Strategické parcely koupil advokát. Starosta se bojí, že „Perthenovy proužky“ zablokují rozvoj obce

2 minuty
Události: Vysoká nad Labem nemůže růst, strategické parcely koupil soukromý majitel
Zdroj: ČT24

Rozvoj některých obcí brzdí situace, kdy strategické pozemky, kterými vede třeba kanalizace, patří soukromým vlastníkům. Stalo se to například ve Vysoké nad Labem. Zásadní parcely tam vlastní advokát Ervín Perthen z Hradce Králové, který obec před lety právně zastupoval.

Obyvatelé Vysoké nad Labem sporným parcelám přezdívají „Perthenovy proužky“. Čtyři podlouhlé pozemky se nacházejí ve čtvrti s desítkami nových domů a plochou pro další výstavbu.

„Těsně vedle silnice vede asi dva metry široký proužek, ve kterém je uložená kanalizace. Vede to ke kruhovému objezdu cirka 200 metrů,“ ukazuje pozemky starosta Vysoké nad Labem Jiří Horák (nestraník).

Další Perthenův pozemek je zhruba sedmdesátimetrový. „To je napojovací bod dvou kanalizací, strategický pozemek. Tudy se sbíhají vody z celé té lokality. Je účastníkem všech stavebních řízení. Nazval bych to asi spekulací,“ domnívá se starosta.

„Necítím potřebu záměry zveřejňovat“

Majitel strategické parcely, hradecký advokát Ervín Perthen, ale ve Vysoké nebydlí a nemá v obci ani žádnou stavební parcelu. Na otázku České televize, proč si před 14 lety koupil právě tyto čtyři pozemky s klíčovou infrastrukturou, neodpověděl. Rozhovor před kamerou odmítl.

„Mé současné záměry se nijak nedotýkají obce Vysoká nad Labem nebo nějakého jiného veřejného zájmu, proto necítím potřebu mé záměry zveřejňovat,“ reagoval e-mailem na otázky České televize. 

Bez napojení na kanalizaci

Starosta Jiří Horák s tím ale nesouhlasí. Pozemky advokáta Perthena podle něj s plány zástavby úzce souvisejí. „Kdyby ten proužek s kanalizací vlastnila obec, tak těchto deset nebo dvanáct parcel už je minimálně deset let zastavěných, protože obec samozřejmě dává souhlasy s napojením na kanalizaci,“ ukazuje starosta prázdné pozemky podél sporných parcel.

„Soukromý vlastník ten souhlas dát nemusí a nedal,“ pokračuje starosta.  Důvody, proč souhlas s napojením na kanalizaci neposkytl, považuje Ervín Perthen výhradně za soukromou věc.

Prázdné parcely ve Vysoké nad Labem
Zdroj: ČT24

„Může se stát, že se obec stane rukojmím těch vlastníků, kteří vládnou tímto podstatným infrastrukturním majetkem,“ komentuje situaci ve Vysoké nad Labem advokát Jiří Všetečka.

Ervín Perthen ale podobná hodnocení odmítá. „To není pravda, a pokud to někdo skutečně tvrdí, (…) asi bych po něm požadoval, aby si takové urážlivé tvrzení obhájil před soudem,“ vyjádřil se pro Českou televizi.

Perthen zároveň vzkázal, že klíčový pozemek se šachtou kanalizace obci převede. Ostatní parcely se podle něj zájmů obce netýkají.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Brusel zahájil šetření české státní podpory pro jaderné bloky v Dukovanech

Evropská komise (EK) zahájila hloubkové šetření s cílem posoudit, zda je veřejná podpora, kterou Česká republika plánuje poskytnout na výstavbu a provoz dvou nových jaderných bloků v Dukovanech, v souladu s pravidly EU pro státní podporu. Komise o tom informovala v tiskové zprávě. Unijní exekutiva se chce zaměřit na vhodnost a přiměřenost státní podpory i na dopad, jaký toto opatření bude mít na hospodářskou soutěž na trhu.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Vlak v Roudnici opět poškodil trakční vedení, provoz je plně obnoven

