Slovenská strela se dožila oprav. Experti ji po 82 letech uvedou do originálního stavu

Nahrávám video

Slavný vlak Slovenská strela, který roky chátral před muzeem v Kopřivnici, převezli odborníci na opravu do nedalekých Hranic. Rekonstrukce unikátní památky vyjde podle odhadů na více než 42 milionů korun.

„Už samotná přeprava vlaku byla náročná. Vše se chystalo měsíc dopředu. Odborníci tak od rána pomalu Strelu přesouvali po centimetrech po speciální koleji až na vlečnou soupravu,“ poznamenala redaktorka České televize Tereza Krumholzová.

Vlak bude po zevrubné renovaci znovu plně pojízdný a stane se jednou z hlavních atrakcí nového technického muzea Tatry Kopřivnice. Potvrdil to generální ředitel společnosti kopřivnické Tatry Radek Strouhal. Právě této firmě vlaková souprava patří. Práce na vlaku budou trvat přibližně dva roky.

Celou akci jsme připravovali řadu let. Žádali jsme také o dotaci z evropských fondů na opravu národní kulturní památky, kterou Slovenská strela je. To se nakonec podařilo. Z evropské pokladny se podaří uhradit 80 procent nákladů. Zbytek doplatí Tatra Trucks ze svých zdrojů.
Radek Strouhal
generální ředitel společnosti kopřivnické Tatry

„Oprava Slovenské strely je náročná záležitost. Musí proběhnout podle dobových materiálů. Tatra dnes vyrábí nákladní automobily, nemá už schopnost vyrábět železniční vozy,“ objasnil Radek Strouhal skutečnost, proč si automobilka neopraví vlak sama, ale naopak hledala odbornou pomoc u jiných firem.

Pokud se vše podaří, dostane se vůz do provozuschopné podoby a bude zároveň vypadat jako před desítkami let. „Při výjimečných událostech plánujeme dělat vyhlídkové jízdy. Vznikne také nové depo, které bude vlak chránit před nepříznivými podmínkami,“ doplnil Strouhal.

Generálky vozu se ujmou v Hranicích

Do kompletní renovace Slovenské strely se pustí experti v dílnách v Hranicích. Zázemí zde má Českomoravská železniční opravna, jejíž zaměstnanci provedou klíčovou část prací.

„Po příjezdu do Hranic se motorový vůz rozebere na podvozkovou a skříňovou část,“ uvedl ředitel firmy Jiří Loucký. Postupně se tak podle něj zrenovují jednotlivé části vlaku včetně motorů.

Nahrávám video

Motorový vůz Slovenská strela byl uveden do provozu 13. července 1936. Jezdil na trati Praha–Bratislava, i proto dostal pojmenování Slovenská strela. Díky jediné zastávce v Brně to byl tehdy nejrychlejší spoj, který jezdil po československých kolejích. Trasu urazil za čtyři hodiny a 50 minut.

Po začátku druhé světové války byla Slovenská strela odstavena kvůli nedostatku pohonných hmot. Po válce ještě vůz chvíli jezdil hlavně jako ministerský nebo vládní vlak, vozil i představitele Československa na procesy do Norimberku. Jezdil ještě v 50. letech, pak byl vyřazen. Vlaky Slovenská strela byly vyrobeny dva. Jeden později vyhořel a druhý se dostal v roce 1960 do kopřivnického muzea. Dlouhá desetiletí je jedním ze symbolů města.

Nahrávám video

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Absolutní tuzemský teplotní rekord padl druhý den v řadě. Podívejte se na mapu

Stanice v Doksanech na Litoměřicku opět naměřila nové absolutní teplotní maximum pro Česko. V neděli vzrostlo na 41,9 stupně, proti sobotě je tak rekord o stupeň vyšší. Současně to bylo poprvé v historii, co Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) zaznamenal ve své oficiální síti stanic jedenačtyřicetistupňovou teplotu. Tu v neděli naměřila i Tuhaň na Mělnicku, uvedli na facebooku meteorologové. Připomněli, že je třeba ještě počkat na ověření nového absolutního rekordu.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Překonání rekordu o 1,5 stupně je bezprecedentní, upozornil ČHMÚ

