Úsek D35 mezi Křelovem a Slavonínem se s omezením otevře v neděli

Nahrávám video

Finišuje poslední část západního obchvatu Olomouce na dálnici D35 mezi Křelovem a Slavonínem. Stavba začala loni v únoru, podle původního harmonogramu tam měl být provoz zahájen na jaře příštího roku. Otevřená bude s omezením ale už v neděli dopoledne. Do podzimu tam budou auta jezdit v jednom jízdním pásu. Řidičům na západní periferii Olomouce se výrazně uleví.

Dělníci dokončují na úseku dálnice D35 mezi Křelovem a Slavonínem poslední práce. Obchvat se v neděli otevře v obou směrech, pro každý v jednom jízdním pásu.

„Ve směru od Litovle bude otevřen pravý jízdní pás, v místě nové mimoúrovňové křižovatky doprava přejde do levého pásu a poté znovu do pravého. Zatím nebude zprovozněna nová okružní křižovatka, která je součástí mimoúrovňového křížení, nebude tak možné odbočení k obchodnímu centru Olomouc City,“ popsal šéf olomouckého pracoviště Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Martin Smolka.

Místo častých kolon a dopravních nehod

„Pro řidiče jde o důležitou dopravní stavbu, která jim usnadní cestu. Dosud museli dojet na kruhový objezd u Olomouce, kde se velmi často tvořily kolony. Navíc jde o místo, kde dochází neustále k nehodám. Za posledních pět let jenom u výjezdu na Ostravu policie zaznamenala přes sedmdesát dopravních nehod,“ popsala redaktorka ČT Anna Hovorková.

Částečné zprovoznění umožní stavbařům dokončení mimoúrovňové křižovatky. „Odlehčí se i stavbě, bude se moci dodělat druhý jízdní pás. Umožní to také odvedení tranzitní dopravy, která bude směřovat po novém úseku, čímž odpadnou kolony a dopravní zdržení u obchodního centra Olomouc City,“ vysvětlil Smolka.

Po dobu částečného provozu bude v úseku maximální rychlost osmdesát kilometrů v hodině. Kompletní zprovoznění stavby je naplánováno na 20. listopadu. „Podařilo se nám po dohodě se zhotovitelem zkrátit termín úplného zprovoznění o 158 dnů,“ doplnil Smolka.

Rekonstrukce dálnice mezi Křelovem a Litovlí

Stavba poslední části dálničního obchvatu Olomouce mezi Slavonínem a Křelovem je koordinována se současnou rekonstrukcí levého jízdního pásu D35 v úseku mezi Křelovem a Litovlí, která provoz na vytíženém tahu komplikuje od začátku dubna. Podle Smolky bude tato stavba rovněž dokončena dříve, a to 21. srpna.

Poslední úsek obchvatu, který staví sdružení firem Eurovia CS a M-Silnice, je součástí dálnice D35, kudy denně projede podle posledních statistik ŘSD více než dvacet sedm tisíc aut. Takzvaná západní tangenta spojí současný konec D35 ve směru od Mohelnice s první částí obchvatu.

Stavba téměř patnáct kilometrů dlouhého jižního úseku obchvatu Olomouce byla dokončena v roce 2003 a stála 4,9 miliardy korun, zbývající úsek ŘSD vysoutěžilo za 838 milionů korun. Zprovozněním chybějícího úseku vznikne nepřerušený dálniční tah D35 mezi Mohelnicí na Šumpersku a Lipníkem nad Bečvou na Přerovsku.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Policie chce poslat před soud cizince, který útočil v obchodním domě v Hradci Králové

Kriminalisté navrhli obžalovat třiatřicetiletého cizince, který v lednu napadl v královehradeckém Futuru dalšího cizince a jednu svědkyni zranil. Policisté muže viní z pokusu o vraždu, výtržnictví a nakládání s dětskou pornografií. V případě odsouzení mu hrozí až dvacet let vězení.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

