Zákaz koupání na přehradě Skalka u Chebu

Cheb - Hygienici vyhlásili kvůli sinicím zákaz koupání na přehradě Skalka u Chebu. Různé firmy přitom už léta nabízejí šetrnou aplikaci prostředků, které by vodní květ zastavily. Sinice se na přehradě letos navíc objevily dřív než obvykle. Podle odborníků za to mohou teplá zima a jarní vedra.

Sinice likvidují už několik let kempy a tábořiště kolem Skalky. Kvůli nim zavřeli kdysi oblíbené městské koupaliště. Chebané se mohou jezdit koupat jenom do vzdálenější Jesenice. Irena Lupínková z Krajské hygienické stanice v Karlových Varech ale říká: „Když se ochladí a přestane růst sinice, je možné, že se zákaz odvolá.”

Jinde řeší výskyt sinic chemickým zásahem. Ošetření různými chemickými prostředky se úspěšně provádí na několika vodních nádržích, například na Máchově jezeře, na Brněnské přehradě, loni na Boleveckém rybníku v Plzni. V pondělí se s aplikací začíná také na přehradě Plumlov u Olomouce. „Je to látka, která se běžně používá na úpravu pitné vody. Tím, jak se aplikuje, dojde k jejímu okamžitému naředění,” vysvětluje Vladimír Klouček z firmy, která provádí ošetření vody.

Povodí Ohře ošetření vodní nádrže Skalka dlouho odmítalo s tím, že nechce vydávat peníze, když není jistý výsledek. Jiří Nedoma, ředitel Povodí Ohře, ale řekl, že zástupci kraje, města Chebu a povodí navštíví 11. a 12. července vodní nádrž Plumlov a pak o případném aplikaci chemikálií rozhodnou. Podle odborníků má však provádění jakéhokoli zásah proti sinicím smysl jenom do konce července, pak už je neúčinné a bezpředmětné.