Svatá Barbora pomáhá hornickým sirotkům. Letos jí přibylo dalších 10

Ostrava - Osm horníků už letos přišlo o život v dolech na Karvinsku. Jen při listopadovém závalu v Dole ČSA zemřeli tři muži a zůstalo po nich pět sirotků. Kromě odškodného od OKD ve výši čtvrt milionu na každého člena domácnosti bude osiřelým dětem pomáhat Spolek svatá Barbora. Za deset let spolek rozdělil z darů, které dostává z šachet, od majitelů a dalších firem, ale také od jednotlivých horníků a dalších dárců 22 milionů. Podporuje celkem osmdesát dětí včetně potomků polských zemřelých havířů, kteří pracovali v OKD.

Spolek svatá Barbora přispívá především na vzdělání hornických sirotků a kroužky. Platí školné, přispívá na pomůcky, ubytování vysokoškoláků, kteří studují mimo domov, na menší děti platí poplatky v mateřských školách, poplatky za kroužky, školy v přírodě nebo lyžařské kurzy. Přispívá na ozdravné pobyty, bere děti na společné dovolené a výlety.

Pátým rokem do spolku patří například studentka Marlena Mikołajczak i její mladší bratr Błażej z Bytomi ve Slezském vojvodství. „Táta přišel o život v Dole ČSM v únoru 2010. Barborka se o nás hned začala zajímat a nabídla nám pomoc,“ vzpomínala dívka, které spolek přispívá na vysokoškolské studium. „Nejde však jen o materiální pomoc. Trávíme společně prázdniny, jsme taková velká rodina,“ říká dívka a dodala, že by si přála, aby se už pokud možno nerozrůstala.

Otec Adriany Furendové zemřel tři dny po Vánocích 2006 při důlním neštěstí v dole Doubrava. „V době tátovy smrti jsem studovala a zároveň pracovala. Měla jsem půl roku před státnicemi. Díky Barborce jsem mohla školu dokončit, protože bez otce bychom na to asi neměli,“ řekla. Další členkou spolku je Vendula Ožanová, které bylo pět let, když jí táta zahynul v dole. „Ve vteřině se nám změnil celý život. Barborka nám pomohla i v tom, že jsme si uvědomili, že na světě je spousta dalších lidí, kteří mají stejný osud,“ řekla její matka Petra Ožanová.

Nahrávám video

Rodiny zemřelých horníků dostávaly odškodné i v minulosti, systematickou pomoc jednotlivým sirotkům rozvinul až Spolek svatá Barbora. „Cílem založení spolku bylo zabránit finanční diskriminaci dětí, kterým zahynul v dole táta. Situace v rodině, které zemřel živitel, není jednoduchá. Chceme, aby nedostatek peněz nebránil osiřelým dětem studovat, rozvíjet talent a zájmy,“ uvedla předsedkyně spolku Monika Němcová.

Tisíce dětí, jejichž otcové zahynuli v dolech v minulosti, se zdaleka takové pomoci nedočkaly, i když solidarita s pozůstalými patřila k hornickým tradicím ve všech dobách. Pomáhali majitelé dolů, lidé pořádali sbírky. Šachty Ostravsko-karvinské uhelné pánve pamatují hromadná neštěstí, kdy nevyfáralo sto i více horníků. Například v roce 1885 zemřelo při výbuchu plynů v dole Jan a Karel 108 ze 150 horníků, po kterých zůstalo 43 vdov a 79 sirotků. Některé rodiny přišly až o tři příbuzné. Pozůstalým tehdy přispěl nejen majitel dolu Heinrich Larisch–Mönnich, ale i císař František Josef I. V roce 1894 zahynulo při výbuchu v podzemím propojených dolech Jan a Františka 234 havířů. Zůstalo po nich 130 vdov více než 200 sirotků. Dostali renty z hornické bratrské poklady a další finanční podporu od hraběcího majitele.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Pavel a Steinmeier věří, že se události v Brně ponesou v duchu porozumění

