Za týden pět nabídek. Chomutov začal od lidí vykupovat byty v problémových lokalitách

Události: Chomutov vykupuje byty ve vyloučených lokalitách (zdroj: ČT24)

Chomutov začal vykupovat byty v problémových lokalitách. Během týdne mu jich lidé nabídli pět, město chce ročně získat zhruba dvacet bytů. Cílem projektu je zprostředkovat dostupné bydlení pro samoživitelky, seniory a mladistvé a zamezit obchodu s chudobou. Město na výkup použije evropskou dotaci 7,5 milionu korun, desetinou nákladů se musí na výkupu podílet samo město.

  • Sociální byty řeší nejen Chomutov, ale i další města na severu. Sousední Litvínov jich má první desítku. Za jejich stavbu město zaplatilo 9 milionů, většinu z dotace. Byty chtějí vykupovat také v Mostě nebo v Ústí nad Labem. Města se většiny bytového fondu zbavila při privatizaci v 90. letech.

Magistrát stanovil podmínky, za kterých nemovitost od původních vlastníků koupí. Byt například nesmí být zastaven žádnými dluhy, musí být bez štěnic a musí být ihned obyvatelný. „Byt musí být vybaven sprchou nebo vanou, umyvadlem, toaletou, kuchyňskou linkou, varnou deskou a troubou,“ uvedl náměstek primátora Milan Märc (Nový Sever).

Byt se může nacházet na kterémkoli místě v Chomutově vyjma vybraných lokalit na Kamenné a v okolí okresního soudu. Výkup v těchto místech podle radnice neumožňují zásady dotačního programu. „Nemovitost bude vykoupena za kupní cenu v místě a čase obvyklou, nejvýše za cenu znaleckého posudku,“ uvedlo město.

Podmínky stanovil magistrát také pro nové obyvatele vykoupených bytů, za kterými budou docházet sociální pracovníci. „Budou jim pomáhat získat kompetence k budoucímu samostatnému bydlení,“ uvedl Märc.

Nájemníci musí řádně platit. „Očekáváme, že výše nájemného v těchto nově koupených bytech by měla být někde na hranici 50 až 55 korun za metr čtvereční,“ sdělil primátor Chomutova Marek Hrabáč (ANO). 

Město teď vlastní dvanáct sociálních bytů, prostřednictvím výkupů chce do konce roku získat dalších dvacet. Sociální byt by teď podle radnice potřebovalo minimálně 130 lidí.

Kromě lidí bez vlastního bydlení má projekt pomoci těm, kteří mají svůj byt, ale nevyhovuje jim jeho umístění. „Díky tomuto kroku mohou svůj byt prodat a odstěhovat se jinam,“ uvedlo město. Podrobnosti najdou zájemci na webu vykupbytu.chomutov-mesto.cz