Ashley Madison: Mezi údajnými záletníky jsou vládní úředníci i vojáci

Piráti zveřejněním údajů ze záletnické seznamky Ashley Madison potrápili miliony lidí po celém světě. Na seznamu jsou politici, vojáci i policisté. V USA se začalo diskutovat o tom, zda by lidé pracující kupříkladu pro vládu měli mít z kanceláře na podobné weby přístup - někdo by je totiž mohl vydírat. Problém tkví i v tom, že uživatelé seznamky si mohou zvolit jakoukoli adresu a vydávat se tak za někoho jiného.

Skupina hackerů s názvem The Impact Team zveřejnila v minulých dnech údaje z více než 30 milionů účtů lidí ze seznamky Ashley Madison. Data o velikost 14 GB nahráli piráti na část internetu známou jako „dark web“, který jim umožňuje skrýt stopy. Seznam uživatelů ukradli na serverech kanadské společnosti Avid Life Media, která službu provozuje. Únik informací nyní vyšetřuje americká FBI a kanadská policie.

Vládní úředníci zřejmě používali pracovní e-mail

Na databázi je podle pirátů celkem 15 tisíc e-mailových adres z vládních nebo vojenských institucí. Jen britských vládních úředníků je podle webu listu The Daily Telegraph v seznamu 150. Problémy začínají mít zastupitelé v Británii a Izraeli.

Podle AP přistupovali na seznamovací server pracovníci amerických vládních agentur přes úřední počítačové sítě. Výjimkou prý nebyli ani zaměstnanci Bílého domu. Podle CBS seznam obsahuje jména nejméně dvou asistentů amerických státních zástupců, správce informačních technologií v Bílém domě, vyšetřovatele z ministerstva spravedlnosti a zaměstnance ministerstva vnitřní bezpečnosti, který pracuje v protiteroristické divizi. Jiní navštívili seznamku ze serveru provozovaného Pentagonem.

V některých amerických podnicích je navštěvování stránek jako Ashley Madison povoleno, v jiných nikoli. Zneužití dat hackery nyní vyvolalo debatu, zda je přístup na takové weby v pracovní době vůbec přijatelný. Lidé zaměstnaní ve vládních agenturách a na jiných citlivých pozicích může někdo začít vydírat.

V databázi se objevila také jména celebrit. Hackeři „zavařili“ třeba Joshi Duggarovi, populárnímu americkému televiznímu mravokárci a obhájci rodinných hodnot. Když se objevily informace, že byl na serveru Ashley Madison častým hostem, Duggar pod tlakem důkazů nevěru přiznal. „Jsem největší pokrytec na světě,“ prohlásil.

Nahrávám video
Na seznamce Ashley Madison byli zřejmě i vládní úředníci a policisté
Zdroj: ČT24

Řada známých osobností ale tvrdí, že jejich jméno nebo internetový účet byly zneužity. Mnozí totiž využívali seznamovacích služeb pod smyšleným jménem nebo s přezdívkou. Existuje také řada zjevně falešných účtů – v seznamu se objevil třeba účet agenta FBI Foxe Muldera, postavy ze seriálu Akta X.

Kauza může vést ke konci manželství po celém světě. Rozvodoví právníci mají z úniku dat radost. „Jsou to Vánoce v létě,“ podotkl advokát Steve Mindel z Los Angeles. Brzy to všechno vyplave na povrch a rozvodová stání budou přibývat,“ dodal. „I když nejste schopni prokázat nevěru, což je jeden z důvodů k okamžitému rozvodu, nesmyslné chování je další důvod,“ upozornila prominentní britská právnička Marilyn Stoweová.

„Pokud někdo zjistí, že se jeho partner ukazuje na místě, které existuje proto, aby usnadnilo nevěru, není divu, že se chce poradit,“ poznamenal britský právník Nigel Shepherd, jehož kontaktovala vdaná žena, která našla na seznamu svého manžela.