Český prezident Petr Pavel a německý prezident Frank-Walter Steinmeier ve společném prohlášení ocenili cestu usmíření, kterou „oba národy urazily po temné a bolestné kapitole dějin“. Česko a Německo společně ušly dlouhou cestu v duchu vzájemného porozumění, respektu a partnerství, uvedli. Věří, že ve stejném duchu se ponesou i nadcházející události v Brně. Prohlášení Hrad zveřejnil na svém webu.
před 1 hhodinou

Neočkovaný předškolák z Ostravska zemřel po onemocnění záškrtem

Neočkované dítě podlehlo nemoci v pražské Fakultní nemocnice Motol a Homolka tento týden poté, co se jeho stav několik týdnů zhoršoval. Výskyt záškrtu je v České republice vzácný, hygienici přesto nabádají rodiče ke kontrole očkování u dětí. V posledních letech se totiž tato nemoc s vysokou smrtností vrací: roku 2024 na ni v Česku po 55 letech poprvé zemřel člověk.
před 1 hhodinou

Policie obvinila z vraždy mladíka, který napadl dívku u školy v Pardubicích

Pardubičtí kriminalisté obvinili z vraždy mladíka, který ve čtvrtek napadl dívku v blízkosti Střední průmyslové školy chemické (SPŠCH) v Pardubicích. Policie to uvedla na síti X. Těžce zraněná studentka po převozu do nemocnice zemřela.
před 2 hhodinami

Opravy železnice na jihu Čech uzavřou dvě desítky přejezdů

Řidiče na jihu Čech čekají v dalších týdnech komplikace na silnicích. Kvůli opravám na čtvrtém železničním koridoru mezi Českými Budějovicemi a Horním Dvořištěm se budou v květnu a červnu postupně uzavírat železniční přejezdy i navazující silnice. Některé objížďky mohou řidičům cestu prodloužit i o desítky kilometrů.
před 2 hhodinami

Pražští lékaři nasadili pacientce proti zlatému stafylokokovi bakteriofágy

Bakterie zlatého stafylokoka u lidí způsobují spoustu zdravotních problémů, které se projevují vážnými záněty, jež se dají jen špatně léčit. V přírodě ale existují jejich predátoři – bakteriofágy. Právě ty teď vědci využili u pacientky v Praze.
před 3 hhodinami

Vysoký počet obcí přináší komplikace. Slučování také, namítají samosprávy

Česko dělí své území do nejméně lidnatých administrativních jednotek v Evropě. Celkově se v tuzemsku nachází 6258 obcí (včetně čtyř vojenských újezdů), v nichž žije průměrně 1743 obyvatel, což je nejméně v Evropské unii. Podle studie PAQ Research má většina obcí méně než pět set obyvatel. I ty nejmenší ale mají na starost řadu agend, což může vést k neefektivitě a nízké kvalitě služeb. Podle knihy vědců z Národního institutu SYRI roztříštěnost místní samosprávy naopak může zvyšovat odolnost státu v době krizí.
před 7 hhodinami

Sudetští Němci s Wintonovými dětmi uctili oběti holocaustu

Zástupci sudetských Němců i dvě z Wintonových dětí ve čtvrtek v Brně společně uctili památku obětí holocaustu. Akce u pátého nástupiště hlavního nádraží, odkud za války odjížděly židovské transporty, zahájila festival Meeting Brno a také sjezd Sudetoněmeckého krajanského sdružení (SdL), který se poprvé koná v Česku. Na místě bylo zhruba pět set lidí, z toho stovka protestujících, uvedl policejní mluvčí Pavel Šváb.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Uzavírka mostu v Havlíčkově Brodě komplikuje dopravu. Přestavba souvisí s Dukovany

Most v Masarykově ulici v centru Havlíčkova Brodu silničáři uzavřeli kvůli přestavbě. Je součástí trasy, po níž se budou přepravovat nadrozměrné komponenty pro nové bloky jaderné elektrárny Dukovany. Provizorní most je určený jen pro autobusy a složky integrovaného záchranného systému. Pěší mohou využít lávku. Řidiči tak musejí počítat s komplikacemi, město proto doporučuje využívat obchvat a dočasně zavedlo MHD zdarma.
před 16 hhodinami
Načítání...