V předvolební Superdebatě se hovořilo o ničivých povodních a pomoci lidem v zasažených regionech

111 minut
Předvolební superdebata
Zdroj: ČT24

Česká televize ve čtvrtek uzavírá sérii politických předvolebních debat. Do Superdebaty byli pozváni zástupci deseti uskupení, která se opakovaně objevovala v regionálních debatách. Klíčem pro zvaní do těchto debat byl průzkum volebního potenciálu dvou agentur: Kantar CZ a Data Collect. Zástupci pozvaných uskupení zároveň sami nesmí být volebními kandidáty.

Hlavním tématem debaty byly letošní ničivé povodně v Česku. Hosté se věnovali škodám, které napáchaly, protipovodňovým opatřením či pomoci lidem v zasažených regionech.

Předseda STAN Vít Rakušan prohlásil, že vláda dělá všechno pro to, aby volby v zaplavených oblastech proběhly tak, jak mají. „Dali jsme maximální nasazení do toho, aby se tohle povedlo,“ řekl. Popsal, že jeho tým vytipoval pětici obcí, kde bude muset ministerstvo vnitra v podstatě zorganizovat volby namísto tamních starostů, kteří nemají možnost tak učinit kvůli škodám po velké vodě. Rakušan rovněž zmínil, že možnost nyní volby uspořádat je o něco málo lepší, než je neuspořádat. Poděkoval také záchranným složkám za jejich práci během zvládání záplav, díky vyjádřil také úředníkům.

Místopředsedkyně ANO Alena Schillerová v debatě apelovala na ministra vnitra Rakušana, aby zařídil zvýšení platů hasičům či policistům. V rozpočtu je v současnosti 3,5 procenta navýšení platů, nikoliv pět, prohlásila. Bránila také třeba moravskoslezského hejtmana Jiřího Bělicu (ANO), který byl kritizován za údajně špatné zvládnutí povodní. „On vzal auto a objíždí jednu obec vedle druhé,“ popsala s tím, že se snaží zajistit postiženým obcím vše pro to, aby fungovaly a mohly zorganizovat volby. Dodala, že ANO respektuje rozhodnutí vlády uspořádat volby i v zaplavených oblastech, ale že odpovědnost za případné problémy padají také na její hlavu.

Podle člena předsednictva ODS Zdeňka Nytry systém poprvé zafungoval „tak, jak by to mělo být“. Vyjádřil uznání jak Českému hydrometeorologickému ústavu (ČHMÚ), tak Ústřední povodňové komisi či Ústřednímu krizovému štábu. „Myslím si, že opravdu každý dělal to, co měl. Ti, co měli být spíše vzadu, tak zůstali vzadu,“ zhodnotil Nytra. Své díky vyjádřil také složkám integrovaného záchranného systému (IZS), dále i starostům či členům rad a zastupitelstev.

Předseda SPD Tomio Okamura pochválil práci integrovaného záchranného systému. „Tam, kde je rozhodně prostor to zlepšit, (...) je úloha současné vlády,“ prohlásil. Podle něj vláda „prošustrovala“ finanční prostředky státu na jiných místech, takže se prý nyní nedostává dostatek pomoci občanům postiženým povodněmi. „Seškrtejte zbytné výdaje a dejte peníze českým občanům,“ vyzval představitele vládní koalice. Prioritou SPD je, aby se rychle opravila infrastruktura a aby lidé měli zajištěné bydlení, zmínil. Okamura také dodal, že rozhodnutí uspořádat volby je odpovědností vlády.

Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka vyjádřil poděkování všem občanům, kteří projevují solidaritu a pomáhají. Zmínil, že pomoc do zasažených oblastí bude „rychlá a masivní“. „Opravdu tam, kde je potřeba pomoci, pomůžeme my, pomohou kraje, pomohou obce, města,“ řekl. Ocenil také pomoc skrze diakonie či Armádu spásy. „Okamžitá pomoc je opravdu pro každého, komu voda prošla domem, bytem. Nemůže se stát, že bude někdo odmítnut,“ přislíbil.

Emeritní předseda SOCDEM Vladimír Špidla srovnával v debatě současnou situaci s povodňovou situací v roce 2002, kdy byl předsedou vlády. Připomněl, že se tehdy vládě povedlo během několika měsíců znovu postavit dvojici vesnic, které smetla voda. „Fungující stát, který má dobře financované veřejné služby, je schopný opravdu velkých výkonů,“ prohlásil. Řekl, že vláda tehdy ve snaze zaplatit opravu škod využila prostředků Evropské unie či na přechodnou dobu zvýšila daně. „V principu otázka není, jak získat peníze. Ty prostě k dispozici budou. Stát je dostatečně silný, aby to zvládl,“ dodal s tím, že otázkou je, na co se peníze využijí.

