Připomínku nacistického vraždění Romů lidé zatím neuvidí. Areál za 100 milionů je zavřený

Otevření památníku romského holocaustu v Hodoníně u Kunštátu se odkládá. Expozice připomínající bývalý nacistický sběrný tábor pro Romy měla být přístupná už o letních prázdninách. Kvůli jednání o budoucím správci celého areálu se to ale nestihne a otevření se posune na začátek příštího roku.

Původní plány počítaly s tím, že zkušební provoz areálu začne v červenci a oficiálně bude památník otevřený od srpna. Nyní se ale jedná o tom, že první návštěvníci do památníku zamíří až na začátku příštího roku.

Otevření areálu, jehož obnova stála od roku 2009 skoro 100 milionů korun, totiž brání jednání o tom, kdo bude jeho správcem. Proto jsou ještě prázdné expozice.

Správcovství převezme kultura

Vybudování památníku mělo na starosti Národní pedagogické muzeum spadající pod ministerstvo školství. Podle vládní rady pro záležitosti romské menšiny má areál provozovat Muzeum romské kultury spadající pod ministerstvo kultury. K definitivnímu schválení převodu ale zatím nedošlo.

„My jsme původně mysleli, že skutečně v červenci zahájíme zkušební provoz. Ale vzhledem k novým politickým rozhodnutím je nelogické, abychom zahájili provoz my, kteří to nebudeme od příštího roku spravovat,“ řekla ředitelka Národního pedagogického muzea Markéta Pánková.

2 minuty
Památník romského holocaustu zůstává zavřený
Zdroj: ČT24

„Na konci roku 2014 jsme podali návrh, aby správcem místa po vybudování památníku bylo právě naše muzeum,“ řekla Jana Horváthová, ředitelka Muzea romské kultury. Podle ní se Muzeum romské kultury o areál zajímá už od roku 1995, kdy poprvé uspořádalo pietní akt. Připomínku obětí romského holocaustu muzeum uspořádá i letos v srpnu.

Obě instituce teď ladí texty vznikajícího památníku a během následujícího půl roku se budou muset vyřešit náklady na provoz.

Památník stojí na místě bývalého protektorátního a poválečného tábora, kde byly v období od srpna 1940 do listopadu 1950 internovány různé skupiny osob, které byly zejména z rasových, národnostních či politických důvodů vyčleňovány z většinové společnosti. Za druhé světové války sloužil jako sběrný tábor pro moravské Romy.

Stálá expozice s výstavami a filmy

Expozice bude stálá a má přiblížit dějiny tábora se zvláštním zaměřením na protektorátní cikánský tábor v Hodoníně u Kunštátu. Stálá expozice bude doplňována i o menší krátkodobé výstavy a další doprovodné akce.

  • V období od srpna 1942 do prosince 1943 byly v tzv. cikánském táboře (druhý takový se nacházel v Čechách v Letech u Písku) soustřeďovány romské osoby, jednotlivci i celé rodiny, před deportací do koncentračního tábora v Osvětimi. Táborem prošlo celkem 1396 Romů.
    V táboře za dobu jeho existence zemřelo 207 mužů, žen a dětí a narodilo se 35 novorozenců, z nichž však žádný nepřežil.
  • Po skončení 2. světové války sloužil tábor v roce 1946 v rámci organizovaného odsunu pro internaci Němců, kteří byli kvůli nemoci okamžitého odsunu neschopni.
  • Po nástupu komunistického režimu byl v areálu zřízen Tábor nucené práce, kde byli v letech 1949–1950 vězněni mimo jiné i bývalí důstojníci předúnorové Československé armády.

Areál tvoří nově postavené infocentrum, opravený barák vězňů a ubytovna dozorců. Součástí infocentra je i multifunkční sál. Tam se budou promítat dokumenty i hrané filmy o druhé světové válce, holocaustu a totalitních režimech. Areál lemují železné tyče - za každého člověka, který v tomto objektu zemřel.