Ashley Madison
Zdroj: ČT24/ČTK/LEHTIKUVA/Martti Kainulainen

Prozrazeným uživatelům služby Ashley Madison může hrozit i vydírání. V některých případech by mohlo dojít i na sebevraždu, přestože lidé v reálném životě třeba ve skutečnosti neměli žádný poměr, varovala agentura Reuters.

„Morální soudcové a kati“

Odborníci upozornili, že dříve byli hackeři při svých krádežích často vedeni touhou po penězích, v tomto případě jde ale o zájmy „ideové“. Útočníci se sami označují za „morální soudce i katy“ a své kroky motivují snahou očistit společnost. Hackerům se nelíbí ani to, že si provozovatel seznamky nechává platit za smazání profilu. Účtuje si za to v přepočtu asi 500 korun. Jen loni tak vydělal přes 40 milionů korun. Piráti ale tvrdí, že i po zaplacení údaje v databázi zůstanou.

Další riziko? Hackeři zveřejnili i zdrojové kódy webů

V nově zveřejněném balíku je například poštovní archiv údajně patřící Noeli Bidermanovi, který je šéfem společnosti Avid Life Media provozujícím kontroverzní seznamku. Podle odborníků byly zveřejněny i zdrojové kódy webů, které Avid provozuje, mimo jiné portálu Swappernet určený zájemcům o výměnu partnerů. Jeden ze zveřejněných souborů je ale očividně poškozen, takže je nepřístupný.

Společnost TrustedSec zabývající se bezpečností v IT světě považuje zveřejnění zdrojového kódu za další riziko. Jiné hackerské skupiny totiž nyní budou mít příležitost najít v kódu další bezpečnostní chyby, což by mohlo vést k další kompromitaci portálu.

Ashley Madison působí ve více než 50 zemích a má zhruba 37 milionů uživatelů. Seznamku propaguje slogany typu „Život je krátký, mějte románek“ nebo „Vaše manželka je přitažlivá – ale to ty naše taky“.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

VideoZmaření jaderných snah či změna režimu? Cíl operace proti Íránu zůstává nejasný

Seznam možných důvodů pro americko-izraelské údery na Írán je dlouhý – od jaderného programu Teheránu, přes balistické zbraně až po „export“ terorismu či změnu režimu. Načasování a zamýšlený cíl operace ale zůstávají dál nejasné. Hlavním spouštěčem je podle všeho snaha zabránit Teheránu v získání jaderné zbraně, což USA a Izrael deklarují přes dvě dekády. Po nepokojích v Íránu z přelomu loňského a letošního roku se na chvíli mohlo zdát, že primárním důvodem k zásahu může být brutalita, s níž blízkovýchodní režim zasáhl proti demonstrantům. Hrozby prezidenta USA Donalda Trumpa směrem do Teheránu sice toto téma konkrétně zmiňovaly, tehdy ale ještě šéf Bílého domu nezasáhl.
před 4 mminutami

Armádní speciál přepravil do Prahy Čechy z Jordánska

V Praze přistál v úterý večer první armádní repatriační let s Čechy, kteří uvázli v Jordánsku kvůli úderům na Blízkém východě. Tento menší z armádních airbusů má kapacitu čtyřicet míst. Do tuzemska již dříve během dne přiletěla z oblastí ohrožených konfliktem na Blízkém východě dvě letadla Smartwings s celkem čtyřmi stovkami lidí. Jedno z ománského města Salála, druhé z Maskatu také v Ománu. Slovensko v úterý vpodvečer dvěma evakuačními letadly dopravilo do Bratislavy z Jordánska více než sto lidí, mezi nimiž byli i tři Češi.
02:15Aktualizovánopřed 14 mminutami

