Ústí nad Labem chce vykupovat problémové domy

Nahrávám video

Radnice Ústí nad Labem se snaží bojovat s rozšiřováním ghetta ve vyloučených lokalitách výkupem nemovitostí. Podle ní je to způsob, jak nad místními ghetty a jejich nájemníky získat kontrolu. Zastupitelstvo bude o výkupu bytů rozhodovat příští pondělí. Pokud záměr radní schválí, začnou s ním ještě letos.

Jednou takovou vyloučenou lokalitou jsou Předlice na okraji Ústí. Strážníci tam často řeší hluk a nepořádek. Radnice chce mít nad nájemníky lepší kontrolu, proto zamýšlí odkoupit padesát místních bytů ve dvou domech od soukromníka. Nájemní smlouvu dá následně těm, kteří nebudou mít dluh vůči městu a budou se chovat slušně.

„Po tom, co se koupí budovy, prodlouží se na půl roku nájemní smlouva a v té době se ukáže, kdo je normální a kdo je problémový,“ prohlásil náměstek primátora Michal Mohr (SPD). „Já sám bych byl rád, kdyby lidi, kteří nám v Ústí dělají problémy a byli sem dovezení z celé republiky včetně Prahy, tak kdyby se vrátili domů,“ řekl.

Nájem v Předlicích vychází přibližně na 17 tisíc měsíčně. Stát proto připravuje cenové mapy, zamezit mají zneužívání sociálních dávek majiteli ubytoven. „Tady obchod s chudobou probíhá léta a jsem přesvědčený, že ten majitel ví, že ten byznys končí,“ prohlásil opoziční zastupitel Martin Krsek (Pro! Ústí). „Ale město zrovna v té chvíli, kdy by měly začít ceny nemovitostí klesat, tak nepočká a kupuje ve velmi nevýhodnou dobu,“ dodal.

Rozpadlé objekty v ghettu hodlá město dokonce úplně zdemolovat. „Aby se ty slušné čtvrti rozšiřovaly do vyloučených lokalit a aby se vyloučené lokality staly normální částí města,“ vysvětlil Mohr.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Jih Prahy zasáhly přívalové srážky. Jižní Morava řeší následky podvečerní bouřky

Jihozápadně od Prahy se od jedné hodiny ráno vyskytovaly přívalové srážky a dle radarových odhadů napršelo i kolem 60 milimetrů srážek, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Bouřky se následně přesouvaly na jih a jihovýchod Prahy, kde lokálně spadlo až 50 milimetrů. Jihem Moravy se bouřka prohnala už v podvečer. Největší škody napáchala v Prušánkách na Hodonínsku, kde poničila střechy domů a školy. Ve Velkých Bílovicích kroupy poničily až čtyři pětiny vinohradů.
10:12Aktualizovánopřed 33 mminutami

Knoflíčky, hrnky i nábojnice. Archeologové zkoumají bývalý tábor pro Romy

Pozůstatek terasy, na které stál vězeňský dům, ale také knoflíčky, hrnky nebo nábojnici objevili archeologové ze Západočeské univerzity v Plzni v areálu bývalého tábora pro Romy v Hodoníně u Kunštátu. Výzkum v místě, kde se dnes nachází Památník holokaustu Romů a Sintů, začal minulý týden.
před 1 hhodinou

Do hašení požáru ve Zlíně zapojili hasiči znovu výškovou techniku

Rozsáhlý požár budovy v někdejším baťovském továrním areálu ve Zlíně likvidují hasiči už týden. Stejně jako v předchozích dnech prolévají vodou sutiny objektu, jehož část se minulý týden zřítila. Od čtvrtka opět využívají i výškovou techniku, ze které hasí žhavá místa na střeše torza objektu. Jak dlouho ještě zásah potrvá, nechtějí hasiči předjímat. Kriminalisté v souvislosti se zjišťováním příčin požáru vyslýchají svědky.
před 2 hhodinami

Začal festival Masters of Rock. Tahákem prvního dne je kapela Helloween

Návštěvníkům ve čtvrtek otevřel brány festival Masters of Rock – jedna z největších hudebních akcí zaměřených na rockovou a metalovou hudbu v Evropě. Festival ve Vizovicích na Zlínsku potrvá čtyři dny a pořadatelé očekávají na dvacet tisíc fanoušků z celého světa. Hlavní hvězdou úvodního dne je německá kapela Helloween.
před 3 hhodinami

ÚS odmítl stížnost politika PRO, který nechal zapálit auto náměstka primátora

Bývalý předseda karlovarské krajské organizace hnutí Trikolóra a současný manažer strany PRO Matěj Drbohlav neuspěl s ústavní stížností, informovala ČT mluvčí Ústavního soudu Kamila Abbasi. Podle pravomocného rozsudku v roce 2018 navedl Petra Jaburka k zapálení auta manželky náměstka chomutovského primátora Davida Dindy z regionálního hnutí Nový Sever. Soudy nižších instancí Matěje Drbohlava za poškození cizí věci potrestaly čtyřměsíčním trestem s roční podmínkou a pokutou 50 tisíc korun. Rozhodnutí potvrdil i Nejvyšší soud.
před 4 hhodinami

VideoSečteno: Kraj Vysočina

Seriál Sečteno napříč republikou mapuje témata, která by mohla rezonovat v kampani před volbami do zastupitelstev obcí 9. a 10. října 2026. Ve čtvrtek 16. července se věnoval Kraji Vysočina.
před 4 hhodinami

Přes Brno prošla menší supercela

Přes Brno se ve středu odpoledne prohnala bouřka, podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) i menší supercela s kroupami. Hasiči hlásili několik výjezdů. Výstraha před silnými bouřkami platila do středečních 22 hodin zejména pro oblast jižních Čech. V platnosti je ale až do čtvrtečního odpoledne výstraha před vysokými teplotami, která platí pro většinu území Moravy, Slezska a v Polabí. V pátek meteorologové čekají na jižní Moravě teploty až 34 stupňů Celsia.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Připravte se na rozmary počasí, vyzývají organizátoři návštěvníky Colours

V ostravských Dolních Vítkovicích začal mezinárodní hudební festival Colours of Ostrava. Brány areálu se návštěvníkům otevřely v poledne. Během čtyř dnů festival nabídne vystoupení 110 interpretů. Přípravy mírně zkomplikoval déšť a proměnlivé počasí má podle předpovědi pokračovat po celou dobu festivalu. Organizátoři proto vyzývají návštěvníky, aby se připravili na jeho rozmary.
včeraAktualizovánovčera v 18:05

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.