Podle předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové byla „zkouška složena naší společností úspěšně“. Připomněla, že Česko má „dobré krizové řízení“, poděkovala v tomto ohledu všem profesionálům i dobrovolníkům. Zdůraznila však, že se musí pokračovat v investicích do protipovodňových opatření. „Protože ne všechna místa – jako například Opava, Krnov – musela být vytopena takovouto razancí,“ dodala s tím, že její strana bude pokračovat v podpoře změny legislativy, kterou by se tato oblast zrychlila.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš si myslí, že se během současných povodní potvrdilo, že systém, kde je v krizi na vrcholu ústřední krizový štáb, funguje dobře. „Nikdo nespekuloval a nepolitikařil, jestli to svolá ten či onen. Prostě jsme postupovali podle přesně daných pravidel,“ zmínil s tím, že za předchozí vlády se podle něj někdy potřeboval někdo ukázat, „kdo je větší borec“. „Já si myslím, že Česká republika opět ukázala i skrz sbírky velkou občanskou soudržnost v krizi,“ prohlásil. Podle něj se projevilo i to, že se vyplácí soudržnost s jinými zeměmi v Evropě, které nyní nabízejí Česku pomoc.

Podle zástupce hnutí Přísaha Jaromíra Soukupa (nestraník za Přísaha) se rozsáhlým živelním katastrofám nedá zcela předcházet, lze na ně reagovat. Za preventivní opatření nesou podle něj odpovědnost politici. Podle něj není možné říci příliš výtek ke krizovému řízení státu. „Krizové řízení politici (…) zvládli dobře – ať už na úrovni krajů, nebo centrální vlády,“ uvedl Soukup. Teď podle něj záleží na politicích, jak budou reagovat v případných legislativních změnách či sanaci škod. Rovněž vyzdvihl práci integrovaných záchranných složek.

Předsedkyně KSČM Kateřina Konečná se účastnila debaty kvůli příjezdu z jednání Evropského parlamentu ve Štrasburku později. Zmínila, že důležitá je v krizové situaci obecně příprava obyvatelstva. „To nejsou jenom povodně, je to daleko víc krizových situací, do kterých se mohou dostat,“ uvedla s odkazem na přípravu ve školách. Žákům by se podle ní mělo vysvětlovat, proč je například důležité se evakuovat. „Třicet let jsme na to trošku kašlali a myslím si, že to je velká škoda,“ dodala Konečná.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš zmínil, že katastrofu přiživovala i dezinformační scéna. „Bagatelizovala – že to je další trik vlády před volbami, že vlastně nic závažného nepřijde,“ prohlásil. I třeba kvůli tomu se někteří lidé odmítli evakuovat, dodal Bartoš. „V nějakou chvíli je to tristní, protože riskujete život záchranářů, kteří musí letět a pomoci vám,“ zmínil také. Poděkoval rovněž záchranářům za to, že obětí není zatím tolik, ačkoli jejich počet nebude bohužel konečný.

Podle zástupce hnutí Přísaha Jaromíra Soukupa (nestraník za Přísaha) je problematické přesvědčit k evakuaci lidi z oblastí, kde nebezpečí „není naléhavé“. Připomněl, že jedinou represivní složkou je v tomto ohledu policie, nicméně v mnoha případech to po ní prý není možné požadovat. „Přesvědčování je samozřejmě na veřejné moci, na představitelích samospráv, státu, ale rozhodnutí je na lidech samotných,“ dodal. Svou roli v nevoli lidí k evakuaci podle něj sehrála i média.

Předsedkyně KSČM Kateřina Konečná vytkla vládě, že v rozpočtové rezervě měla částku „pouze jedenáct miliard korun“. Nesouhlas vyjádřila také s vydáváním povodňových dluhopisů. „Dluhopisy bude muset někdo zaplatit, budou je muset zaplatit občané,“ konstatovala. Kabinet podle Konečné tak „přenáší na občany břemeno“ – tři roky prý neřešil příjmy, proto nyní nemá prostředky na nečekané výdaje.

Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka soudí, že je komplikované nastavit zodpovědnost či sankce pro lidi, kteří se odmítnou evakuovat. „Jediná cesta je ty lidi opravdu daleko víc edukovat a zároveň – i pro nás všechny – nezpochybňovat nikdy takováto varování,“ připomněl. Zmínil i některé „výstřelky“, kdy jdou lidé na kajaku či paddleboardu do řeky při třetím povodňovém stupni. Pomoc lidem v těchto případech může ohrozit na životě i samotné záchranáře.

Podle emeritního předsedy SOCDEM Vladimíra Špidly Česko ukázalo, že je schopné povodně zvládat, a finance katastrofa také nerozvrátí. Povodněmi postižené regiony by se měly nejen opravit, ale i posunout dále, řekl také. Problémem je ale podle něj daňový systém, který označil za nespravedlivý. „Zatěžuje nepřiměřeným způsobem běžné občany, zaměstnance a střední třídu,“ prohlásil. Peníze do rozpočtu na pomoc obcím by se podle něho daly částečně získat od velkých korporací.

Povodňové dluhopisy, které vláda vydá na pomoc obyvatelům v zasažených lokalitách, jsou podle člena předsednictva ODS Zdeňka Nytry „v podstatě zadlužení nebo zvýšení státního dluhu“. Argumentoval tím, že pomoc je opravdu potřeba – ať už z úrovně státu, kraje či obce. Upozornil ovšem na to, aby se nepomáhalo více lidem, kteří nemají pojištění. „Ten, který se k majetku chová zodpovědně a pojistí si ho, tak je na tom v podstatě bitý a dostane od státu méně,“ dodal.

Místopředsedkyně ANO Alena Schillerová řekla, že její strana principiálně nemá nic proti vydávání povodňových dluhopisů. „Za naší vlády, když jsem byla ministryní financí, tak jsme vydali dluhopisy republiky,“ připomněla. Řekla však, že ANO bude chtít vědět, kolik z peněz z dluhopisů půjde lidem a kolik firmám. Předchozí vláda ANO vytvořila také různé další programy, které nyní lze pro pomoc lidem postiženým povodněmi využít, prohlásila Schillerová.

Ani kdyby byla nyní státní rezerva v celé výši, tak nebude na škody po povodních stačit, přiznala předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Náhrady za sanaci škod nebo další financování půjdou podle ní jak z rozpočtů krajů, měst a obcí, tak i ze státního rozpočtu. Připomněla, že ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) má na jednání vlády přinést novelu, která bude počítat s navýšením výdajů rozpočtu o 30 miliard korun, 50 miliard korun pak přislíbila i Evropské komise.

Předseda SPD Tomio Okamura prohlásil, že velkou chybou vlády jsou vysoké daňové nedoplatky. „Vy totiž nedokážete vybrat peníze ani podle stávajících zákonů,“ konstatoval. Vytkl vládě také údajně pozdní nasazení armády na pomoc obcím při záplavách. Vyzdvihl dále roli neziskových organizací během povodní, které v Česku podle něj často nahrazují špatné schopnosti vlády. Předseda SPD však odmítl ty neziskovky, které označuje za politické.

Předseda STAN Vít Rakušan hájil údajně malou částku v programu Živel, která odpovídá asi osmi stům milionům korun. Podle něj se tyto peníze hodí pro starosty malých obcí stižených záplavami, protože jim umožňuje dostat finanční prostředky rychle. „Tahle vláda rozhodla, že ještě letos dá třicet miliard. (…) To je důležité,“ uvedl. Vláda se však snaží být rozpočtově zodpovědná, třeba i proto, že podobné živelní katastrofy nejspíš budou přicházet častěji, podotkl.

39 minut
Události, komentáře: Političtí komentátoři o nastávajících volbách
Zdroj: ČT24

Do předvolební Superdebaty byli pozváni zástupci těchto stran a hnutí:

  • ANO – Alena Schillerová
  • KDU-ČSL – Marian Jurečka
  • KSČM – Kateřina Konečná
  • ODS – Zdeněk Nytra
  • Piráti – Ivan Bartoš
  • Přísaha – Jaromír Soukup
  • SOCDEM – Vladimír Špidla
  • SPD – Tomio Okamura
  • STAN – Vít Rakušan
  • TOP 09 – Markéta Pekarová Adamová

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Hrad Trosky a okolí už pociťují nápor fanoušků hry Kingdom Come

