupující oběti požadují mimo jiné i to, aby byla jasná definice nepřípustných sexuálních činů zakotvena přímo v církevním právu.

AP píše, že i více než třicet let po propuknutí prvních skandálů v Irsku a Austrálii biskupové a další vysocí představitelé církve v mnoha částech světa stále popírají sexuální zneužívání ze strany duchovenstva nebo problém bagatelizují. Podle české sekce Vatikánského rozhlasu bude každý den summitu končit společnou modlitbou, při níž dostanou hlas představitelé obětí.

Vystoupily i oběti zneužívání

První den byl věnován otázce odpovědnosti biskupů. Se svými příspěvky vystoupili například kardinál Luis Antonio Tagle z Filipín nebo arcibiskup Charles Scicluna z Malty. Tagle se neubránil slzám, když četl poznámky se svého proslovu, v němž přiznal, že biskupové svým obětem způsobili rány.

Scicluna, který je expertem Vatikánu na sexuální zločiny, pak řekl, že církev by se měla podívat na způsob jmenování kněží a biskupů. „Otázka budoucího prověřování kandidátů kněžství je zásadní,“ zdůraznil Scicluna. Podtrhl také, že biskupové musí spolupracovat s civilními úřady a osvojit si „kulturu zveřejňování“.

Na úvod zasedání jeho účastníci vyslechli také výpovědi některých obětí, zachycené na video. Jedna Afričanka řekla, že kněz, který ji začal znásilňovat v 15 letech, ji přinutil ke třem potratům, a bil ji, když mu odpírala sex. Mužská oběť z Chile představeným církve řekla, že obětem způsobili další bolest tím, že oběti diskreditovali a provinilé duchovní chránili. „Jste lékaři duše, a přesto jste se, až na vzácné výjimky, v některých případech proměnili ve vrahy duše, ve vrahy víry,“ řekl Chilan. 

Vatikán dal minulý víkend najevo, že nehodlá tolerovat sexuální obtěžování ani mezi nejvyššími kleriky. František propustil ze stavu duchovních bývalého amerického kardinála Theodora McCarricka, který byl obviněn ze zneužití nezletilých, jehož se údajně dopustil před více než půlstoletím. Papež již delší dobu vyhlašuje, že církev se musí od nepřípustných činů minulosti očistit.

Z řad biskupů se ozývají hlasy, že by summit měl pomoci zlepšit důvěryhodnost katolické církve. Duchovní ze zemí, jako jsou Spojené státy či Německo, kde se problém sexuálního zneužívání veřejně řeší, by podle kněze a někdejšího vatikánského mluvčího Federica Lombardiho mohli k otevřenějšímu přístupu přesvědčit i kleriky z konzervativnějších států. Lombardi bude jednání moderovat.

Ozývají se však i skeptické hlasy, zda setkání přinese nějaké praktické výsledky. Papež František, který se k tématu staví otevřeně, bude podle mnohých čelit odporu zejména konzervativně laděných duchovních.