Tripolis - Spojené státy navzdory nedávnému krvavému útoku na americký konzulát ve východolibyjském městě Benghází zůstanou pevným partnerem Tripolisu, kterému pomohou v jeho úsilí zkrotit islámské ozbrojené milice. Uvedla to americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová krátce po oznámení Tripolisu, že do čela dvou mocných islámských milicí byli postaveni vojenští důstojníci.
Američané pomůžou Libyjcům zkrotit milice
V Libyi pokračuje tažení proti nelegálním milicím. Po pátečních střetech odešli ozbrojenci z Benghází, včera pak i z východolibyjské Derny, která je považována za baštu islámských radikálů. Nepokoje vyvolal útok milicí na americký konzulát v Benghází, při němž zemřeli čtyři diplomaté. Libye se od útoku a vražd distancovala a za incident se omluvila.
V pátek Libyjci vyhnali ze základny ve městě Benghází milice Ansar aš-Šaría. Pak zasáhl libyjský prezident. „Nařizuji rozpuštění všech milicí a zrušení všech základen, které nemají státní legitimitu. Vyzývám všechny, aby ukončili násilí a přestali nosit zbraně na veřejných místech,“ řekl prezident Muhammad Madžarjáf.
S milicemi pomůžou Američané i Evropská unie
Clintonová ujistila, že Washington bude pomáhat Libyi nejen se zajištěním chemických a dalších nebezpečných zbraní, ale i s potlačením ozbrojených militantních skupin, které vznikly po svržení režimu vůdce Muammara Kaddáfího v říjnu 2011. Také Evropská unie chce pomoci Tripolisu posílit vliv státních bezpečnostních sil. EU hodlá do Libye v říjnu vyslat skupinu odborníků a pomoci s výcvikem policistů, soudců a pohraničníků a také se začleněním některých milicionářů do bezpečnostních oddílů.
Nevole Libyjců se šíří celou zemí. Zasáhla i centrum radikálních islamistů, město Dernu. I tady milice oznámily konec a odešly ze základen. Z Derny odešli i ozbrojenci z Ansar aš-Šaria, skupiny, která je podezřívána z útoku na konzulát Spojených států.
CIA po útoku v Benghází přišla o své „oči“ v oblasti
Nedávný útok na konzulát Spojených států v libyjském městě Benghází zasáhl i americkou Ústřední zpravodajskou službu (CIA). Mezi zaměstnanci zastupitelského úřadu evakuovanými z města po incidentu byl také zhruba tucet jejích agentů, kteří hráli klíčovou roli při získávání zpravodajských informací o skupinách ozbrojených radikálů v oblasti. CIA tak přišla o své cenné „oči“, informoval o tom včera list The New York Times.
„Je to katastrofální zpravodajská ztráta,“ uvedl jeden americký činitel, který dříve sloužil v Libyi. „Jako kdyby nám vyloupli oči,“ dodal. Spojené státy stáhly své pracovníky z Benghází po zabití jejich velvyslance Christophera Stevense a dalších tří Američanů při útoku ozbrojenců 11. září.
CIA v Benghází a východní Libyi sledovala například právě skupinu Ansar al-Šaría, která je z akce proti americkému konzulátu podezřelá. Zaměřovala se ale i na domnělé členy místní odnože teroristické organizace al-Káida. Oblast je značně neklidná a postoje místních lidí se značně liší. Jsou tu jak odpůrci vzniku demokracie v Libyi, tak zastánci demokratického uspořádání a spojenectví s USA.