Současná klimatická změna je podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) mimořádně rychlá a lidé se na ni musí adaptovat. Překonání teplotního maxima pro Česko o 1,5 stupně, jako se to stalo tento víkend, je podle meteorologů „naprosto bezprecedentní“.
před 8 hhodinami

VideoV Novohradských horách ukládají vedení pod zem. Ochrání to dodávky proudu i ptáky

V Novohradských horách mizí část vedení vysokého napětí pod zem. Energetici tím chtějí omezit výpadky proudu, které v hustě zalesněné oblasti často způsobují bouřky a padající větve. Zároveň má úprava snížit riziko pro ptáky v evropsky významné oblasti Natura 2000. Energetici k tomu využívají metodu pluhování, která je podle nich rychlejší, levnější a šetrnější k přírodě než klasické výkopové práce.
před 9 hhodinami

Část lidí na vedra nehleděla. Běhali do vrchu nebo koncertovali

S horkou nedělí se potýkali pořadatelé a účastníci sportovních a kulturních akcí, tedy těch, které se navzdory tropům konaly. Například Janské Lázně v Krkonoších hostily dlouho plánované Mistrovství světa veteránů v běhu do vrchu. V Hukvaldech se s vysokými teplotami museli vyrovnat hudebníci. Vedro nesvědčilo ani elektrokolům. Častěji než jindy pak byli v akci záchranáři.
před 9 hhodinami

VideoSilnici na Zlaté návrší v Krkonoších čeká oprava, může zkomplikovat dovoz zásob

Silnici na Zlaté návrší v Krkonoších čeká kompletní oprava skoro za 18 milionů korun. Začne hned po prázdninách. Vydrolený asfalt postupně odhaluje původní dlážděnou cestu. Ta vede k nejvýše položené autobusové zastávce v Česku. Úplná uzavírka potrvá dvě měsíce a platit bude i pro cyklisty. Oprava silnice nejspíš zkomplikuje podnikaní v chatě na Zlatém návrší. Po prázdninách sem potřebují navozit zásoby na celou zimu. Kvůli uzavírce to ale nepůjde.
před 10 hhodinami

Armáda pořizuje tisíce dronů. Vojáci se je budou učit ovládat v Písku

Česká armáda chce do roku 2028 pořídit zhruba tři tisíce dronů za 1,9 miliardy korun, uvedl ministr obrany Jaromír Zůna (za SPD). Resort obrany zároveň připravuje novou koncepci využití těchto strojů. Výcvik armádních operátorů se má nově odehrávat i v Písku, kde tuzemský výrobce Primoco UAV otevřel první certifikované výcvikové středisko NATO pro vojenské drony na světě.
před 23 hhodinami

Nouzové útulny v Krkonoších čelí náporu turistů. Strážci parku nestíhají místa kontrolovat

V Krkonoších turisté cíleně zneužívají nouzové útulny k plánovanému přespávání. V okolí se hromadí odpadky a nezodpovědné chování návštěvníků zatěžuje přírodu. Strážci parku na důsledné kontroly nemají dost kapacity, jak České televizi řekl mluvčí Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) Radek Drahný. Pokuty za zneužití útulen ale návštěvníkům nehrozí. Správa parku opakovaně upozorňuje, že útulny mají sloužit jen v nouzi, například při nepřízni počasí.
včera v 07:01

Česko má nový absolutní teplotní rekord. Podívejte se na mapu

Česko má nový teplotní rekord. Stanice Doksany na Litoměřicku v sobotu naměřila 40,9 stupně Celsia, čímž překonala dosavadní maximum 40,4 stupně, které od 20. srpna 2012 držely středočeské Dobřichovice. Rekord padl i v pražském Klementinu, nejdéle fungující meteorologické stanici v zemi, kde teplota dosáhla 39 stupňů. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) byly rekordy pro 27. červen překonány nebo vyrovnány na 156 ze 171 stanic, které měří alespoň třicet let.
27. 6. 2026Aktualizováno27. 6. 2026
Načítání...