Zoo v Liberci bude patřit kraji, domovy seniorů městu. Smlouva už je podepsaná

Představitelé Libereckého kraje a města Liberce podepsali dohodu o převodu majetku zhruba za tři čtvrtě miliardy korun. Kraj díky tomu převezme od Nového roku od města zoologickou a botanickou zahradu a Liberec na oplátku získá dva domovy seniorů ve Vratislavicích nad Nisou a Františkově. Pro Liberecký kraj to bude znamenat na nákladech v příštím roce 65 milionů navíc, město se zavázalo na investice v zoo přispívat 25 miliony.

Kraj převezme zoo a botanickou zahradu, protože mají nadregionální význam. „Patří k nejnavštěvovanějším turistickým cílům v kraji a zhruba sedmdesát procent návštěvníků je mimolibereckých,“ vysvětlil hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Domovy pro seniory se třemi stovkami klientů naopak slouží hlavně obyvatelům krajského města, odkud jich pochází zhruba osmdesát procent.

Směna by měla pomoci dalšímu rozvoji obou zahrad, zejména do rozvoje zoo je podle odhadů nutné dát v nejbližších letech až půl miliardy korun, které město nemělo. „Je to dovršení dlouholeté debaty o tom, jak by se kraj měl víc podílet na financování takzvaných nadregionálních služeb,“ doplnil Půta.

Už v roce 2015 se podle něj podařilo provést první zkušební převod, když kraj předal městu Dům dětí a mládeže Větrník a na oplátku převzal Dětské centrum Sluníčko. Byl to test, jak podobnou akci zajistit. Tentokrát šlo ale o mnohem náročnější operaci, která si vyžádala 179 podpisů.

Žádná revoluce se nechystá

Hejtman se byl v úterý rozloučit s řediteli a pracovníky obou předávaných domovů seniorů. „Pro ně ani pro klienty domovů se nic nemění,“ ujistil primátor Jaroslav Zámečník (Starostové pro Liberecký kraj). Převzetím domovů podle něj město posílí v oblasti poskytování sociálních služeb. „Přibyde nám dohromady dalších 200 zaměstnanců a zařízení pro tři stovky klientů. Máme navíc v plánu postavit další domov seniorů, pravděpodobně v ulici Krejčího,“ dodal primátor.

Ani kraj v převzatých organizacích žádnou revoluci nechystá. „Botanická a zoologická zahrada zůstanou dvě samostatné entity tak, jak máme nastaveno v naší směrnici, bude vypsáno výběrové řízení na ředitele obou zahrad, někdy v létě nebo počátkem podzimu,“ řekla náměstkyně hejtmana pro kulturu a cestovní ruch Květa Vinklátová (Starostové pro Liberecký kraj), do jejíhož resortu budou od ledna zahrady patřit. Zatím je povedou současní ředitelé Miloslav Studnička a David Nejedlo, mají možnost své posty ve výběrovém řízení obhájit a získat na dalších šest let.

Radniční opozice výměnu kritizovala

Převod majetku mezi krajem a Libercem od začátku kritizovala radniční opozice a snažila se mu zabránit. „Klíčové organizace, které jsou doslova turistickým magnetem i součástí identity našeho města, by mělo mít město ve vlastnictví, a mělo by tak mít přímý vliv na jejich rozvoj. Takhle se toho vzdáváme,“ vysvětlil postoj opozice Jindřich Felcman (Změna pro Liberec). Za vhodnější by považoval, kdyby zoo i botanická zahrada zůstaly městu a radnice by dohodla pravidelný příspěvek od kraje právě pro jejich nadregionální význam.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Dvacet pět tisíc přihlášek na SŠ za týden, uchazeči mají čas do 20. února

