Praha i okolí na znamení. ROPID to plánuje u všech autobusových zastávek

5 minut
Mluvčí ROPID Filip Drápal komentuje návrh změny pražských autobusových zastávek
Zdroj: ČT24

Zastávky autobusů pražské MHD by mohly být od letošního léta všechny na znamení. Cílem je zkrácení intervalů či plynulost dopravy, ale také omezení hluku a škodlivin z výfuků. Změna by navíc přinesla úsporu peněz i pohonných hmot. Návrh připravuje organizace ROPID, která pražskou MHD plánuje. Novinku už ve čtvrtek schválili radní Středočeského kraje, ti pražští o ní budou rozhodovat v příštím týdnu. Pokud návrh projde, začne platit 29. června.

V Praze je teď asi dva a půl tisíce autobusových zastávek, z nichž je 69 procent na znamení. „Změna by se tak mohla dotknout zhruba 770 zastávek v celé Praze,“ spočítala redaktorka ČT Natálie Lošková. Pokud na takové stojí cestující, od roku 2011 nemusí dávat znamení, ale řidič má povinnost zastavit. Všechny zastávky na znamení už fungují i v některých zahraničních i českých městech.

„Jakmile dojde ke schválení ze strany hlavního města Prahy, připravujeme opravdu masivní informační kampaň tak, aby to nikomu neuniklo,“ uvedl mluvčí ROPIDu Filip Drápal s tím, že kampaň by měla běžet minimálně do září, případně až do podzimu.

Ředitel organizace ROPID Petr Tomčík na jednání dopravního výboru pražského zastupitelstva řekl, že změna se má týkat celé Pražské integrované dopravy (PID), takže i okolí metropole. S vedením Středočeského kraje je podle něj úprava předjednaná.

Sjednocení podle Tomčíka umožnilo vyřazení starších autobusů, které neměly dostatek tlačítek pro zastavení. Termín od 29. června je podle něj určen na základě celostátní změny jízdních řádů, která začne platit ve stejný den.

Každé zastavení a rozjetí autobusu stojí jednu korunu

Výhodou zastávek na znamení je podle dokumentu zkrácení intervalů, nižší náklady na pohonné hmoty nebo větší komfort pro projíždějící cestující. Zastavující a rozjíždějící se autobusy by tolik neničily silnice v zastávkách a rovněž by se snížil hluk a množství emisí. Z jízdních řádů by pak mohla zmizet řada značek a byly by přehlednější.

Změna by znamenala i finanční úspory, když každé zastavení a rozjetí podle ROPIDu stojí jednu korunu. Roční úspora by podle dokumentu dosáhla odhadem pěti milionů korun. Autobusy, které nemusí zastavit, navíc mají nižší spotřebu nafty.

„Jde hlavně o zrychlení a větší plynulost dopravy, protože autobusy budou zastavovat jenom tam, kde je to potřeba. Nebudou zbytečně brzdit, zastavovat, rozjíždět se, když to není potřeba. V zimních měsících se nebude tolik větrat teplo, určitě to bude příjemnější i pro lidi, kteří bydlí v okolí zastávek,“ míní Drápal.

Komplikace, tvrdí kritici

Naopak podle kritiků může být novinka nevýhodou pro lidi se sníženou schopností pohybu a orientace. Pro zastavení je totiž nutné dát řidiči v autobusu včas znamení; stejně, jako to dnes musí dělat rodiče s kočárky. Znamenalo by to rozmístit ve voze dost tlačítek. Drápal ale v ČT uvedl, že autobusy už mají dnes tlačítek dost. „Pokud má někdo potíže s pohybem a výstupem, stejně by už dnes měl dát řidiči znamení, že má s tím počítat,“ dodal.

Hrozí také množství zbytečných zastavení, kdy řidič musí takzvaně dorovnávat jízdní řád, aby ze zastávky neodjel předčasně. Problém by to mohl být i pro dobíhající, neboť pokud cestující není v zastávce, řidič nemusí zastavit.

„Podle některých kritiků ale bude docházet k nepříjemným situacím, a to například proto, že řidiči budou na zastávky jezdit dřív, než jim stanovuje jízdní řád. Dalším problémem by mohlo být, že v přeplněných autobusech budou mít lidé problém dosáhnout na tlačítko pro znamení řidiči,“ uvedla Lošková.

Zvedat ruku není nutné, stačí, že někdo stojí na zastávce

V zastávkách nemusí od roku 2011 cestující dávat znamení zdviženou paží, stačí, aby na zastávce stál, a řidič zastaví. Pokud v ní už jeden autobus stojí, ten, který přijede po něm, musí zastavit také. Cestujícím ve voze pak před výstupem stačí pouze včas stisknout tlačítko znamení k řidiči.

Drápal řekl, že nejde o žádnou novinku, tato praxe je podle něj běžná ve většině měst v Evropě. „Všechny zastávky autobusů budou mít stejný charakter, to znamená, že pokud bude chtít někdo vystoupit z autobusu, tak si dopředu stiskne tlačítko stop, jako to dnes dělá na zastávkách na znamení. Pokud bude chtít nastupovat, nic se pro něj nemění,“ uvedl.

