Soud osvobodil zastupitele Postoloprt. O poslanci Růžičkovi rozhodne později

Soud zprostil obžaloby devět někdejších zastupitelů Postoloprt. Nadále trvá stíhání Pavla Růžičky (ANO), který je zároveň poslancem, sněmovna ho nevydala, a tak o něm bude soud rozhodovat až později. Členy minulého postoloprtského zastupitelstva vinil státní zástupce, že nevýhodně prodali dům na náměstí. Starosta Zdeněk Pištora již oznámil, že bude žádat stát o odškodnění.

Pavel Růžička je jedním z poslanců, které nynější sněmovna nevydala, ale kdyby se tak stalo, zřejmě by nyní jeho kauza skončila. Další obviněné členy bývalého postoloprtského zastupitelstva totiž soud v případu prodeje obecního domu osvobodil. Verdikt je sice nepravomocný, zproštění obžaloby ale navrhla sama státní zástupkyně Radka Pavlišová.

Pro její návrh a konečný osvobozující rozsudek byl rozhodující revizní posudek, podle kterého nebyl prodej domu pro obec nevýhodný.  Právě na údajné nevýhodné ceně byla původně postavena obžaloba – její posudek hovořil o tom, že měla nemovitost hodnotu 1,5 milionu, ale město chtělo jen milion. „Revizní posudek řekl, že prodej byl realizován za odpovídající cenu,“ řekla státní zástupkyně Pavlišová.

Podle postoloprtského starosty Zdeňka Pištory upozorňovali obvinění zastupitelé od počátku na chyby procesu. „Přehnanou radostí proto netrpím. Nespáchali jsme vůbec nic a tři roky jsme tu očerňováni,“ uvedl. Dodal, že bude chtít odškodnění. „Budeme se soudit o odškodnění pro město Postoloprty, o odškodnění pro každého z deseti obviněných zastupitelů, a to odškodnění materiální i nemateriální úrovně,“ uvedl starosta. Stíhání čelilo devět bývalých zastupitelů, z nichž sedm zároveň zasedá i v současném postoloprtském zastupitelstvu.

Pištora dal také najevo, že bude chtít, „aby všichni, kdo se na tomto šikanózním procesu podíleli, za to nesli zodpovědnost, počínaje oznamovatelem trestního oznámení“. I Pavel Růžička již dříve uvedl, že trestní oznámení podal neúspěšný uchazeč o nemovitost, který je prý zároveň jeho politický konkurent. Sám také ke Generální inspekci bezpečnostních sborů podal stížnost na dva příslušníky policie, kteří stáli za zadáním původního znaleckého posudku.

Současná Poslanecká sněmovna je ve srovnání s několika předchozími velmi neochotná plnit přání policie o vydání svých členů. Vydala pouze Andreje Babiše (ANO) a Jaroslava Faltýnka (ANO) v kauze Čapí hnízdo. Naopak poslanci nevydali Bohuslava Svobodu (ODS), Zdeňka Ondráčka (KSČM), Miloslava Roznera (SPD) ani Růžičku. Jeho případ tím ovšem neskončil, současný rozsudek se ho netýká. Až mu skončí poslanecký mandát, bude trestní stíhání pokračovat.

Sám Růžička očekává, že státní zástupkyně žalobu na něj nakonec stáhne. „Bude bezpředmětná,“ míní. Státní zástupkyně ale řekla, že zatím o stažení neuvažuje.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

VideoRozbité dveře i potyčky. V pražské MHD přibylo problémových cestujících

Policisté a strážníci od začátku roku v pražské MHD evidují rekordní počet přestupků – z metra, tramvají a autobusů vykázali přes 14 tisíc lidí. Pod vlivem alkoholu nebo drog znečišťují okolí, ničí majetek nebo obtěžují ostatní. Policie bývá na místě do pár minut, řeší například vykopnuté dveře nebo potyčky. Zastávky autobusů a metra kontrolují hlídky také namátkově. I tísňové tlačítko mačkají řidiči častěji. Zatímco za celý minulý rok šlo o necelých 1200 případů, za první půlrok je to letos skoro 840 aktivací.
před 2 hhodinami