V Roudnici nad Labem na Litoměřicku vlak během jízdy poškodil trakční vedení, v této stanici se to kvůli opravě mostu přímo nad tratí stává opakovaně. Na koridorové trati z Prahy přes Ústí nad Labem do Německa před polednem stál provoz v úseku Hrobce – Roudnice nad Labem, zhruba ve 12:45 mohly dálkové a regionální vlaky místem projíždět po jedné koleji, vyplývá z informací Správy železnic a Českých drah. Provoz byl již dle Správy železnic plně obnoven.
před 21 hhodinami

Antimonopolní úřad zrušil zakázku na 180 trolejbusů pro Prahu

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna definitivně zrušil zadávací řízení Dopravního podniku hl. m. Prahy (DPP) na nákup až 180 bateriových trolejbusů za víc než tři miliardy korun. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. Rozhodnutí je pravomocné, DPP jej může napadnout správní žalobou u Krajského soudu v Brně. Vedoucí komunikace DPP Daniel Šabík uvedl, že podnik v příštím roce vypíše novou veřejnou zakázku.
před 22 hhodinami

Na Štědrý den se objeví sněhové přeháňky

V Česku se na Štědrý den objeví sněhové přeháňky, občasné sněžení očekávají meteorologové zejména v jižní polovině území a na horách. Nejvíce sněhu by do Štědrého večera mělo napadnout hlavně na Šumavě, v Pošumaví a Novohradských horách, lokálně kolem pěti centimetrů, výjimečně až deset centimetrů. Souvislejší sněhovou pokrývku očekávají meteorologové také v Jeseníkách a okolí. Zbývající sváteční dny budou slunečnější a také mrazivé.
včeraAktualizovánovčera v 09:02

Piety i mše uctily oběti předloňské střelby na filozofické fakultě

Lidé v Česku si v neděli připomněli památku obětí předloňské střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (FF UK). Už dopoledne uctili jejich památku například někteří senátoři v čele s předsedou horní komory Milošem Vystrčilem (ODS). Po poledni si památku obětí připomněl i premiér Andrej Babiš (ANO). Konaly se i další akce, které připravily spolky Spojeni nadějí a Uši pro duši s podporou fakulty a univerzity. Při tragédii zemřelo čtrnáct lidí z řad studentů a pedagogů.
21. 12. 2025Aktualizováno21. 12. 2025

Provoz vlaků v Praze byl po omezení kvůli krádeži kabelů plně obnoven

Provoz vlaků v Praze byl po omezení kvůli krádeži kabelů plně obnoven po 14:40, uvedla Správa železnic. Vlaky kvůli krádeži na trati v úseku Vršovice – Hlavní nádraží nabíraly hodiny zpoždění. Omezení se dotklo podle webu dopravce České dráhy desítek vlaků, lokálních spojů i rychlíků. Některé regionální spoje musely dráhy odřeknout. Omezení provozu trvalo více než devět hodin.
21. 12. 2025Aktualizováno21. 12. 2025

Krádež kabelů omezila provoz desítek vlakových spojů v centru Prahy

Krádež kabelů omezila v neděli ráno provoz desítek vlakových spojů v centru Prahy. Krádež se stala v úseku Praha Vršovice – Praha hlavní nádraží, zpoždění tam může dosáhnout až dvacet minut. Situace se dotýká lokálních spojů i rychlíků. Vyplývá to z informací na webu dopravce České dráhy. Podle drah může omezení trvat až do 12 hodin.
21. 12. 2025

Nouzové tlačítko v metru zachraňuje životy

Přibývá pádů do kolejiště pražského metra. Lidé na nástupišti by v takovém případě měli stisknout tlačítko nouzového zastavení vozu. Jen málo pasažérů však vědělo o jeho existenci, pražský dopravní podnik ho proto nechal nedávno zvýraznit. Jeho využití roste, ze 108 případů v období leden–listopad roku 2023 na 140 za stejné období letos. Příčinou pádů do kolejiště často bývá alkohol, zdravotní problém nebo nešťastná náhoda. Tlačítko však slouží jen pro situace, kdy jde o život. Cestující, který ho zmáčkne například kvůli mobilu spadlému do kolejiště, musí počítat s pokutou. Výjimkou jsou velké předměty, které můžou vykolejit metro.
21. 12. 2025
Načítání...