Ve Středočeském kraji, jehož veřejná doprava je propojena s pražskou, jsou všechny zastávky na znamení například na Benešovsku, v Kutné Hoře, Čáslavi či ve Slaném. V Česku mají všechny zastávky na znamení například také Jihlava a Třebíč nebo Liberecký kraj.

Radní Středočeského kraje už novinku odsouhlasili

Radní Středočeského kraje už změnu ve čtvrtek schválili. Projekt už řadu měsíců funguje v Říčanech, Milovicích, Lysé na Labem, Benešově, Vlašimi a Voticích, Kralupech nad Vltavou, Čáslavi, Kutné Hoře, Slaném a v celém okrese Benešov. „Neevidujeme tu žádné stížnosti,“ uvedl na stránkách kraje radní Petr Borecký (STAN).

„Zavedení zpřehledňuje orientaci cestujících i řidičů, autobus nemusí zbytečně zastavovat na zastávkách s minimální frekvencí, ale může je plynule projet, což má pozitivní vliv na plynulost i ekonomiku dopravy. V zimních či letních měsících je pak lépe udržitelný tepelný komfort pro cestující,“ vysvětlil radní.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Rekonstrukce viaduktu výrazně prodlužuje cestu z Vimperka do Německa

Kvůli rekonstrukci železničního viaduktu u Kubovy Huti je cesta na hraniční přechod Strážný uzavřená. Pro řidiče, kteří musejí dělat dlouhé objížďky, to znamená komplikace a výrazné zdržení. Problémy mají řidiči kamionů, kteří míří do Německa, ale i školáci nebo popeláři.
před 5 mminutami

Ministerstvo zruší problémový dětský domov v Chrastavě

Ministerstvo školství rozhodlo o zrušení dětského domova v Chrastavě na Liberecku, kde policie v minulosti řešila případy napadení nebo zneužívání. Uzavře se na konci prosince. Město by chtělo budovu proměnit v domov pro seniory. Zájem ale projevila také armáda.
14:50Aktualizovánopřed 28 mminutami

Ve Štěchovicích se převrátila loď se sedmi dělníky, jeden muž utonul

Ve Štěchovicích v okrese Praha-západ se v pondělí ráno převrátila loď se sedmi dělníky opravujícími most přes Vltavu. Proud ji odhodil na remorkér. Šesti se podařilo dostat na břeh, jeden muž ve Vltavě utonul, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.
10:13Aktualizovánopřed 54 mminutami

Dělníci začali s druhou polovinou prací na Pražském okruhu ve Slivenci

Na Pražském okruhu v úseku od ústí Lochkovského tunelu ke sjezdu na Slivenec po zimní přestávce začala druhá polovina výměny povrchu vozovky. První část výměny firma uskutečnila loni, teď se práce týkají především směru na Brno a potrvají do července. Namísto asfaltu bude nový povrch cementobetonový, což zajistí vyšší životnost. Doprava je vedena ve dvou pruzích v každém směru.
před 2 hhodinami

OKD ukončí těžbu s rezervou osm miliard. Pokryje likvidaci dolu i odstupné

Těžební společnost OKD ukončí těžbu uhlí v Dole ČSM s rezervou více než osm miliard korun na účtech. Peníze pokryjí likvidaci dolu, sanaci, odstupné pro zaměstnance i budoucí podnikání OKD. Po setkání s firmou to uvedl premiér Petr Fiala (ODS). Prostřednictvím společnosti Prisko vlastní OKD stát. Podle premiéra bude přechod na nové období bezproblémový. Vytěžení posledních porubů provede OKD v prvním čtvrtletí 2026.
před 2 hhodinami

Soud zastavil stíhání studentů za poplach na univerzitě v Plzni, píší Novinky.cz

Okresní soud Plzeň-město zastavil trestní stíhání dvou studentů Fakulty strojní Západočeské univerzity v Plzni (ZČU), kteří loni v prosinci arabským výkřikem a zvuky připomínajícími střelbu vyvolali poplach v univerzitním areálu. Píše to server Novinky.cz, který to zjistil z justiční databáze. Důvody soudu k zastavení stíhání nejsou zatím jasné. Státní zastupitelství proti němu může podat stížnost, o které by rozhodoval krajský soud.
před 3 hhodinami

Hluk z pražského letiště se přesouvá, začíná oprava ranveje

Začíná oprava hlavní ranveje na pražském Letišti Václava Havla. Veškerý letecký provoz letiště převádí na vedlejší dráhu, což bude znamenat zvýšení hluku nad Kladnem a hustě osídlenými oblastmi Prahy, zejména městskými částmi Praha 4, 5 a 6. Práce potrvají do pátku 15. srpna, příští rok budou pokračovat v podobném termínu.
11:29Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Kvůli nedostatku zubařů někde ordinují i lékaři ze třetích zemí bez zkoušky

Zhruba 800 stomatologů z Ukrajiny a dalších zemí mimo Evropskou unii se v posledních pěti letech zúčastnilo v Česku aprobační zkoušky. Někteří opakovaně, písemnou část totiž úspěšně absolvuje jen čtvrtina zájemců. Objevují se tak i případy, kdy lékaři sami ordinují, aniž by zkoušku složili.
před 13 hhodinami
Načítání...