Rodiče autistických dětí se dočkají pomoci i na Ostravsku. Startuje projekt Homesharing

Projekt Homesharing, který má pomáhat rodičům dětí s autismem, se po Praze a Pardubicích rozjíždí i na Ostravsku. Rodinám pomáhají proškolení hostitelé, kteří si na čas berou děti do péče. Rodiče se o své potomky musejí často starat prakticky 24 hodin denně a mnozí tak ani nemohou chodit do práce. Homesharing umožňuje péči o děti na pár hodin i na několik dní.

Projekt takzvaného homesharingu se začal testovat už loni v Praze a Pardubicích. V Moravskoslezském kraji ho nově zajišťuje nezisková organizace Mikasa. „Rodiče jsou často vyčerpaní a homesharing znamená, že o dítě bude postaráno někým jiným třeba na dvě hodiny denně nebo na víkend,“ říká ředitel organizace Michal Panáček. 

Takovou pomoc vítá například Olga Eliášová, která se kromě šestiletého autistického syna Václava stará i o jeho dva starší bratry. Václav nemluví a v noci spí jenom pár hodin. Rozdělit pozornost mezi všechny děti není podle jejich matky jednoduché: „Dítě, které má nějaký handicap nebo potřebuje v danou chvíli větší pozornost, vám vždy ubírá čas.“

Zájemci musí projít intenzivním školením

Nezisková organizace Mikasa v těchto dnech prostřednictvím svých webových stránek spustila nábor takzvaných hostitelů. Každý přihlášený nejdříve získá základní informace a péči o autistické dítě si vyzkouší nanečisto. Až poté následuje intenzivní školení. 

„To, co považujeme za samozřejmost, je pro ně luxus. Já si vyluštím křížovku, přečtu si knihu, můžu jít na koncert, ale oni ne, protože oni přecházejí z jedné práce do druhé, kde se starají o své dítě,“ upozorňuje jeden z přihlášených dobrovolníků Dalibor Čech.

V případě zájmu kraj přidá na službu více peněz

Základní školy v Moravskoslezském kraji navštěvuje 1500 dětí s autismem. Sdílenou péči o tyto děti finančně podpořilo několik dárců i hejtmanství, které poskytlo 200 tisíc korun. 

„V případě, že bude zájem nejen na straně dobrovolníků, ale také rodin, jsme odhodlaní tuto částku navýšit,“ ujišťuje náměstek moravskoslezského hejtmana Jiří Navrátil (KDU-ČSL).

První hostitele by chtěla nezisková organizace Mikasa spárovat s rodinami už letos v létě. Na podzim pak plánuje zorganizovat další nábor dobrovolníků.