2 minuty
Trosky tábora v Letech jsou stále pod zemí, odhalil průzkum
Zdroj: ČT24
60 minut
90’ ČT24 - Památník v Letech
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Meteorologové varují před náledím

Převážně v Čechách a na Českomoravské vrchovině se může od pátečního večera do sobotního rána tvořit náledí. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), který vydal výstrahu s nízkým stupněm nebezpečí. Podle meteorologů hrozí na neošetřených komunikacích problémy v dopravě, opatrní by měli být i chodci.
před 23 mminutami

Lidé na náhradu kloubu čekají až tři roky. Změnit to mají i roboti

Na výměnu kyčelního či kolenního kloubu čekají pacienti v tuzemsku i několik let. Některé nemocnice se proto snaží zrychlit operace pomocí robotických systémů, nových typů endoprotéz nebo multidisciplinárních postupů ERAS. Přestože moderní technologie mohou zlepšit přesnost výkonu a urychlit rekonvalescenci, jejich širší využití brzdí vysoké pořizovací náklady i kapacitní limity jednotlivých pracovišť.
před 1 hhodinou

Soud uložil v kauze Stoka další tresty

Krajský soud v Brně uložil v korupční kauze Stoka Petru Liškutinovi, Michalu Unzeitigovi a Jiřímu Hosovi podmíněné a peněžité tresty. Soud jim schválil dohody o vině a trestu, které uzavřeli se státním zástupcem. Jedná se o další schválené dohody v kauze údajného ovlivňování zakázek v městské části Brno-střed. Všechny již schválené dohody jsou pravomocné.
před 3 hhodinami

Vodárny chystají od nového roku zdražení, v průměru o inflaci

Vodárny v těchto dnech zveřejňují ceníky na příští rok. Ve většině regionů vodné a stočné zvýší, v průměru o inflaci. Domácnosti to vyjde řádově na stokoruny ročně navíc.
před 4 hhodinami

Komora kvůli ubývajícím venkovským lékárnám žádá systémovou změnu

Z menších měst a obcí dál mizí lékárny, jejichž provoz je kvůli nastaveným podmínkám stále obtížnější. Ve velkých městech naopak přibývají především pobočky velkých řetězců. Hluk na Uherskohradišťsku je jednou z mála výjimek – po roce tam lékárnu znovu otevřeli. Česká lékárnická komora proto žádá systémové změny, díky kterým by se provoz lékáren vyplatil i v menších obcích. Podle ministerstva zdravotnictví se od příštího roku změní způsob bonifikací tak, aby lékárenská péče nebyla hrazena pouze podle ceny vydaných léků.
před 18 hhodinami

Vědci na Trutnovsku našli v trase D11 hromadné vojenské hroby z 18. a 19. století

Vědci v trase budoucí dálnice D11 v úseku mezi Jaroměří a Trutnovem objevili hromadné vojenské hroby z 18. a 19. století, které považují za mimořádný archeologický soubor doplňující poznání tehdejších válečných konfliktů. Kromě hrobu z druhé slezské války z roku 1745, o kterém již informovali, našli také tři z roku 1866.
před 22 hhodinami

Podmínka za znásilnění pro muže ze Siřemi byla porušením zákona, rozhodl Nejvyšší soud

Krajský soud v Ústí nad Labem porušil zákon, když muži z Lounska uložil za znásilnění a omezování osobní svobody jen podmínku. Nejvyšší soud (NS) dal za pravdu stížnosti bývalého ministra spravedlnosti Pavla Blažka (dříve za ODS). Muž později trestnou činnost opakoval, údajně v Siřemi věznil a znásilňoval další ženu. Výrok NS se však týká předešlého odsouzení a nemá bezprostřední důsledky. Za dané procesní situace totiž NS nemůže verdikt zrušit.
před 22 hhodinami

ODS ukončila členství odcházejícím zastupitelům z jihu Čech. Podle Kuby je to nešťastné

Vedení ODS fakticky ukončilo členství jihočeským a českobudějovickým zastupitelům, kteří již dříve oznámili, že stranu opustí. Končí na základě veřejné deklarace odchodu, řekl místopředseda občanských demokratů Martin Kupka. Ve straně tak skončili mimo jiné jihočeský hejtman Martin Kuba nebo českobudějovická primátorka Dagmar Škodová Parmová. Celkem jde o třicet krajských a čtrnáct českobudějovických zastupitelů zvolených za ODS. Všichni chtějí vstoupit do nového hnutí, které právě Kuba připravuje.
včera v 12:06
Načítání...