Utonutí dvou chlapců v jezeře Lhota projedná krajský soud. Žalobkyně podala stížnost

Státní zástupkyně Dana Čechová podala stížnost proti středečnímu rozhodnutí mělnického soudu, který zastavil trestní stíhání rodičů dvou chlapců, kteří se v roce 2018 utopili v jezeře Lhota ve Středočeském kraji. Případem se tak bude zabývat krajský soud.

Státní zástupkyně podle mluvčího mělnického soudu Jindřicha Špergla zatím podanou stížnost neodůvodnila, počká na zaslání písemné verze rozsudku, až poté stížnost odůvodní. Žalobkyně požadovala podmíněný trest na spodní hranici, obhájce navrhoval zproštění obžaloby. Rozsudek soud vynesl bez přítomnosti rodičů.

Dva chlapci se na přírodním koupališti utopili 2. srpna 2018. Ve vodě je našli potápěči asi po dvou hodinách od nahlášení, že zmizeli. Případ vyvolal velkou pozornost, neboť podle některých médií personál areálu otálel s pomocí rodičům, kteří děti hledali, matkám dětí prý nikdo nevěnoval pozornost. Ředitel areálu Robert Nedvěd to tehdy odmítl.

Čechová po vynesení rozsudku řekla, že jej považuje za spravedlivý. Nelíbil se jí ale přístup rodičů, matky a otce jednoho a matky druhého utopeného chlapce. „Obžalovaní nevypovídali v přípravném řízení, nevyjádřili se k té věci, dnes se hlavního líčení nezúčastnili. Pokud by tady dnes byli přítomni, tak můžeme říci, že to hlavní líčení mělo minimálně výchovný efekt. Ale oni tady dnes nebyli,“ doplnila ve středu Čechová.

Obžaloba rodiče vinila z usmrcení z nedbalosti. Podle soudu je pro rodiče největším trestem úmrtí dětí. Shodli se na tom i státní zástupkyně a obhájce. V případě, v němž soud zastavil trestní stíhání, mohla státní zástupkyně do tří dnů podat proti rozhodnutí stížnost, poslední den tak byl v pondělí.

Několik dní po tragédii se na koupališti sešlo asi 150 lidí na pietní akci. Kolem dřevěného kříže u lesní cesty účastníci položili květiny a svíčky. Hrála harmonika, někteří lidé tiše zpívali a podle vietnamského zvyku házeli na pietní místo hrsti rýže.