Írán by měl vést někdo zevnitř, rozhodne se po válce, řekl Trump

Nejlepší možností pro vedení Íránu by byl někdo zevnitř, rozhodnutí ale přijde, až Spojené státy a Izrael dokončí vojenské údery. Při úterním setkání s německým kancléřem Friedrichem Merzem to řekl americký prezident Donald Trump. Při útocích, které začaly v sobotu, se podařilo zlikvidovat téměř všechny vojenské cíle, zdůraznil Trump. Německo má podle Merze na válku v Íránu stejný pohled jako USA. Dodal, že tamní režim je nutné odstranit. Trump zároveň kritizoval Madrid a Londýn za přístup k operacím na Blízkém východě.
17:49Aktualizovánopřed 36 mminutami

Útok na Írán porušil mezinárodní právo, odpovědnost ale nese Teherán, řekl Macron

Francouzský prezident Emmanuel Macron míní, že útok USA a Izraele na Írán je mimo rámec mezinárodního práva, primární odpovědnost za situaci ale nese Írán. Řekl to v úterý v projevu o situaci na Blízkém východě. Francouzský prezident v něm také oznámil, že nařídil přesun letadlové lodi s jaderným pohonem Charles de Gaulle do Středozemního moře, aby zajistila bezpečnost spojenců Francie v oblasti.
20:57Aktualizovánopřed 39 mminutami

Ceny plynu a ropy po prudkém růstu mírně klesly

Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh se kvůli dopadům války na Blízkém východě v úterý prudce zvyšovala. Z pondělních zhruba 32 eur za megawatthodinu (MWh) se kolem poledne dostala přes 62 eur, později nastal pokles. Po 19. hodině se pohybovala nad 53 eury, růst oproti pondělí tedy činil přibližně 23 procent. K vzestupu přispělo, že Katar v pondělí zastavil vývoz zkapalněného zemního plynu (LNG). Kvůli obavám o dodávky z Blízkého východu rostly též ceny ropy. Brent po poledni překročil hodnotu 85 dolarů za barel, nejvyšší od roku 2024. Po 19. hodině to bylo přes 82 dolarů, tedy vzestup o 5,5 procenta.
09:46Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Vůdce Íránu zvolí znalci, šanci mají i příbuzní ajatolláhů

Írán vede po smrti nejvyššího duchovního vůdce Alího Chameneího přechodná rada. Není jasné, kdy takzvané Shromáždění znalců zvolí jeho nástupce, jelikož konflikt s USA a Izraelem pokračuje. Při úderech byla navíc zničena i budova, kde se tento orgán schází. Řada pravděpodobných kandidátů navíc během aktuálního konfliktu zahynula. Mezi favority patří i Chameneího syn či vnuk ajatolláha Rúholláha Chomejního.
před 4 hhodinami

Izrael opět útočí na Teherán a Bejrút. Na jih Libanonu poslal vojáky

Izraelské letectvo v úterý dál rozsáhle zasahovalo Írán a pozice Hizballáhu v Libanonu. Izrael naopak čelil útokům z jejich strany. Počet obětí v Íránu stoupl dle Červeného půlměsíce na 787. Zasažena byla budova shromáždění, které má volit nástupce zesnulého vůdce Alího Chameneího. Válka s Íránem podle izraelského premiéra Benjamina Netanjahua nepotrvá věčně, jelikož jde o rychlou a rozhodující operaci.
03:45Aktualizovánopřed 5 hhodinami

USA přiměl k úderu na Írán izraelský plán zaútočit na Teherán, řekl Rubio

Spojené státy k útoku na Írán přiměl záměr Izraele zaútočit na Teherán, což by vyvolalo íránské odvetné údery proti americkým cílům, prohlásil ministr zahraničí USA Marco Rubio. Spojeným státům tak podle něj v souvislosti s plánem Izraele hrozila bezprostřední hrozba ze strany Íránu. Představitelé Trumpovy administrativy mají v úterý o akci informovat Senát i Sněmovnu reprezentantů.
před 5 hhodinami
Načítání...