Začala stavba repliky historického dřevěného kostela v Gutech. Původní shořel před třemi lety

V třinecké části Guty začala stavba repliky vyhořelého dřevěného kostela. Dokončena má být do jara příštího roku. První bohoslužba by se v novém svatostánku měla konat 23. května. Přesně na tento termín je také naplánované vysvěcení kostela.

Práce na stavbě repliky kostela začaly obnovou poškozených základů, které jsou to jediné, co z historické stavby zbylo. Počátkem června by se měly podle vedoucího stavebního odboru ostravsko-opavského biskupství Václava Kotáska začít převážet dřevěné konstrukce. „Tesařská firma stavbu z připraveného dřeva už od loňského roku skládala v Hošťálkové na Vsetínsku,“ řekl.

Stavební práce  mají více než roční zpoždění. Původně měly začít v roce 2018, oddálila je ale jednání s památkáři. Loňské termíny se nestihly kvůli sporu biskupství s hasiči, kteří až napotřetí schválili protipožární zabezpečení objektu.

První termín vysvěcení nového kostela byl naplánovaný na letošní říjen. „To už víme, že se nestihne. Druhý chystáme na květen. To už by se mělo stihnout, i když třeba uvnitř kostela bude něco chybět,“ řekl gutský farář Kazimierz Płachta.

Pomocný biskup ostravsko-opavské diecéze Martin David řekl, že interiér kostela bude moderní v kombinaci s historickými prvky. „Bude to věrná replika kostela, ale bez věcí, které se postupem let přidávaly, jako například některé podpůrné trámy,“ řekl.

Hrubá stavba podle něj vyjde na dvacet milionů korun. Dalších šest až sedm milionů korun bude stát vybavení a technické zajištění. „Jako například požární nádrž na vodu,“ řekl Martin David.

obrázek
Zdroj: ČT24

Kostelík je pro město jako rodinné stříbro

Velkou část nákladů pokryje pojistka. Vybavení kostela by se mělo platit z veřejné sbírky, kterou vyhlásilo město Třinec. Dárci už do ní poslali bezmála čtyři miliony korun. „Přispěli dokonce i vězni z jedné věznice v Čechách,“ řekla primátorka Třince Věra Palkovská. Kostelík je podle ní pro Třinec něco jako rodinné stříbro. „Je to vlastně jediná taková historická památka, kterou Třinec má. Město v příštím roce oslaví 90 let od povýšení na město, kdežto gutský kostelík tady je od roku 1563,“ řekla.

Žhářům už pomocný biskup odpustil

Kostel ze 16. století shořel v noci na 2. srpna 2017. Oheň způsobil škodu kolem 20 milionů korun. Krajský soud v Ostravě poslal za zapálení vzácného kostela tři mladíky z Ostravska a Frýdecko-Místecka do vězení na tři a půl roku, osm a devět let. Nejvyšší trest dostal mladík, který akci vymyslel. Nejnižší trest soud uložil chlapci, který budovu zapálil, protože v době činu ještě nebyl plnoletý. Osmiletý trest dostal řidič, který všechny na místo přivezl.

Pomocný biskup David dnes řekl, že pachatelům už odpustil. „Odpustil jsem jim už dávno. Nemá smysl v sobě nosit zlo a zášť. Jedna věc je, že došlo k obrovské historické škodě. Na druhou stranu ale dokážeme kostelík postavit znovu. A zase se v něm budeme scházet,“ uvedl.