Padni komu padni. Papež propustil vysoce postaveného kardinála obviněného ze zneužívání

Papež František propustil ze stavu duchovních bývalého amerického kardinála Theodora McCarricka, obviněného ze sexuálního zneužití přinejmenším jednoho dospívajícího chlapce před více než 50 lety. Podle agentury AFP je to v dějinách katolické církve vůbec poprvé, co byl kardinál propuštěn ze stavu duchovních kvůli obvinění ze sexuálního zneužití.

Video Zprávy
video

Horálek: McCarrick byl šedou eminencí Vatikánu

Papež uznal v této věci jako definitivní rozhodnutí Kongregace pro nauku víry, vatikánské organizace, která zajišťuje dodržování katolických dogmat.

„Kardinál McCarrick byl muž, který měl bezprostřední přístup nejen k papeži, ale i k americkým prezidentům. Jako předseda biskupské konference Spojených států amerických disponoval značnými finančními prostředky, byl považován za šedou eminenci Vatikánu,“ uvedl k osobě bývalého amerického kardinála dramaturg náboženské tvorby ČT Martin Horálek.

Podle něj dalo vedení církve postupem vůči takto vysoce postavenému člověku jasně najevo, že v případech sexuálního obtěžování bude systém „padni komu padni“ fungovat.

Papež František s kardinály
Zdroj: Reuters

Rozhodnutí, vůči kterému se nelze odvolat, přichází před klíčovým jednáním předsedů biskupských konferencí z celého světa, svolaným do Vatikánu na 21. až 24. února. To se má zabývat hlavně odpovědností prelátů zamlčujících případy, kdy duchovní sexuálně zneužívali děti.

Propuknutí skandálů v této věci v USA, Chile a Německu obrovsky poškodilo pověst církve, připomněla AFP a dodala, že František slibuje v těchto případech „nulovou toleranci“.

McCarrick si na nic nepamatuje

Bývalý washingtonský arcibiskup McCarrick byl jedním z předních představitelů katolické církve v USA, jeho rezignaci na post kardinála přijal papež František loni v červenci. Důvodem byla obvinění, že před téměř padesáti lety sexuálně zneužil několik nezletilých. Osmaosmdesátiletý McCarrick tvrdí, že si nevzpomíná na nic z toho, co je mu dáváno za vinu.

McCarrick se loni v červenci stal prvním římskokatolickým prelátem za téměř sto let, který přišel o titul kardinála. Nyní se stal nejvyšším církevním představitelem, který byl v moderní době propuštěn z duchovního stavu.

Byl zbaven kněžských povinností a převeden do laického stavu. Tento krok znamená, že bývalý kardinál nebude moci mezi jiným sloužit mše a udělovat svátosti.