Biden si stěžuje, že nedostává informace o bezpečnosti tak, jak má

Zvolený prezident Spojených států Joe Biden si postěžoval, že nedostává od administrativy Donalda Trumpa potřebné informace z klíčových oblastí národní bezpečnosti. Informovala o tom agentura Reuters. Necelý měsíc před převzetím moci prý řádně nespolupracuje ani ministerstvo obrany.

„Setkali jsme se s obstrukcemi ze strany politického vedení tohoto ministerstva,“ řekl Biden na adresu Pentagonu. Obvinil z nich i politické vedení Úřadu pro řízení a rozpočet (OMB). Chování Trumpovy administrativy označil za nezodpovědné.

Zpravodajský web Axios už 19. prosince s odvoláním na své zdroje informoval, že úřadující ministr obrany Chris Miller nařídil, aby se napříč Pentagonem zastavila jednání se zástupci Bidenova týmu. Ministerstvo následně hovořilo o „oboustranně dohodnuté sváteční přestávce“, jeden z Bidenových poradců však toto tvrzení popřel.

Obnovit reputaci

Podle Bidena během čtyřletého Trumpova vládnutí mnoho vládních agentur, které se zabývají národní bezpečnostní, utrpělo obrovské škody, a to jak v oblasti personální a kapacitní, tak v oblasti morálky. „Pro naši vládu tak bude složitější chránit americký národ,“ kritizoval.

Za jednu z největších výzev po nástupu do funkce Biden považuje obnovení důvěryhodnosti Spojených států ve světě. Řada zemí v době Trumpovy vlády totiž podle něj začala hledat nové cesty, jak USA obejít nebo pracovat bez nich. „Získáme zpět svou důvěryhodnost, abychom mohli vést svobodný svět,“ slíbil.

Biden zvítězil v listopadových prezidentských volbách a jeho výhru v polovině prosince oficiálně potvrdil i sbor volitelů. Prezidentského úřadu se demokrat ujme při slavnostní inauguraci 20. ledna příštího roku. Současný šéf Bílého domu Donald Trump nadále odmítá uznat svou volební porážku.