Za první týden podalo přihlášky na střední školy dvacet pět tisíc dětí. Většina se ještě rozhoduje. Přihlášku si mohou podat až do 20. února. Přijímačky budou psát v první polovině dubna. Už minulý týden ale žáci mohli posoudit své znalosti zdarma na zkoušce nanečisto od Cermatu. Komerční organizátoři po ní zaznamenávají větší zájem o volné termíny. V Praze je letos přes jedenáct tisíc deváťáků, tedy o pár stovek méně než loni. Zhruba třetina přihlášek na zdejší střední školy ale chodí ze Středočeského kraje. Celkově je pro více než sto tisíc deváťáků na veřejných školách sto sedmnáct tisíc míst. Nabídka vzhledem k demografii mírně klesla. Některé obory ale posilují, reagují například na poptávku na pracovním trhu.
před 3 hhodinami

Nelegální odpad z Brna začne německá firma odvážet v úterý, uvedlo ministerstvo

Více než 280 tun nelegálního odpadu, který do brněnských Horních Heršpic navezla německá firma Roth Interantional, začne německá strana odvážet v úterý 10. února. Na sociální síti X o tom informovalo ministerstvo životního prostředí.
před 15 hhodinami

Teplárna Kladno vyzvala energetický úřad, aby vybral nového dodavatele tepla

Teplárna Kladno vyzvala Energetický regulační úřad (ERÚ), aby od dubna vybral nového dodavatele tepla pro město. Může, ale nemusí využít technologie teplárny. Ta ale po 31. březnu nemůže dál vyrábět a dodávat teplo kvůli ekonomické neudržitelnosti, řekla v pátek mluvčí Sev.en Česká energie Eva Maříková. Ze zákona by ale nemělo nastat přerušení dodávek tepla bez náhrady. Dodávky tepla nejsou ohroženy, uvedl kladenský primátor Milan Volf (Volba pro Kladno). Teplárna Kladno patří do skupiny Sev.en Pavla Tykače.
6. 2. 2026Aktualizováno6. 2. 2026

Policistovi za postřelení muže, který později zemřel, hrozí 16 let vězení

Obvinění z těžkého ublížení na zdraví s následkem smrti čelí policista, který podle Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) loni v srpnu postřelil v pražských Ďáblicích muže, jenž na ulici napadl manželku, kterou se snažil odtáhnout do bytu, a následně se v bytě sám zabarikádoval. Muž poté zemřel v nemocnici. O obvinění policisty, kterému v případě odsouzení hrozí až 16 let vězení, informovaly Novinky.cz. Podle webu obviněný zůstává ve službě u pražské policie, působí ale beze zbraně.
6. 2. 2026

Zakázku na cyklověž v Hradci vyhrál uchazeč kritizovaný z nezkušenosti

Hradec Králové chce postavit novou cyklověž pro 120 kol s fotovoltaikou. Zakázku za 22,4 milionu korun bez DPH vyhrál podnikatel a učitel královéhradecké průmyslové školy Václav Břeň, který přitom podobný objekt dosud nikdy nerealizoval. Podoba ani provoz systému zatím nejsou veřejně známé.
5. 2. 2026Aktualizováno5. 2. 2026

V penzi bývalé učitelce chyběly děti. Teď pomáhá ve školce jako „babička“

Mateřské školy v Pardubicích zapojují do výuky aktivní seniory. V rámci projektu DOBRO-SEN pomáhají dobrovolné „babičky a dědečkové“ dětem ve třídách a učitelům s každodenní péčí. Projekt přináší prospěch oběma generacím a funguje už více než dekádu.
5. 2. 2026

Návštěva staré dámy zviklá morálku v Ostravě

Příjezd bývalé a nyní zámožné rodačky vyvolá ve zchudlém městě morální dilema. Ve hře Návštěva staré dámy ho před sedmdesáti lety rozehrál švýcarský dramatik Friedrich Dürrenmatt. Nyní groteskní tragikomedii nejen o tom, co vše lze koupit za peníze, uvádí Komorní scéna Aréna v Ostravě.
5. 2. 2026

V příštích dnech bude dál zataženo, mrznout ale má jen v noci

Do neděle bude v Česku převážně zataženo, občas zaprší, na horách může i sněžit, srážek bude více o víkendu. Teploty přes den budou stoupat většinou k šesti stupňům Celsia, v noci bude kolem nuly. Po víkendu se mírně ochladí a mraky na obloze by se mohly alespoň částečně protrhat, vyplývá z předpovědi na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
5. 2. 2026
Načítání...