Američané zabili deset civilistů místo odvety za útok na letiště v Kábulu. Byla to chyba, připustil generál

Americká armáda přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29. srpna a oznámily, že zabily atentátníky v odvetě za útok organizace Islámský stát na letiště v Kábulu. Zemřelo však deset civilistů, mezi nimi sedm dětí. O tom, že americká akce dopadla jinak, než Pentagon prvně tvrdil, informoval americký generál Frank McKenzie, který se omluvil.

Za útok se omluvil také americký ministr obrany Lloyd Austin. Podle mluvčího Pentagonu Austin nařídil vyšetřit útok bezpilotního letadla a z výsledku budou vyvozeny důsledky.

„Ten útok byla tragická chyba a já se upřímně omlouvám,“ řekl McKenzie. Je podle něj také velmi nepravděpodobné, že auto nebo mrtví patřili k teroristům z Islámského státu anebo přímo ohrožovali americké vojáky, kteří v té době ještě byli na kábulském letišti.

Agentura AP napsala, že Pentagon tak ustoupil od své původní obhajoby útoku. Podle ní Američané chtěli zasáhnout auto s lidmi, kteří se chystali zaútočit na letiště, kde vrcholila evakuace cizinců a domácích spojenců zahraničních misí. Jen o několik dní dříve masivní útok, k němuž se právě Islámský stát přihlásil, u letiště zabil nejméně 170 místních lidí a také 13 příslušníků a příslušnic amerických ozbrojených sil.

Pochyby se objevily hned

Média začala pochybovat o oficiální verzi už krátce po útoku. Zjistila, že řidič auta byl dlouhodobě zaměstnán u americké humanitární organizace, a zpochybnila i tvrzení, podle nějž v autě bylo množství výbušnin.

McKenzie řekl, že auto bylo zasaženo v „upřímné víře“, že představuje hrozbu. „Teď jsem přesvědčený, že při tom útoku bylo tragicky zabito až deset civilistů včetně sedmi dětí,“ řekl generál. 

Generál Mark Milley, který vede sbor náčelníků štábů, dva dny po útoku novinářům tvrdil, že šlo o „oprávněnou“ akci a že nejméně jeden z mrtvých spolupracoval s Islámským státem.

Po pátečních výrocích McKenzieho Milley věc označil za srdcervoucí tragédii, s tím, že armáda bude při objasňování incidentu naprosto otevřená. „V tom vysoce nebezpečném prostředí měli velitelé náležitou pravomoc a rozumnou jistotu, že ten cíl byl správný. Po hlubší pozdější analýze jsme dospěli k závěru, že o život přišli nevinní civilisté,“ dodal Milley.