MHD mají některá města zdarma, nově to zavedou i Klatovy

Autobusy městské hromadné dopravy v Klatovech budou od července vozit všechny cestující zdarma. Radnice chystá optimalizaci veřejné dopravy a chce ji především zrychlit. Dosud si pasažéři kupovali jízdenku přímo u řidiče, což vzhledem k počtu zastávek přinášelo značné zdržení. MHD zdarma zavedly v minulosti například Frýdek-Místek, Valašské Meziříčí nebo Kolín. Většina velkých měst ji nabízí jen určitým skupinám obyvatel, nejčastěji seniorům a dětem.
před 22 hhodinami

Drony pomáhají policii i strážníkům. Odhalují dopravní přestupky i černé skládky

Drony se stávají běžnou součástí kontrolních akcí dopravní policie. Ze vzduchu se hlídky zaměřují hlavně na rizikové úseky. Zařízení neměří rychlost, slouží jen jako záznamník některých přestupků – třeba jízdy na červenou nebo předjíždění kamionů. Drony začali využívat i strážníci, například v Ústí nad Labem nebo Kladně. Pomáhají mimo jiné při pátrání v nepřehledném a špatně přístupném terénu nebo při odhalování černých skládek.
před 23 hhodinami

VideoPraha odstranila nebezpečnou skluzavku

Klouzačka na pražském dětském hřišti Okrouhlík stála šestnáct let. Před dvěma týdny se na ní ale zranilo dítě. Osmiletý chlapec má dva nalomené obratle. Městská část Praha 5 pak nechala skluzavku zavřít. Znalkyně nakonec uvedla, že klouzačka nebyla způsobilá k bezpečnému provozu, zmíněný úraz s tím ale nespojuje. Radnice preventivně klouzačku zlikvidovala.
17. 5. 2026Aktualizováno17. 5. 2026

Ve dvanácti krajských městech se sešli lidé k podpoře ČT a ČRo

Ve dvanácti krajských městech Česka se před pátou hodinou odpoledne sešli lidé, aby podpořili nezávislost médií veřejné služby. Pochody napříč ulicemi center měst na podporu České televize a Českého rozhlasu zorganizoval spolek Milion chvilek pro demokracii. Kritika organizátorů a účastníků míří na návrh zákona, který představil ministr kultury Oto Klempíř (za Motoristy) a který mimo jiné převádí financování ČT a ČRo pod státní rozpočet.
17. 5. 2026Aktualizováno17. 5. 2026

„Stahující se mračna.“ Šéf Ústavního soudu v Terezíně varoval před projevy autoritářství

Předseda Ústavního soudu ČR Josef Baxa na tryzně v Terezíně, která připomněla oběti nacistické perzekuce, varoval před projevy autoritářství. Současnou atmosféru ve společnosti přirovnal k době před nástupem nacismu. Vyzval lidi, aby nebyli lhostejní a bránili základní hodnoty a instituce. Pietní akce u příležitosti 81. výročí konce druhé světové války se účastnil také prezident Petr Pavel a další politici, diplomati nebo skauti.
17. 5. 2026Aktualizováno17. 5. 2026

Letos přibude 130 kilometrů cyklostezek

Cyklisté se letos mohou těšit na dokončení lávky přes Labe u Kostomlat nad Labem nebo na nový akvadukt přes železnici na Domažlicku. V Česku se v letošním roce plánuje dokončit 130 kilometrů cyklostezek, o 34 kilometrů méně než loni. Vyplývá to ze statistik jednotlivých krajů, které má Česká televize k dispozici. Nejvíce tras dokončí Olomoucký kraj, a to 25 kilometrů. V Ústeckém kraji naopak letos nedostaví žádnou.
17. 5. 2026

V Říčanech omylem zvedli daň z nemovitosti. Vynahradíme vám to, kaje se radnice

Vyšší daň z nemovitosti letos zaplatí majitelé bytů v Říčanech. Vedení města si totiž špatně vyložilo zákon a říká, že omylem zvýšilo koeficient, čímž celková taxa výrazně vzrostla. Po nespokojených reakcích teď radnice slibuje, že to v příštích letech občanům vykompenzuje.
17. 5. 2026
Načítání...