Hasiči se zatím ve Zlíně nemohou dostat blíže k troskám budovy, zásah pokračuje

Hasiči v neděli už čtvrtým dnem zasahují po požáru výškové budovy v někdejším baťovském továrním areálu ve Zlíně. Na místě v neděli pracuje šest jednotek, které nadále zkrápějí proudy vody trosky budovy. Limitující je pro ně bezpečnostní vzdálenost, kterou jim určil statik. Blíže k místu se tak zatím dostat nemohou, řekl mluvčí hasičů Pavel Řezníček. Lokalita je stále ohraničena páskami, o zpřístupnění některých ulic se bude jednat v pondělí dopoledne, doplnil mluvčí.
před 13 hhodinami

VideoPřibývá vloupání do rodinných domů, v létě zloději cíli i na byty

Od začátku roku evidují policisté skoro 760 vniknutí do rodinných domů, nejvíc ve Středočeském a Jihomoravském kraji. V Praze letos stoupl jejich počet meziročně o 44 procent. Policie vyzývá k důkladnějšímu zabezpečení domů zvlášť teď v létě, kdy lidé odjíždějí na dovolené. Také majitelům radí, jak navodit dojem, že je dům stále obývaný – třeba automatickým spínačem světel. Zatímco rodinné domy bývají terčem zlodějů celoročně, o letních prázdninách se více zajímají také o byty. Důvodem je podle policistů menší pohyb v budovách i mnohdy horší zabezpečení.
před 15 hhodinami

Situace u hořící budovy ve Zlíně se oproti pátku výrazně zlepšila

Hasiči ve Zlíně i nadále zasahují u požáru budovy v někdejším baťovském továrním areálu, v sobotu vpodvečer díky příznivému vývoji situace snížili stupeň požárního poplachu z druhého na první. Nyní na místě pracují čtyři desítky hasičů, kteří trosky budovy ochlazují, řekl večer jejich mluvčí Pavel Řezníček. Budova číslo 34 s jedenácti nadzemními podlažími začala hořet ve čtvrtek, část z ní se zřítila. Lokalita je nadále ohraničena páskami a střeží ji policisté.
včeraAktualizovánovčera v 21:31

VideoPražské MHD pomáhají opravy zvládat i obousměrné „kachny“

Na řadě míst v hlavním městě aktuálně kvůli různým opravám pomáhají takzvané kachny. Jsou to tramvaje čtyřicet let staré, ale pro provoz v tuzemské metropoli klíčové. Umí totiž jezdit oběma směry. Výhody spojené s obousměrností využívá dopravní podnik například na dolním konci Vinohradské ulice. Trať je tady kvůli napojování kolejí směrem k Václavskému náměstí dočasně slepá. Stejně jako ta v Libuši nebo na Pankráci. Stále populární je tento model tramvaje v Sarajevu nebo Pchjongjangu.
včera v 20:28

VideoRodinný film je vyznáním lásky nezávislé filmařině, říkají Baconovi

Hororovou komedii Rodinný film doprovodila do Varů také rodinná delegace: Kevin Bacon, jeho manželka Kyra Sedgwicková a děti Travis a Sosie Baconovi. Všichni mají co do činění s filmařinou. Tři z nich poskytli České televizi rozhovor o tom, jak jde dohromady tvůrčí práce a příbuzenstvo. „Přišlo nám krásné ukázat rodinu, která se společně snaží natočit film,“ říkají Baconovi k nápadu na komediální horor. Zamýšleli ho prý jako „milostný dopis nezávislé filmařině“.
včera v 19:45

Zaniklá obec za Tachovsku ožívá vzpomínkami a lidovou slavností

Starými příběhy a vzpomínkami na obyvatele i zvyky z české a německé strany hranice ožívá o tomto víkendu v Českém lese zaniklá obec Pavlův Studenec. Pro návštěvníky jsou připraveny komentované prohlídky bývalé obce, letní kino, besedy a výstavy. Poprvé po 81 letech se vrátila také stará lidová slavnost Schaa-Feier. Akce trvá do neděle.
včera v 17:00

V Českých Budějovicích hořela propojka plynu, jeden člověk se zranil

Na Zátkově nábřeží v Českých Budějovicích v sobotu ráno hořela propojka plynu v zemi. Na místě se zranil jeden člověk. Policisté a hasiči uzavřeli okolí a evakuovali dva domy. Kriminalisté případ vyšetřují pro podezření z obecného ohrožení, sdělil odpoledne mluvčí jihočeské policie Jiří Matzner.
včeraAktualizovánovčera v 14:13

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.