Při splouvání Moravy vypadl z kanoe mladík. Policisté ho stále hledají

Při splouvání Moravy nedaleko Moravičan na Šumpersku vypadl v neděli vpodvečer z nafukovací kanoe šestadvacetiletý vodák, strhl ho proud. Začali po něm okamžitě pátrat policisté i hasiči, dosud ho ale nenašli. Pátrání pokračuje, ztěžuje ho ale neustávající déšť. V regionu vytrvale prší už od nočních hodin a zvýšila se i hladina řeky Moravy.

Neštěstí se stalo v neděli kolem půl šesté večer. „Podle prvotních informací sjížděla čtveřice mladých lidí řeku na nafukovací kánoi, a jak se ukázalo, nevyhnuli se při tom popíjení alkoholu. Nedaleko vodáckého tábořiště v Moravičanech pak jeden z vodáků, šestadvacetiletý mladík, z kánoe vypadl a zmizel pod hladinou. Ani přes veškerou snahu přítomných osob mu nedokázal nikdo pomoci,“ uvedla šumperská policejní mluvčí Jiřina Vybíhalová.

Mladého muže začali okamžitě hledat přítomní lidé, ale i policisté a několik jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů. „Pátrání po mladém vodákovi pokračuje. Konkrétní síly a prostředky budeme nasazovat s ohledem na aktuální vyhodnocení stavu hladiny řeky a klimatické podmínky,“ uvedla policejní mluvčí. Pátrání podle ní ztěžuje déšť.

Podle mluvčího hasičů Zdeňka Hošáka šlo o velmi náročný zásah, situace byla nepřehledná a dramatická. Loď se podle něj nedaleko Moravičan v silném proudu řeky Moravy převrátila se čtyřčlennou posádkou. „Hasiči z vody do bezpečí dostali dvě osoby, třetí dohledali v obci, při snaze přivolat pomoc. S využitím několika záchranných člunů poté dále pátrali ve spolupráci s policií po čtvrté osobě,“ sdělil mluvčí hasičů. Situaci podle něj velmi komplikovaly silné bouřky i zvýšená hladina řeky. V pátrání po vodákovi dnes pokračuje policie samostatně, dodal mluvčí.

Policisté v regionu mají za sebou i jinou rozsáhlou pátrací akci, kdy v uplynulých téměř třech týdnech pátrali po seniorce z Oskavy na Šumpersku, pohřešované v souvislosti s bleskovými záplavami na začátku června. Tělo našli až ve středu minulý týden. Jde o druhou oběť záplav v Olomouckém kraji. První byla sedmačtyřicetiletá žena z Břevence, místní části Šumvaldu v okrese Olomouc. V celé zemi si červnové záplavy vyžádaly nejméně devět lidských životů.