Více odpadků i problémy s parkováním. Na hrad Trosky v Českém ráji i do nedaleké obce míří díky oblíbené počítačové hře Kingdom Come 2 stále více turistů. Jak České televizi potvrdil starosta Troskovic Martin Svadbík, obec se na jejich nápor už připravuje. Plánují třeba vybudovat další parkovací místa. Posílí také hlídky na hranici přírodní rezervace Apolena, která se též ve hře objevuje. Vstup do ní je ale zakázaný.
před 48 mminutami

Osvobození Brna předcházely těžké boje především na jih od města

V sobotu uplyne osmdesát let od osvobození Brna od nacistů. Ti sváděli tvrdé boje s postupující Rudou armádou už několik dní předtím v okolí města. Boje o Brno si vyžádaly mnoho obětí na životech. Zahynulo dvanáct set místních obyvatel, dvanáct tisíc rudoarmějců a sedm tisíc německých vojáků.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Hasiči na Moravě pokračují v úklidu po přívalových deštích

Obce v Jihomoravském kraji zasažené čtvrtečními přívalovými dešti sčítají škody, čistí silnice a chodníky od nánosů bahna. Někde voda zatopila i desítky domů. Hasiči ve čtvrtek zasahovali například ve Veselí nad Moravou a několika dalších obcích na Hodonínsku, také ale třeba v Rájci-Jestřebí na Blanensku. Voda zatopila domy, sklepy, zahrady, chodníky a silnice. Lidé, kteří nedokážou nepříznivou situaci zvládnout sami, můžou získat mimořádnou dávku až 72 900 korun, uvedlo ministerstvo práce.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Hasičům se podařilo uhasit skládku u Rynholce

Rozsáhlý požár plastů v areálu společnosti Ekologie u Rynholce na Rakovnicku je téměř po čtyřech dnech uhašen, hasiči a těžká technika postupně odjíždějí. Na skládku budou ještě týden dojíždět na kontroly a je nařízena týdenní dohlídka, uvedl mluvčí hasičů Jan Sýkora.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Šéfka zlínské hygieny údajně srazila motorkáře a ujela, resort žádá informace

Ministerstvo zdravotnictví se zabývá informacemi o možné dopravní nehodě ředitelky Krajské hygienické stanice Zlínského kraje Evy Sedláčkové. Podle webu Seznam Zprávy srazila v půlce března autem motorkáře a od nehody ujela. Resort v pátek sdělil, že o nehodě neví a obrátí se kvůli tomu na policii. Pokud se informace potvrdí, ministr Vlastimil Válek (TOP 09) očekává, že ředitelka rezignuje.
před 11 hhodinami

Unikátní novodobý zlatý poklad našli turisté u Dvora Králové nad Labem

Dva turisté objevili v únoru u Dvora Králové nad Labem novověký poklad v odhadované hodnotě přes sedm a půl milionu korun. Dvě schránky, které obsahovaly zlaté mince, šperky a další předměty o celkové hmotnosti sedm kilogramů, nálezci odevzdali do Muzea východních Čech v Hradci Králové. Zaručeně zlaté jsou mince o váze téměř čtyři kilogramy. Další kovové předměty vědci analyzují.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Kvůli uzavírce Benešova mostu v Ústí nad Labem čekají řidiče dopravní omezení

Přípravy na sobotní uzavření Benešova mostu v Ústí nad Labem vrcholí. Dopravní značení řidiče upozorňuje nejen na samotnou uzavírku, ale také na změny v dopravě. Například ulice K Loděnici je nově jednosměrná. Zapojené jsou semafory, které budou upřednostňovat průjezd záchranných složek a MHD. U krajského soudu jsou značky, které budou navádět chodce a cyklisty na provizorní lávku. Hotové je i stanoviště pro integrovaný záchranný systém u základní školy Nová.
před 18 hhodinami

Obžaloba žádá čtrnáct let vězení pro zubařku za vraždu vůdce kutnohorské sekty

Pro zubařku, jež usmrtila svého partnera, samozvaného léčitele a vůdce kutnohorské sekty, obžaloba žádá trest čtrnácti let vězení a pětiletý zákaz jakéhokoliv povolání ve zdravotnictví. Státní zástupkyně v závěrečné řeči trvala na tom, že žena spáchala předem promyšlenou vraždu a trestně za ni odpovídá. Odmítla tvrzení obhajoby, že muž trpěl bludy, které na partnerku přenesl, takže nebyla příčetná. Zubařka už dříve vypověděla, že ji partner fyzicky i psychicky týral, přál si zemřít a k činu ji přiměl.
před 18 hhodinami
Načítání...